2018 Yılında Dünyamızın Geçirdiği Değişiklikler 15
içinde

2018 Yılında Dünyamızın Geçirdiği Değişiklikler

2018 Yılında Dünyamızın Geçirdiği Değişiklikler

Dünyamızın sürekli olarak uzun, orta ve kısa vadede değiştiğiniz biliyoruz. Milyonlarca yıllık değişimden tutunda asırlık değişimlere kadar. Bir de bunların yanında yıl içerisinde gerçekleşen değişimler söz konusu. Dünyamızın değişiminde 2018’inde katkısının olduğu bir gerçek. Geride bıraktığımız bu 12 aylık zaman diliminde Dünya’nın nasıl değiştiğini sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bu görüntülerin dünyadan olduğuna inanamayacaksınız

Unutmamamız gerekir ki Dünya var oldukça değişimin bir parçası olmaya devam edecektir. Öyle ya da böyle bu değişimler de gerçekleşmeye devam edecektir. Bunların ne olduğunu ya da nasıl olacağını bizlerin bilmesi pekte mümkün değil. Bazen bir fikrimiz dahi yokken bazen de en ince ayrıntısına kadar öğreniyoruz.

2018 Yılında Dünyamızın Geçirdiği Değişiklikler

Çamur Gayzeri

Çamur Gayzeri 16

Amerika'nın Kuzey Kaliforniya eyaletinde birden bire ortaya çıkan bu çamurdan gayzer, 2230 M2'lik bir havzaya sahip. Sürekli olarak büyümeye devam etmesi ve devam eden bu gayzerin oluşması, tarihi çok çok eskilere dayanan ve yerin oldukça altında gerçekleşen depremlerden kaynaklıyor.

Rüzgarlar ve Kasırgalar

Rüzgarlar ve Kasırgalar 17

Kasırgalar için bu sene oldukça yoğun bir yıldı. Atlantik Okyanusu'nda 8, Pasifik Okyanusu'nda 13 kasırga gerçekleşti. Kasırgaların kıyıya vuran kısımlarından ise en çok ABD etkilendi.

Kayan ve Hareket Eden Adalar

Kayan ve Hareket Eden Adalar 18

Mozambik ve Madagaskar arasında bulunan bir ada, 11 Kasım'da gerçekleşen bir sismik olay yüzünden doğuya 6 cm, güneye de 3 cm kaydı. Burada ilginç olan şey ise, bunun sadece çok düşük frekanslarda ses dalgaları oluşturması. Sismik dalgalar genelde birçok frekans aralığına sahipken, bilim insanları düşük frekansın sebebini hala araştırıyor.

Birden Bire Kaybolan Adalar

Birden Bire Kaybolan Adalar 19

Hawaii'nin Papahānaumokuākea Ulusal Deniz Anıtı'nda bulunan ufak bir ada geride bıraktığımız yıl içerisinde birden kayboldu. 0,04 kilometrekarelik alana sahip olan ada, Hawaii Yeşil Su Kaplumbağaları ve Hawaii Keşiş Fokları için yerleşme alanıydı.

Antartika’nın Yükselmesi

Antartika'nın Yükselmesi 20

Bu sene yapılan keşiflerden biri de, Antarktika'nın altındaki anakayanın 41 milimetre yükselmesi oldu. Bu olay Antarktika'nın yaşamış olduğu en büyük seviyeyken sebebi muhtemelen kar ve buzul kütlesinde meydana gelen azalmalar.

Kaliforniya’daki Yangınlar

Kaliforniya'daki Yangınlar 21

Bu senenin en büyük haberlerinden biri de kasım ayında Kaliforniya'da meydana gelen ve çok büyük alanları kaplayan yangınlar oldu. 620 kilometrekarelik alanı küle çeviren yangınlar, 82 kişinin canına mal oldu.

Yüzen Büyük Buzullar

Yüzen Büyük Buzullar 22

Ekim ayında Antarktika'daki Pine Adası Buzulu'ndan kopan 300 kilometrekarelik bu buzul, 2017'de yine aynı yerden kopan devasa buzuldan bile daha büyük. Kıyaslayacak olursak, İstanbulun yüzölçümü yaklaşık 1500 kilometrekare. Son zamanlarda buzulların neden böyle koptuğu konusundaki en mantıklı açıklama ise küresel ısınma.

Büyük Rift Vadisi

Büyük Rift Vadisi 23

Lübnan'dan başlayıp Mozambik'e kadar uzanan 6000 kilometrelik bu vadi, milyonlarca yıldır hareket halinde. Geçtiğimiz mart ayında Kenya'da ortaya çıkan yarık ise oldukça şaşırtıcıydı. Çok yoğun bir caddede bulunan bir evi ortadan ikiye bölen bu yarık, tektonik plakaların hareketi sonucunda meydana geldi.

Yeni Zelanda’nın Adaları Hareket Ediyor

Yeni Zelanda'nın Adaları Hareket Ediyor 24

Yeni Zelanda'nın sınırları içerisinde yer alan Güney Adası'nın 2016'da gerçekleşen 7.8'lik deprem sonucunda Kuzey Adası'na 35 santimetre kadar yakınlaştığı bu sene içerisinde fark edildi.

Kilauea Volkanik Patlaması

Kilauea Volkanik Patlaması 25

Hawaii'de bulunan Kilauea Yanardağı'nın nisan ayında başlayan patlaması, ağustosun ilk günlerine kadar devam etti. Son 200 yıldır yanardağın yaşadığı en büyük patlama olan bu olay, 320.000 olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar lavın yeryüzüne çıkmasına sebep oldu.

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir