Ziyaretçimiz Oumuamua Gizemli Bir Nesne İle Çarpıştı 15
içinde

Ziyaretçimiz Oumuamua Gizemli Bir Nesne İle Çarpıştı

Ziyaretçimiz Oumuamua Gizemli Bir Nesne İle Çarpıştı

Keşfi yapıldığı günden bu yana çok fazla konuşulan ve dikkatleri üzerine toplayan Oumuamua güneş sistemimiz içerisinde bir çarpışma yaşadı. Böylece güneş sistemimiz içerisinde ki ilk kazasını da yapmış oldu misafirimiz. İsterseniz Oumuamua ile ilgili ilk makalemizi aşağıdaki karttan okuyabilirsiniz.

Güneş sistemimizin ilk yıldızlar arası cismi Oumuamua

İlk defa güneş sistemimizin dışında bir cisim geldi ve bu cisme Oumuamua adını verdiler. Oumuamua 2017 yılında Nasa tarafından keşfedildir. Oumuamua uzayda süzülüşü sırasında bir çarpışma yaşadı. Bilim insanları tarafından çarpışmanın ardından nesnenin kontrolünü kaybedebileceğini söyleniyor. Zaten kontrolsüz bir cisim değilmiydi? Yoksa kontrollü mü?

Yıldızlar arası uzay olarak bilinen bu mesafeden gelen ilk ziyaretçimiz olarak biliniyor Oumuamua. Belki geçmişte çok daha fazla ve farklı ziyaretçilerimiz olmuştur ama ne yazık ki bu bizlerin ilk tespit edebildiği ziyaretçi oldu. Geçtiğimiz aylarda keşfi gerçekleştikten sonra gök bilimcilerin odak noktası haline gelmiş bulunmakta. Daha önce benzeri görülmemiş bu cismin beklenmedik büyük çarpışmalar yaşamadığı sürece en az bir milyar yıl daha uzayda yuvarlanmaya devam edeceği söyleniyor. bir milyar yıl boyunda önüne hiç bir nesne çıkmayacağını hesap etmiş olmalılar.

Ziyaretçimiz Oumuamua Gizemli Bir Nesne İle Çarpıştı 16

Ziyaretçimiz Oumuamua Gizemli Bir Nesne İle Çarpıştı

Hâlâ bilim dünyasının merakla incelemeye devam ettiği bu nesnenin tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Bazı insanlar bunun bir kuyruklu yıldız olabileceğini söylerken, bazıları ise bir asteroide benzediğini öne sürüyor. Puro şekline benzeyen bu nesnenin uzay gemisi olduğunu söyleyen pek çok insan da mevcut. Yüz milyonlarca yıldır uzayda sürüklendiği tahmin edilen Oumuamua, şaşırtıcı bir şekilde ilerlemesine devam edebiliyor.

Queen’s University Belfast’tan Wes Fraser öncülüğünde araştırma yapan bir ekip, bu nesnenin tam niteliğini belirlemek için uğraşıyor. Oumuamua’nın hareketlerini inceleyen ekip, bu tür hareketlerin genellikle Oumuamua’dan kat kat küçük gök cisimlerinde gözlemlediklerini belirtti. Güneş Sistemi’ndeki göktaşlarının hareketlerine benziyor olması, bu nesneyi daha da gizemli kılıyor. Bu hareketin birçok farklı nedenden ötürü olabileceğini belirten ekip, en çok ihtimal verdikleri nedeni açıkladı. BBC’yi yaptıkları bir açıklamada “mutlaka bir yerde bir çarpışma olmuş” diyen Fraser, bu çarpışmanın detaylarını araştırdıklarını söyledi.

Öte yandan araştırmacılar, nesnenin Ocak 2019’dan itibaren Güneş Sistemi’nden çıkmak için yolculuğa başladığını belirtti. Fakat bu yolculuk oldukça uzun bir zaman alacak. Yine de sonsuza kadar yuvarlanamayacağını, birçok faktörün bu cismi durdurabileceğini belirttiler. Ekip, nesnenin tam olarak ne olduğunu bilmese de tahmini bir şekilde ne kadar süre daha uzayda kalacağını hesapladı ve bunun 1 milyar yıldan fazla olacağını söyledi.

Ziyaretçimiz Oumuamua Gizemli Bir Nesne İle Çarpıştı 17

Ziyaretçimiz Oumuamua Gizemli Bir Nesne İle Çarpıştı

Oumuamua’nın kendi Güneş Sistemi’nin var olduğuna inanan araştırmacılar, Güneş Sistemi oluşurken mi yoksa oluştuktan sonra mu Oumuamua’nın meydana geldiğini anlamanın çok güç olduğunu söyledi. Bunun anlaşılabilmesi için çok yüksek çözünürlüklü görüntülere ihtiyaç duyduklarını ancak ellerinde böyle bir teknolojinin olmadığını belirttiler.

Bizler de Güneş Sistemi’mize misafir olan bu cisme yakından ilgi duyuyoruz. Türkiye’de genellikle ismiyle ilgili çok eleştiri almış olsa da, gök bilimciler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Ziyaretçimiz Oumuamua Gizemli Bir Nesne İle Çarpıştı

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir