Güneş sistemimizin ilk yıldızlar arası cismi Oumuamua 15
içinde ,

Güneş sistemimizin ilk yıldızlar arası cismi Oumuamua

Güneş sistemimizin ilk yıldızlar arası cismi Oumuamua

Geçtiğimiz günlerde gök bilimciler tarafından yeni bir cisim keşfedildi. Yapılan incelemeler sonucundan keşfedilen bu cismin Güneş Sistemimizde görülen ilk yıldızlar arası cisim olduğu tespit edildi. Bu cisme Oumuamua adını verdiler. Oumuamua ‘nın tam olarak ne olduğu da yavaş yavaş belirirken ilk tespitlerde şu yönde.

İlk olarak 2017 Ekim ayından keşfedilen cisim o günden bu güne radyo sinyalleri aracılığı ile bir uzay aracı mı yoksa bir astreoid mi olduğu saptanmaya çalışılıyor. Oumuamua il ilgili gizem ise çözülmüşe benzese de bu cismin gizeminin kolayca çözülebileceğini ben pek zannetmemekteyim.

Çünkü Oumuamua şekli itibariyle tıpkı bir puroyu anımsatmakta ve bu gök cismini uzunca süredir Green Bank Teleskopu ile izleyen bilim inanları ilk bulgularını şu şekilde açıkladılar.

Oumuamua Nedir? : Bu bir gök taşı!

Güneş sistemimizin ilk yıldızlar arası cismi Oumuamua 16

Uzun bir süredir gök yüzündeki cisimleri inceleyen Breaktrought Listen isimli bir araştırma ekibi bulunmakta. Ekip şu ana dek ortalama olarak 750.000 civarı gök cismi keşifinde bulunarak bu cisimleri kataloğuna eklediği biliniyor. Oumuamua ise onlar için çok farklı bir keşif, bu keşfi farklı kılan ise cismin anormal derecede sayılabilecek hızı ve cismin pek benzeri görülmemiş şekli. Hızına deyinmek gerekirse bu cisim saniyede ortalama 26.3 kilometre hız katetmektedir. Bu hıza sahip bu gök cisminin Güneş Sistemine girmesi ile çıkması neredeyse bir oldu.

Aklınıza ilk olarak evrende yalnız olup olmadığımız sorusu gelmiş olabilir. Ne yazık ki bu soru hala gizemini korumakta ve bir muamma durumunda. Gök bilimciler Oumuamua üzerinde ki gözlemlerine ve testlerine devam etmekteler. Çok uzun bir süre boyunca bu cismin üzerinde duracaklarını ve yakın zamanda çok daha farklı bilgilerin ortaya çıkacağını söyleyebilirim.

Ek olarak bir bilgi daha vermek istiyorum sizlere. Oumuamua isminin gelişimini merak edenleriniz olabilir. Oh-moo-ah-moo-ah olarak okunmakta olan bu ismin anlamı ise uzaklardan gelen ilk elçi demekmiş. 🙂 Oumuamua üzerinde ki takip ve araştırmalarımı bende devam ettirmekteyim. Yeni bilgilere eriştikçe sizlere aktarmaya çalışacağım..

Güneş sistemimizin ilk yıldızlar arası cismi Oumuamua

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir