Kara delik’ten bir şey çıktığı gözlemlendi

Tarihte ilk defa bir kara delik’ten bir şey çıktığı gözlemlendi.

Kara delik'ten bir şey çıktığı gözlemlendi 13

Kara delik’ten bir şey çıktığı gözlemlendi

Sadece bilim insanları değil tüm kara deliği duyan insanlar tarafından kara deliklerin her şeyi yuttuğu bilinmektedir, de!! Fakat şimdi işler biraz değişmişe benziyor. Kara deliklerin her şeyi yuttuğu düşünülürken yapılan son gözlemlerde bu olayın tamda böyle olmadığı ortaya çıktım. Eeehh hali ile tüm dengeler de bozuldu.

Kara delikler her ne kadar korkunç olsa da en büyük gizemlerden de bir tanesi durumundalar. Hala ilk gözlemlendiği günden bu yana sanki dün gözlemlenmişçesine keşfedilmeyi bekliyorlar. Şimdi bu makalemde sizlere kara delikler hakkında bilgiler sunmaya çalışacağım. İlk olarak akla gelen sorulardan başlayalım mı? Hmmm Kara delikler nedir? ya da durun daha önemlisi içine çektiği, yuttuğu şeyler ne olur? İyi okumalar..

Kara Delik Nedir?

Bu zamana kadar bilim insanlarının kara delikler hakkında bildikleri tek bir şey vardı: Kara delikler o kadar güçlü bir çekim kuvvetine sahiptir ki içinden hiçbir şeyin çıkması mümkün değildir.

Ancak NASA kara delikten çıkan bir şeyi kaydetti. NASA’nın keşif görevlerinden olan Swift ve NuSTAR, 324 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir kara delikten çıkan bir ışık patlaması gözlemlediler. Yeni bulgular son derece güçlü enerji parçacıkları koronaların bir karadelik etrafında toplandıklarında bir X-ray ışını oluşturduğunu gösteriyor.

Kara delikler ışıkları saçmazlar. Ancak etrafında içerisine çektiği partiküller sonucu oluşan bir ışık halkasıyla görülürler. Koronalar fazlasıyla yaygın olsalar da düzensizdirler.

Bilim insanlarına göre koronalar çok yüksek hızlarda hareket ederler. Kara delikten çıkmayı başaran koronanın ışık hızının yüzde yirmisi hızında hareket ettiği belirtildi.

NASA “Araştırmalarımızın sonucu bize gösteriyor ki kara delikten çıkan X-ray ışınının sebebi fırlatılmış bir koronaydı” açıklamasını yaptı. NASA kara delikler hakkında bütün sorulara cevap veremese de bu olay kara delikleri anlamak konusunda büyük bir kaynak olacağa benziyor.

Kara delik’ten bir şey çıktığı gözlemlendi

Rapor

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar