Öte-Madde (Metamaterial) Nedir? 15
içinde , , ,

Öte-Madde (Metamaterial) Nedir?

Öte-Madde (Metamaterial) Nedir?

İnsan oğlu kendisinin gelişimi ile birlikte gelişim gösteren icatlarda bulundu. Bunların en başında bilim ile birlikte sürekli olarak gelişen ve kendini yenileyen teknoloji gelmekte. Bilimsel yeni teknikler geliştikçe buna bağlı olarak teknolojide sürekli olarak gelişim gösteriyor. Bununla da kalmıyor, teknolojide gelişim gösterdikçe bilimsel açıdan da çok daha fazla yeteneğe sahip yeni icatlar geliştiriyoruz. 

Mesela 21. Y.Y. geri kalan kısmında bir çok gerçekleşmesi beklenen dönüm noktası bulunmaktadır. Teknoloji ise insanlığın gelişiminden bu yana her yüz yılda kendisini çok daha fazla katlayarak gelişmekte. Örneğin insanlık tarihi boyunda geliştirilen tüm icatlar kadar yeni icat 19. Y.Y. da geliştirildi. 20. Y.Y. a gelindiğinde ise 19. Y.Y. geliştirilen teknolojilerin 4 katı kadar gelişim gösterildi. 21. Y.Y. da ise çeyrek sayılacak bir kaç yılda bunun tam 20 katı bir gelişim gerçekleşti, varın ötesini siz düşünün.

Şimdi ileride pek çok dönüm noktasına kaynaklık edeceği düşünülen öte-madde “Metamaterial” bunlardan birisi. Peki bilim insanları tarafında görünmezliği bile sağlayacağı söylenen, görünmezliği bile vadeden bu şey tam olarak nedir ve ne işe yarar? Gelin hep birlikte detaylı olarak buna değinelim. 

Öte-Madde (Metamaterial) Nedir? Öte-Madde Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilim ve teknolojinin tıpkı yumurta ve tavuk ilişkisi gibi birbirine bağlı bir haldedir. Bilim olmadan teknoloji ilerleyemediği gibi teknoloji ilerlemeden de bilim yol alamamaktadır. Fakat hiç bir zaman hangisinin sonucu teşkil ettiği merak edilmemiştir ki böyle bir sonuç varılamaz bir paradoksu teşkil etmektedir. Aslında tam olarak düşünülmesi gereken bilim ve teknolojinin arasında ki felsefi ilişkidir. Bu konuyu başlı başına ayrıca ele almak daha verimli olacaktır. Yüz yılımızda doğaya karşı bir baş kaldırış sergiler nitelikte olan metamaterial yani Türkçe karşılığı ile öte-madde yi tanıyalım.

Doğada bulunmayan maddelerle, doğada bulunmayan çözümleri üretmek mümkün olabilir. Doğrudan doğruya bunu doğaya karşı bir başkaldırı olarak nitelendirmek tartışma konusu olsa da işin özünde olmayan bir maddeyi laboratuvar ortamında üretmek var. Sonucunda ise görünmezlik, daha hızlı veri aktarımı ve ışığın formunu değiştirmek gibi pek çok avantaj elde edeceğimiz söyleniyor. 

Doğada var olmayıp, tamamen yapay olarak laboratuvar ortamında üretilen maddelerin geneli öte-madde olarak tanımlanıyor. Normal şartlarda plastik ya da kompozit gibi maddeler de doğada bulunmuyorlar. Peki öte-maddeleri tam olarak özel kılan şey ne? 

Halihazırda yapay maddeler olan plastik ve kompozit gibi malzemelerin, kimyasal açıdan farklı unsurlarının bir araya getirilmesiyle öte-madde üretilebiliyor. Onları özel kılan şey ise doğada var olan etkileşimlerin tersinde sonuçlara neden olmaları.  

Örneğin elektriksel manyetik alanlarla ilgili, lise eğitiminden itibaren anlatılan “sağ el kuralı” vardır:

Öte-Madde (Metamaterial) Nedir? 16

Yukarıda gördüğünüz gibi, içinden bir yönde elektrik akımı geçen kabloyu tutup, baş parmağınızla akımın yönünü gösterirseniz, diğer parmaklarınız da manyetik alanın yönünü gösterir. Avuç içiniz de manyetik kuvveti ifade eder.  

Öte materyallerde ise sağ el kuralı, tam tersini ifade eden ve normalde elektrikli motorlar için kullanılan sol el kuralına dönüşür. 

Akıllar karıştıysa biraz daha netleştirelim: Öte-Madde (Metamaterial) Nedir? 17

İkinci resimde ise tam tersi bir durum söz konusu. Görselle oynanmış olsa da ikinci ardaktaki suyu öte-madde olarak düşünebiliriz. Işığın doğada gerçekleşmeyen bir etkileşimle kırıldığını görüyoruz. Yansıma kalemle aynı yönde değil, tam tersi yönde.

Yukarıda gördüğünüz resimde, iki farklı bardak, içlerinde biraz su ve birer kalem var. İlk bardak, doğal şartlar altında oluşan bir manzara sunuyor. Kalemin görüntüsü, suyun yoğunluğundan dolayı kaynaklanan ışık kırılmasından dolayı bozulmuş durumda. Yine de bozulmuş yansıma kalemle aynı yönde.

Öte-Madde (Metamaterial) Nedir? 18 

Günün birinde görünmezlik sağlanırsa; bunu bir iksir ya da büyüye değil, öte-maddelere borçlu olacağız. Işığın herhangi bir nesne ile etkileşime girmeden, çevresinden dolaşmasını sağlayacak teknolojilerden söz ediyoruz. Yani herhangi bir nesneye baktığınızda, onun ardından size doğru yansıyan ışıkları göreceksiniz. Böyle bir durumda nesnenin etrafından dolaşan ışıklar doğrudan size ulaşacağı için nesnenin kendisi görünmez olacak.  

Öte-maddelerle cep boyunda CERN deneyleri: 

Öte-Madde (Metamaterial) Nedir? 19

Bugün dünyanın en gelişmiş araştırma merkezlerinden birisi olan CERN’deki parçacık hızlandırıcısı deneyi, dünyanın gündeminden hiç düşmüyor. Peki parçacık hızlandırıcıları cebimizde taşıdığımız işlemcilerin boyutuna indirebilirsek ne olur? Daha doğru sonuçlar, daha çok kişinin bilimsel verilere ulaşması mümkün olur. 

Belki günün birinde parçacık hızlandırıcı mantığına sahip işlemcilerle, öte-maddeler sayesinde akılımızın alamadığı teknolojilere kavuşacağız. İşte o vakte kadar bilim üretmek, mucize deyip de inanmanın güç olduğu olayların peşinden koşmak gerekiyor.  

Bunun için hala Bilkent Üniversitesi’nde Nanoteknoloji ve Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapan, yeni dönem Türk bilim insanlarımızdan Prof. Dr. Ekmel Özbay gibi isimleri örnek alsak yeterli.

Öte-Madde (Metamaterial) Nedir?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir