Burada Gün Batımı Mavi Renkte Gerçekleşiyor 15
içinde

Burada Gün Batımı Mavi Renkte Gerçekleşiyor

Burada Gün Batımı Mavi Renkte Gerçekleşiyor

Gün batımını bir çoğumuz severiz, farklı bir cazibesi vardır bizler için. Peki hiç mavi bir gün batımı daha önce hayal ettiniz mi? Ya da hiç mavi bir gün batımı gördünüz mü? Bu makalemizde sizlere mavi gün batımını ve mavi gün batımının güzellikleri göstereceğiz.

Yakın zamanda Mars’a yeni uydular gönderildi takip edenleriniz bilirler. Mars’ta gün batımları mavi olarak gerçekleşiyor. Evet yanlış duymadınız gün batımı tam manası ile mavi olarak gerçekleşiyor. Peki Mars gezegeninde gün batımlarının neden soluk mavi şeklinde gerçekleştiğini merak ettiniz mi?

NASA Mühendisleri Sıkılmış Olmalı – Bal Kabağı Oymaları

Dünyamız ve Mars ikiz gezegenler ya da ayna dünyalar gibidirler. Birbirlerinin ters yansımaları gibi de düşünebilirsiniz. Dünya uzayda soluk mavi bir noktadır Mars ise kızıl gezegen olarak bilinir. Mars soğuk ve duygusuz bir çöl gibidir. Dünyamız ise su ile birlikte yaşam doludur. İşte bu durumun içerisine yeni bir fark daha eklendi. Mars’ta gökyüzü kızıldır fakat gün batımı ise soluk bir mavidir.

Burada Gün Batımı Mavi Renkte Gerçekleşiyor

Kızıl gökyüzü ve mavi gün batımı

Kızıl gökyüzü ve mavi gün batımı 16

Bunun sebebini tam olarak örneklendirmek gerekirse aslında dünyamızda olanın tam da benzeridir. Tıpkı dünyamızda nasıl gök yüzü mavi ve gün batımı kızılsa marsta ki durumda bunun gibi bir durumdur diyebiliriz.

Güneş ışıkların maddeler ile buluşması

Güneş ışıkların maddeler ile buluşması 17

Güneşten gelen ışıklar atmosfere girdiğinde maddelerle etkileşime girerek dağılırlar ve buna bağlı olarak kırılarak dağılırlar.
Güneş ışığı birçok farklı dalga boyundaki ışığı içerir. Birtakım moleküller ve toz parçacıkları sadece belirli dalgalarla etkileştiği için bu parçacıklar tarafından saçılan ışıklar, gördüğümüz rengi oluşturmaktadır.

Atmosfer yoğunluğu

Atmosfer yoğunluğu 18

Bolca karbondioksit ve tozdan oluşan Mars atmosferinin yoğunluğu oldukça düşüktür. Öyle ki, Dünya'nın yaklaşık %1'i kadardır demek mümkün.
Bu ince toz, kırmızı ışığın dağılmasına ve böylece gökyüzünün kırmızımsı görünmesine, bu da mavi ışığın içeri nüfuz etmesine neden olur.
Yeryüzünde ise bu tam tersi şekilde gerçekleşir. Mavi ışık, gökyüzümüzdeki hava moleküllerinden yansıdığı için bu karakteristik renk tonu oluşur.

Uzun yol soluk ışık

Uzun yol soluk ışık 19

Güneşin batması sırasında ise ışık, atmosfer içinde daha uzun bir yol katetmektedir. Bu da daha fazla yayılmasına sebep olur.
Tüm ışık seyahatinden geriye kalan ise gözle gördüğümüz renktir.
Yeryüzünde, aslında yanardağlardan gelen kül ve ateşten gelen tozla güçlenmiş daha geniş bir kırmızı renk paleti var.
Mars'ta ise daha buzulumsu bir mavi renk ortaya çıkar.

Mars’taki Araçlarımız

Mars'taki Araçlarımız 20

Kızıl Gezegen'e gönderdiğimiz robot roketler Curiosity, Spirit ve Opportunity bu ilginç fenomene tanıklık edip bize görsellerini gönderdiler.
İlginç bir nokta daha var ki, Dünya ve Mars, Güneş sistemi içinde gün batımı gözlemleyebileceğimiz tek iki yerdir.

Diğer Gezegenlerin Atmosferleri

Diğer Gezegenlerin Atmosferleri 21

Merkür'de bir atmosfer bulunmadığı için Güneş'in günden gece tarafına geçerken sıcaklık 427° C'tan -173° C'a kadar düşer. Ayrıca bu gün dönümü yaklaşık 58 gün sürer.
Öte yandan Venüs'te yaşasaydık işler çok daha karışık olabilirdi. Kalın bulut örtüsü ve son derece yoğun bir atmosfer, Güneş'in ışınlarının bize ulaşmasını engelleyecekti. Ve yüksek sıcaklık ve asit yağmuru kısa sürede bizleri eritip yok edecekti.

Titan, Mars, Dünya

Titan, Mars, Dünya 22

Belki Titan, yoğun atmosferinin ötesinde nadiren görülen bir gün batımı yaşayabilirdi.
Ama şimdilik Dünya ve Mars'ın gün batımlarının önüne hiçbiri geçemez!

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir