Asteroid Kuşağı Nedir ? 15
içinde ,

Asteroid Kuşağı Nedir ?

Asteroid Kuşağı Nedir ?

Öncelikli olarak Asteroid kuşağı nedir ? bunun tanımını yapalım.

Asteroid Kuşağı Nedir ?

Mars ve Jüpiter gezegenlerinin arasında kalan asteroid kemerine nedir. Bu kemer bir çok gök cismine ev sahipliği yapmaktadır. Asteroid kemerinin bulunduğu bu kümeye asteroid kuşağı denir ve asteroid kuşağında bulunan gök cisimleri genel olarak planetoid ve asteroid olarak bilinmektedirler.

Bu asteroid kuşağının genişliği o denli fazladır ki bunu ölçümleyebilmek için şu şekilde bir örnek verebilirim; Dünya’nın Güneş ile olan uzaklığının ortalama olarak 2.5 katına tekabül eden bir mesafeden daha geniştir. Genişlik bu denli büyük olunca da içerisinde trilyonlarca planetoid ve asteroid barındırdığını söylemek çok da zor olmayacaktır. Bu kuşakta yer alan gök cisimleri 10 santimetrelik bir kayadan tutunda 1000 kilometre çapındaki cüce bir gezegene kadar değişik boyutlarda olabiliyorlar.

Asteorid Kuşağının Oluşumu

Güneş Sistemi’nin oluşum aşamasında Güneş’i çevreleyen toz ve kaya yer çekimi ile birlikte gezegenlere çekildi. Ancak tüm maddeler bir gezegen oluşturamadı. Onun yerine bu maddeler bir bölgeye toplanarak asteroid kuşağını oluşturdu.

Asteroid kuşağı oluşumu ile ilgili farklı teoriler de yok değil. Bazı gökbilimciler kemerin yok edilmiş bir gezegenin kalıntılarından veya oluşamamış bir gezegenin parçalarından geriye kaldığını düşünüyorlar. Fakat bu varsayımlar NASA’nın, kemerin toplam kütlesinin Dünya’nın uydusu Ay’dan daha az olduğunu açıklamasıyla göz ardı ediliyor. Yine de Jüpiter gibi büyük bir gezegenin yer çekiminin böylesine bir etki yapabileceği de fazlasıyla olası.

Ayrıca aşağıda yer alan makaleye de bir göz atmanızda fayda var.

Güneş Sistemimiz ve Asteroit Kuşağı

Asteroid kemerinin bir başka oluşum teorisi ise, son yıllarda önemli ölçüde taraftar toplayan “Grand Tack” teorisine dayanıyor. Teori şu şekilde; Güneş Sistemi’nin oluşumunun ilk 5 milyon yıllık sürecinde Jüpiter ve Satürn, Güneş’e doğru, sonraki süreçte ise dışarı doğru hareket ediyorlardı. Bu teori doğrultusunda eğer ki, Jüpiter ve Satürn asteroid kuşağına ulaştılarsa, deyim yerindeyse o bölgeyi tamamen dağıtmış olacaklardır. Devam eden süreçte Güneş Sistemi’nin dışına doğru hareket ettiklerinde, o bölgeyi başka ufak cisimlerle doldurmuş olabilecekleri konuşuluyor.

Asteroid Kuşağı Nedir ?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir