6.his nedir
6.his nedir
içinde

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey!

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey !

6.His Nedir? ilk olarak bunu ele alarak 6.His Hakkında Hey şey i bu makale içerisinde bulabileceksiniz. 6.His Nasıl Geliştirilir ya da 6.His Kimlerde Bulunur gibi sorulara cevap bulabileceğiniz gibi 6.His Geliştirme Uygulamaları bu makale içerisinde yer alacak. Hatta 6.His Kimlerde Kuvvetlidir gibi soruları da cevaplamaya çalışacağım. Öncelikle 6.His Hakkında kısa bir tanım yaptıktan sonra daha detaylı anlatımına girelim. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz, arkanıza yaslanmanızı tavsiye ederiz. Not : İsterseniz içindekiler bağlantılarından konular arasından hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

İçindekiler

6.His Hakkında Kısaca

6.His Nedir? Bildiğiniz gibi beş duyu organımız vardır ya da şöyle söyleyelim en çok bilinen duyularımız; Görme, İşitme, Koku Alma, Tat Alma ve son olarak Dokunmadır. Fakat bunların dışında genel olarak bir çok insanın bilmediği duyularımız da mevcuttur. Bunun bilincinde olan ya da olmayan bazı kimilerinin ESP (Extra-Sensory Perception – Aşırı Duygusal Algılama) olarak adlandırılmakta olan ve Türkçe karşıtı “Olacağı Önceden Sezme” olarak bilinen bir durumdur. Halk arasında bu duruma ise 6.His de denilmektedir.

Bazılarının aklına şu soru gelebilir. Acaba bilimin henüz keşfedemediği beynimizin olağanüstü yetenekleri mi var? Tabi ki de evet sadece yetenek olarak ta bakmayalım buna beynimizin tam olarak keşfedebilmiş değiliz her manada. Ya da beş duyumuz bildiğimizin ötesinde -belli-belirsiz kokuları, kimyasal sinyalleri ve işitme verimimizin çok ötesinden kaynaklanan- bir algılama duyarlılığına mı sahip? Bununda aynı şekilde cevabını bilinmezlik ile birlikte evet olarak söyleyebiliriz. 6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey!

6.his nedir
6.his nedir

6.His Nedir?

6.His Nedir? Tam olarak bunun tanımını yapabilmek için bu soruya tam manası ile cevap verebilmek için öncelik 6.Hissin Tanımı ‘nı yapmamız gerekir. Halk arasında bilinen durumlar ile örneklendirmek tanımı çok daha doğru kavramamıza yardımcı olacaktı. Eğer ki “Gelecekte olacakları ön görmek” ya da buna benzer “falcılık” , “astroloji” gibi gayri-bilimsel yaklaşımlardan bahsediyorsak, eldeki veriler dahilinde böyle bir yetinin bilimsel olarak var olmadığını bilmeliyiz.

Son dönemlerde enerji sıçraması konuları çok fazla gündeme gelmeye başladı. 6.His hemen hemen bir çok kişinin geçmiş zamanlardan bu güne kadar kullandığı bir kelime oldu ve enerji hakkında olan araştırmalar ile birlikte daha çok konuşulmaya başlandı. Aslına bakarsak bilinçsiz olarak bir çoğumuzun başına bu durum gelmektedir. Buna örnek olarak telepatik olaylar gösterilebilir. Mesela aklınıza gelen bir kişinin sizi o anda araması gibi bir durum o kişi ile o anda paylaştığınız enerji iletişimini gerçekleştiriyor demektir. Ya da bir mağazanın vitrininde görüp beğendiğiniz bir kıyafetin arkadaşınız tarafından siz getirilip hediye edilmesi istediğiniz herhangi bir dileğin anında gerçekleşmesi gibi ya da saf düşüncelerimizin kısa zaman için bizlere cevap vermesi sıkça yaşanan bir durum ya da gerçektir.

Bir çoğumuz bunlara benzer örnekleri yaşayabiliyoruz ve bu gibi durumlarda çok kullanılan bir söz vardır hani: “Keşke başka bir şey isteseydim” ya da bir diğer deyiş ile “Saatine denk geldi” gibi sözleri duymuşsunuzdur. Bir tane daha örnek vereyim o halde “Az önce tamda aklımdan bu geçmişti, bak vallahi” bunu da ekleyince tam olarak anlaşılmıştır sanıyoruz. Farkında olmadan kullandığımız bu deyimler aslında olayı bize en açık şekilde açıklıyor da bizler pek bunun farkında değiliz. Çok fazla duymuşuzdur hele ki şu dönemlerde gençler arasında bi hayli yaygın “Falancı kişiyi severim fakat frekansımız uymuyor”. Ya da buna benzer olarak “Yok ya siz ne söylerseniz söyleyin, benim enerjim uymadı, iyi biri değil uzak durmak gerekir” ya da “Elektrik alamadım” bunlara en güzel örneklerdir. Tabi bunun olumlu örnekleri de var: “Bu kişiyi ben çok seviyorum, sürekli pozitif bir enerji yayıyor” ya da
“Aman ya, zor durdum içeride nasıl bir negatif enerjisi vardı.” gibi..

Artık kullandığımız cümlelerde kendimizi enerjilerle ifade eder olduk. Belki de asırlardır farkına varamadığımız enerjiyi artık farkına vararak yaşamaya başlıyoruz. Hepimizin içinde bir parça 6.his var ve doğru kullanılmayı bekliyor olabilir. Bazen hiç tanımadığınız insanların enerjisini bile hissedebiliyorsunuz. Ruh halini anlayabiliyorsunuz. Bu durumlar, duygusal derinliğe sahip insanlarda daha fazla olabiliyor. Duygusal bağ, enerjiyi yükselttiğinden; hissel gücü de harekete geçiriyor.

Bir diğer açıdan bakmak gerekirse Mistisizm ile ilgili bir çok bilimsel araştırma ve deney yapıldı. Fakat halen süre gelen araştırmalar var ve halka açık mistik araştırma davetleri bulunuyor. Şunu da duymuşsunuzdur “Gelin bilimsel olarak inceleyelim” Fakat ne var ki bu durumun var olduğu insanlar içerisinde mistik güçleri gerçekten olan tek bir insan dahi bulunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira bu tip mistisizmin arkasına sığınanların yalanları ya bilimsel analizler sırasında ya da iddialarını ispatlayamamalarından ötürü her seferinde yanlış olarak sonuçlanmıştır..

6.Hisse Sahip İnsanlar çok daha huzurlu ya da rahat bir yaşam sürmüyorlar bence. İşin boyutuna baktığınız zaman yorucu ya da ürkütücü olabilme ihtimali çok yüksek. Çünkü bir açıdan bu enerji frekansı etrafa karşı duyarlı olmayı arttıracaktır. Fakat her ne kadar durum böyle olsa da günümüze kadar gelmeyi başaran bu fenomen ya da hissel dürtüler çok tehlikeli boyutlarda fal ticareti için kullanılmaktadır. Gün geçtikçe de fal ticaretine dönüşmeye başlamış durumda. Hepimiz biliyoruz ki geleceği Yüce Allah’tan başka hiç bir kimse bilemez. Bu yeteneği bize bağışlayan yine yüce Allah’tır. Bu yüzden ben bu yeteneğin bu yönden kullanılmasını çok yanlış bulmaktayım.

Bir diğer yandan örneklerle devam etmek gerekirse ıssız bir sokakta takip edildiğimizi ya da arkamızda birinin olduğunu gerçekten de hissedebiliriz. Bir soru ile buna bir farkındalık oluşturalım. Herhangi bir ayak sesi duymaksızın ya da takip edildiğimize dair herhangi bir işaret olmaksızın bunu nasıl yapabiliyoruz? İşte bu noktada bilim devreye giriyor ya da girmeye çalışıyor diyelim.

Arkamızdan geleni görmeyip, duymamamıza rağmen hissedebilmemizin birçok nedeni olabilir. Bu sebeplerden en güçlüsü, bizim “duymuyor”, “görmüyor”, “kokusunu almıyor” olmamızın, gerçekten duymadığımız, görmediğimiz veya kokusunu almadığı anlamına gelmediğidir. Bu tip bilinçsiz olarak algıladığımız duyuların toplamına (ve hatta “mistik güç” olarak lanse edilmeye çalışılan diğer algılara da), bilimsel analizlerde, ESP adı veriliyor. 6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey!

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey! 15
ESP Nedir?

ESP Nedir?

Çoğunluk, ESP‘nin var olduğu görüşünde birleşmektedir. Hem de ESP‘nin doğası gereği araştırılması çok zor olduğu halde. Çünkü bu deyim, birinin görünüşte beş duyusundan hiçbirini kullanmaksızın bilgi sahibi olabileceği fenomenini kapsamakta ve telepati ile geleceği görebilmeyi de içermektedir.

Zaman zaman 6.his ‘sin fiziksel olduğu ve burun içindeki bir bölgenin Dünya’nın elektromanyetik alanını algılayabildiği düşünülür. Bu da pekala yön belirleme duyumunun (bazı insanlarda diğerlerinden çok daha güçlü olduğu açıktır) kaynağı olabilir.

Hayvanlar gibi insanların da yeryüzünde gezinen ve hava basıncıyla değişime uğrayan titreşimleri algılayabilmesi olasıdır. Beyin, herhangi bir anlam taşıyıp taşımadıklarına bakmaksızın bu titreşimleri algılayabilir. Beynin karmaşık yapısı ve işleyişi hakkında pek çok şey biliyoruz. Ama hala keşfetmeye muhtaç olduğumuz çok şey var. FMRI taramaları kullanılarak yapılan araştırmalara karşın, beyni okuyabilecek bilgisayarlar üretebilmiş değiliz. 6.His Nedir? 6.His Hakkında Her Şey!

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey! 16
6.His ve Bilim

6.His ve Bilim

6.His Nedir? Çoğu bilim insanı, böyle bir duyu tipi olduğunu kabul etmiyor (Amerikan Ulusal Bilim Akademisi’nin %96’sı bu tip duyuların varlığını reddediyor). Bu duyuların bilim insanlarınca reddedilmesinin nedeni, yapılan araştırmaların güvensiz olması, deney düzeneklerinin yetersiz olması ve konuyla ilgili araştırma yapan insanların, bilimsel metodolojiden kolaylıkla sapmaları dır. Ancak yine de, bazı psikologlar ısrarla bu alanda çalışmalarını sürdürüyorlar. Bunlardan özellikle bazıları, son derece güvenilir araştırmalar yapıyorlar ve üst düzey bilim dergilerinde makaleler dahi yayın laya biliyorlar. Bilimsel şüphecilik dahilinde analizinin yapılmasını faydalı görüyoruz. Zaten bu araştırmalara bakıldığında, bu tip algıların tamamen bilimsel kökenleri olduğu görülmektedir. Şimdi, bunlara bir bir değinelim.

Issız bir sokakta arkamızdan gelen birini hissedebilmemizi (ya da benzer şekilde, saatin 15:23 olduğunu düşünüp, baktığımızda gerçekten de öyle olduğunu görmemizi), ESP ve benzeri araştırmaların sonuçlarıyla, tamamen bilimsel olarak açıklamamız mümkündür. Sokak örneğini ele alalım.

Arkamızda gerçekten biri varsa, ayaklarından çıkan çok düşük şiddetli sesler, bilincimizde algılanamayabilir; ancak kontrolümüz dışında olan bilinçaltımız tarafından fark edilebilir. İşte buna, duyusal sızıntı (sensory leakage) adı verilir. Bu sızan uyarılar, beynimizde işlenebilir ve içgüdüsel olarak korku hissini tetikleyebilir.

Bir diğer nokta, deri reseptörlerimizin bazılarının, görsel reseptörlerle evrimsel olarak son derece yakın olmasıdır. Farkında olmasak da ve tam olarak mekanizması henüz aydınlatılmamış olsa da, derimiz esasında bir miktar ışığa da tepki veriyor olabilir. Bu, beynimize, gözümüz haricinde başka noktalarımızdan da çok sınırlı da olsa görsel verinin ulaşması anlamına gelebilir.

Benzer şekilde, çok kısıtlı düzeyde de olsa, vücudumuzla algıladığımız ancak bilinçli olarak fark edemediğimiz sese bağlı titreşimler, algılayamadığımız sesleri istemsiz olarak duymamızı sağlıyor olabilir. Yani sese bağlı olarak oluşan ufak titreşimler, vücudumuzda ve ses duyu organlarımızda titreşimlere neden olarak bilinç altı bir algı doğurabilir. Bu konuda da araştırmalar sürmektedir.

Bir diğer nokta da feromonlar ve genel olarak koku duyumuzdur. Feromonlar, durumlar karşısında hayvanların vücudundan salgılanan, vücut dışı hormonlardır. Bu kimyasallar, havada yol kat ederek diğer bireyler tarafından algılanabilir. Feromon salgısı, insanda oldukça azalmış ve körelmiş bir yapıdır. Oldukça körelmiş olan koklama (burun) ve feromon duyu organlarımız (Jacobsen organı ya da Vomeronasal organ), bilinçaltı düzeyde bizim fark etmediğimiz bazı işlemleri yürütebilir. Bu yüzden, arkamızdaki bireyin kokusu ya da salgıladığı feromonlar bizi uyarabilir.

Bu konuyla ilgili son bir nokta ise, ışığın yansımasıdır. Normalde, biz bunu “gölgeler” olarak niteleyebiliriz, ancak bu, makro büyüklükte olan bir yansımadır. Öte yandan, arkamızdaki cisimlerin, önümüzdeki cisimlerden yansıyan görüntüleri, bariz görüntüler olmasa da, beynimiz tarafından bir ihtimal algılanıyor olabilir. Dolayısıyla, arkamızdaki bireyden çıkıp, önümüzdeki bir nesneden yansıyarak gözümüze ulaşan fotonlar, beynimizde silik de olsa bazı algıların oluşmasını sağlayabilir ve bu, his oluşumuna neden olabilir. Deri hücrelerimizin mor ötesi ışınları görebildiğine dairse oldukça güçlü veriler bulunuyor. Bu “görme“, tam olarak düşündüğümüz gibi olmasa da, konumuzla ilişkili olabilir.

Saat konusunda da benzer durumlar oluşabilir. Hele ki bahsettiğimiz saat bir kol saatiyse, çok daha farklı bir açıklama doğabilir. Görüş alanımız içerisindeki cisimlere bilinçli olarak odaklanmasak da, onlarla ilgili verileri beynimiz değerlendirebilir. Dolayısıyla, birkaç saniye önce, beynimiz, istemsiz olarak saatimizi okumuş olabilir. Bizse, bir “tahminde bulunduğumuzu” sanabiliriz. Sonrasında ise saate baktığımızda, tahminimizi gördüğümüzü sanabiliriz. İşte bu, çok sık karşılaşılan bir dikkat olgusudur ve bu tip “mistik” veya “psişik” konuların ardında genelde payı bulunmaktadır.

Bunların hepsi ve daha fazlası, 6.his gibi hislerin bilimsel analizleridir. Başka şekillerde açıklamalar beklemek ise, bilim dışı ve asılsız olacaktır. Bu konuyla ilgili en büyük sorun, incelemelerdeki ön yargılarımızdır. Çünkü araştırdığımız şey, “doğru tahminler” olduğu için, arkamızda birinin olduğunu doğru tahmin ettiğimiz zamanları (veya saati doğru tahmin ettiğimiz zamanları) daha fazla hatırlarız. Ancak tüm tahminlerimizin listesini çıkaracak olsak, doğrularımızın yanlışlarımızdan çok çok daha az olduğu görülür (ki bilimsel araştırmalar da bunu göstermektedir). Dolayısıyla, algıda seçicilik burada önemli bir unsurdur.

Unutmamak gerekir bu konulardaki araştırmalar halen devam etmektedir ve son hallerini almamışlardır. Bu araştırmaların kesin sonuçları için daha çok fazla inceleme gerekmektedir. Ancak ne olursa olsun, şimdiye kadar bilimin ulaştığı yerler ve geçmişte bu yerlerle ilgili insanların yaptıkları açıklamalar göz önüne alındığında, her zaman ve istisnasız olarak olduğu gibi, 6.his gibi konularda da tamamen bilimsel açıklamaların bulunacağı rahatlıkla iddia edilebilir. Yapılması gereken daha fazla araştırmak, sorgulamak, okumak ve her bilgiyi mantık süzgecinden geçirmektir.

Sadece bununla da kalmayıp 6.His başka fenomenler ile de ilişkilindirilmektedir. 6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey!

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey! 17
6.His ve Dejavu

6.His ve Dejavu

Dejavu, Fransızcada “zaten görmüştüm” anlamına gelmekle birlikte, yaygın kullanımı “ben bu anı daha önce de yaşamıştım” anlamındadır. Bu, gerçek anlamda hatırlamaktan oldukça farklıdır. İzlediğimiz filmin bir yerinde, onu daha önce de izlemiş olduğumuzu hatırlamak, bir dejavu değildir. Çok daha farklı ve garip bir duygudur dejavu. Yapmadığınızı bildiğiniz halde bir şeyi daha önce de yapmış olduğunuz hissine kapılmaktır.

Belki asıl şaşırtıcı olan, dejavu‘nun genellikle son derece sıradan ve hiç de dramatik olmayan anlarda gelmesidir. Acaba bu, şimdiki hayatımızı daha önce de yaşadığımızı mı göstermektedir? Yoksa bilinçaltımız, olayları bilincimizden bir mikro saniye önceden kaydetmekte ve bu yüzden de algı bilincimize eriştiğinde onu hafıza mı sanmaktayız? 6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey!

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey! 18
6.His ve Telepati

6.His ve Telepati

Telepati, fikir ve görüntülerin bazen birbirlerinden çok uzakta olan bir beyinden diğerine aktarımıdır. Kabile toplumlarında bu, çok olağan bir olgu olarak kabul görürdü. Bilimsel toplumlar ise telepatinin özel bir yetenek olduğunu ve yalnızca ruh ve mistikle açıklanabileceğini kabul etmektedir.

Sihirbazların hileleri bilindiğinden telepatiye de kuşkuyla bakılmasını olağan karşılamak gerekir. Ama yine de açıklanması gereken birçok şey olduğu kesin. Sevdiklerinizin hasta ya da tehlikede olduklarını haber kendisine geleneksel kanallardan erişmeden çok önce “bildiklerini” söyleyen pek çok insan var. Aynı şekilde daha telefon çalmadan, arayan dostunu düşünenlerin sayısı da hiç az değildir. Telepati hakkında aradağınızı her şeyi bulabileceğiniz kütüphanemize göz atmak için kartı tıklamanız yeterli.

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey! 19
6.His ve Fal

6.His ve Fal

“Fala inanma, falsız da kalma.” derler. Birçok insan, geleceğini fallara bağlamış durumda. Düşünecek olsak eğer, bu gelecek his ile fal ile anlaşılacak olsaydı, ilk önce bu kişilerin kendilerine yardım etmesi gerekirdi.

Ticarete dönüşmüş fallar, zaman içinde tehlikeli boyutlara varabiliyor. Bir çok insanın hayatı karışıyor. Çünkü orada yanlış kullanılan sözleri derinden inanıp hayatına geçirenler ve bu falları beklentiye dönüştürenler var. Tabiî ki ortada dönen parayı hiç hesaba katmıyorum.

Toplantılarda, günlerde, kendi aramızda bakılan masum fallar, çok masum olmasa da vazgeçemeyeceğimiz bir dürtü. Bu, tamamen kişisel bir seçim. Fakat 6.his ve fal , bazen kişilerde gösterdiği değişikliklerle olayları önceden görebilme yetisini de özel durumlarda gözler önüne seriyor. Bu deneyimleri en çok duyduğuma göre ölüm ile yaşam arasında gidip gelen insanlarda daha fazla gözlendiği. Ne düşünürsek düşünelim, nasıl bir bakış açısı geliştirirsek geliştirelim; kainat, bizim bilemediğimiz sırlarla dolu.

6.his“, bazı kişilerde rüya aracılığı ile de ortaya çıkabiliyor. Birçok kişi, uyarıcı rüyalar görebiliyor. Gördüğü rüyaların gerçekleştiği bir çok insan var aramızda. Birebir yaşanan, mesaj veren rüyalar. Önceden olacak bir kazayı kötü ya da iyi olayları önceden sezebiliyorlar. Bizler, insan olarak ne kadar büyük bir mucize içinde yaşıyoruz. Her gün bizleri Yaradan’a binlerce teşekkür etmek için bir çok sebebimiz var. 6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey!

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey! 20
6.Hissi Geliştirme Teknikleri

6.Hissi Geliştirme Teknikleri

Kağıtla Yazma Tekniği

Biryere rahat bir pozisyonda oturun. Kafanızdakileri boşaltın zihninizi susturun, rahatlayın ve gevşeyin sadece o an’a odaklanın. Kendinizi ve düşüncelerinizi serbest bırakın. İsterseniz Zihni boşaltmak için makalemizi okuyabilirsinz, karta tıklamanız yeterli.

Bir kağıt kalem alın gözlerinizi kapatın karanlığa odaklanın ve bundan 4-5 saat sonrasını düşünün. Günlük rutin yaşantınıza ve ailenizin rutin yaşantısına göre 4-5 saat sonra gerçekleşecek durumları rahatlıkla tahmin edebilirsiniz tahmin edin. Gözünüzde sanki 4-5 saat sonraki andaymışsınızcasına gerçekçi bir şekilde canlandırın. O an yaşadığınız tüm duyguları hissedin bu duyguları hafızanıza yerleştirin unutmayın.

Gözlerinizi açın ve az önce gözleriniz kapalıyken gözünüzün önünden ve zihninizden geçenler çevresinde 4-5 saat sonra neler olacaksa kağıda bunları yazın. Gözlerinizi tekrar kapatın ve tekrar 4-5 saat sonraki o aynı an’a odaklanın. Bu kez daha ayrıntılarını tahmin etmeye çalışın yaşanacak tüm durumların daha ince ayrıntılarını tahmin edin. Gözlerinizi açın kağıdın alt kısmına aynı an’ın ince ayrıntılarını yazın. 4-5 saat sonra yaşananlara tamamen odaklanın, dikkat edin ve sürekli kağıtta yazanlarla karşılaştırın. Düşüncelerinizdeki yaşadığınız duyguları o andaki yaşadığınız duygularla karşılaştırın. Ve en önemlisi ayrıntıları karşılaştırın.

Kağıda yazdığınız ama yaşanmamış olanların üstünü çizin. Yaşanan ama kağıda yazmadıklarınızıda büyükçe kağıdın bir köşesine yazın. Bu alıştırmayı hergün yapın. Bir müddet sonra kağıttakilerle yaşananlar birebir aynı olunca artık günlük rutinlerin dışında yaşananları tahmin etmeye çalışın ve bundada kendinizi bir süre geliştirdikten sonra bir hafta sonrasını bir ay sonrasını tahmin etmeye çalışın. 6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey!

6.His Nedir? 6.His Hakkında Her şey!

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir