Kargalar ilk kez alet yaparken görüntülendi 15
içinde

Aman AllahımAman Allahım

Kargalar ilk kez alet yaparken görüntülendi

Kargalar ilk kez alet yaparken görüntülendi

Yapılan yeni araştırma ve gözlemler sonucundan kargaların yeni bir yeteneği keşfedildi. Yapılan araştırma neticesinde zeki olduğunu bildiğimiz kargaların aslında bildiğimizden daha zeki olduklarını öğrenmiş olduk. Kargalar çok parçalı aletleri birleştirerek yeni parçalar yapabiliyorlar. Evet yanlış okumadınız, kargalar parçaları birleştirerek yeni bir alet yapıp bunu kullanabiliyorlar.

Bilim insanları kargagillerin “corvidler” (bunlar; kargalar, kuzgunlar, ekin kargaları ve alakarga) hafıza ve problem çözme yeteneklerini hatta geleceği sezme konusunda ki kabiliyetlerini de biliyorlardır. Bu yetenekler zaten hali hazırda halleri ile kargagilleri hayvanlar dünyasının en zeki bireyleri arasına sokmayı başarmıştı. Kargaların alet kullanma becerileri bilinse de ilk defa farklı parçaları birleştirerek yeni bir alet elde etme özellikleri keşfedildi. Canlılar dünyasında yeni bir şey üretmek sadece insanlar da ve büyük maymunlarda görülen bir eylemdir. Bildiğimiz kadarı ile de insanlar ve büyük manmunlara özgü bir durumdu.

Oxford Üniversitesi ve Max Planck Enstitüsü Ornitoloji ‘den bilim insanları Yeni Kaledonya kargalarının daha küçük parçaları birleştirerek yeni ürünler üretmesini şaşılacak bir akıl kabiliyeti olarak görüyor.

| İki çubuğu birleştiren kargalar

8 Yeni Kaledonya kargasını içeren deneyde, hayvanların daha önce hiç görmediği bir bulmaca kutusu yer aldı. Kutunun için arkaya doğru bir kapının arkasında küçük bir yiyecek yerleştirildi. Kuşların kolayca kullanabileceği çubuklar saçılmıştı.

Araştırmacılar sonrasında zorluğu arttırmak için daha kısa yiyeceğe ulaşamayacak çubukları devreye soktu. Fakat bu çubukların bazılarının içleri boştu ve birbirlerine girebiliyordu. İşte kuşlar bu parçaları kullanarak birleştirebildi.

Yardım almadan 8 kargadan 4’ü çubukları birleştirerek, daha uzun bir çubuk yaparak yiyeceğe ulaştı. Hatta araştırmacılar çubukları daha da küçülttü ve Mango isimli karga 3 hatta 4 çubuğu birleştirerek işi yapmasını sağladı.

“Bu sonuçlar kargaların eşsiz problemler nasıl esnek kabiliyet sergileyerek hızlı bir şekilde, nasıl yapacakları gösterilmeden çözüme ulaştığını gösteriyor. Beyinlerinde probleme dair farklı hareketleri beyinlerinde simüle ederek makul bir çözüme ulaşmaları olası görünüyor,” diyor Oxford Üniversitesi’nden Zooloji Departmanı’ndan Alex Kacelnik.

Bu keşif gerçekten çok önemli çünkü bazı antropologlar bileşenlerden alet yapma yeteneğinin insan beyninin evriminde önemli bir adım olduğunu kabul ediyor. Bu fikir önyargılı bir fikirdir.

Bu yeni edinilmiş yetenek, kargaların, insanlar veya maymunlar gibi aynı bilişsel yetenekleri paylaştığını göstermezken, problem çözme mekanizmalarına ışık tutmaktadır. Araştırmacılar bu tür süreçlerin daha önce karşılaşmadıkları problemlere yaratıcı çözümler üretebilen yapay zekalı robotlara temel oluşturabileceğini söylüyor.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmanın videosunda kargaların ne kadar akıllı olduğunu görebilirsiniz.

Kargalar ilk kez alet yaparken görüntülendi

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir