Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti 15
Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti
içinde

Sinir BozucuSinir Bozucu

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti

Müzik evrensel bir dildir ve aynı şekilde evrensel bir sanat biçimidir. Müzik oluşturmanın birbirinden farklı yöntemleri ve bu yöntemlere dayalı birbirinden farklı enstrümanlar bulunmaktadır. Her bir enstrümanın kendine has müzik biçimi olduğu gibi kendine has birde zorluğu bulunmaktadır.

Küçük yaşlarda bir enstrüman çalmaya başlamadıysanız bir müzik virtüöz’ü olmanız pek de kolay değildir. Fakat yine de bir müzik aleti ile uğraşmak hatta bir den fazla müzik aleti çalmak istiyorsanız hobi mayetinde kolaylıkla çalabileceğiniz enstrümanalar bulunmaktadır. Sizler için öğrenmesi en kolay 6 müzik enstrümanını derledik.

Müziğe yeni başlayanlar, çoğunlukla gitar yahut piyanoyu tercih eder. Ki yaygın kanı, piyanonun, gitara göre daha kolay olduğu yönündedir. Önceleri okullarda mandolin öğretilirdi, daha sonra o renkli (aklınıza gelen markayı tahmin etmek zor değil) flütlere geçildi. Peki acaba iyi mi oldu? Takdiri size bırakıyor, ve esas konumuza geçiyoruz. Yani öğrenmesi en kolay müzik aletlerinin hangileri olduğuna.

| Mızıka

90 ve 80 kuşağı ve önceki nesiller mızıkaya daha bir aşinadırlar, günümüzde popülaritesini ne kadar kaybetmiş olsa da solo müzik için ve kolay bir çalgı aleti için ideal bir enstrümandır. Büyük çoğunlukta kovboy filmlerinden aşina olduğumuz ve karadeniz bölgesinin yöresel müzik yapımında kullanıldığı bir enstrümandır. Kedine has bir tınısı vardır ve çalması da bir o kadar kolaydır.

Blues müziğinin arpı olarak da tanımlanan mızıka, başlangıç aşamasındaki yetişkinler için en uygun çalgı aletlerindendir. Üflemeye başlayın yeter! Hem akort derdi de yoktur. Mızıkadan kulak tırmalayıcı bir ses çıkması çok zordur, yani korkmayın. Üstelik taşıması kolaydır ve az yer kaplar; gittiğiniz her yere götürün, canınız ne zaman isterse pratik yapın.

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti 16

| Ukulele

Kumsal, tropikal iklim ve denizi direkt olarak akla getiren. Salsa, havana gibi ülkeler ve danslarlada bağdaşan bir enstrümandır. Küçük bir gitara benzese de, ukulele esasında gitar değildir. Hawaii çalgısıdır. Ayrıca ucuzdur ve öğrenmesi de oldukça kolaydır. Yalnızca 4 teli mevcuttur ve telleri naylondan üretildiği için parmakları da acıtmaz. Çok tatlı bir sesi vardır. Hem ukulele öğrendikten sonra, gitar da daha kolay gelir.

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti 17

| Tef

Hani Türk filmlerinde görmüşsünüzdür hamamlarda, matinelerde tontiş teyzelerin ellerinde sallaya sallaya vurduğu bir çaldı. Özellikle Adile naşitten ve Tosun paşa filmindende hatırlayabilirsiniz. Tef kültürümüzde yaygın olan bir çalgı aletidir ve çalması yalnızca elle vurulup tempo tutularak çalınan bir enstrümandır. Tef bilhassa müzik kulağı pratiğinde iyi bir seçenektir. Güzel bir eşlik enstrümanı olduğu gibi zevkli dakikalar geçirmenize olanak sağlayabilir. Arap diyarları ve orta asyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti 18

| Bongo

Mini bir bateri takımı gibi düşünebilir yada çift davul olarak kabul edebilirsiniz. Salsa türü uzak batı müziklerinden daha fazla aşina olduğumuz bir çalgı türüdür. Birbirine bitişik 2 davuldan meydana gelen bongo, 2 diz arasında tutularak çalınır. Avuç içi ve parmakların uçları davulların üstüne vurularak ses çıkarılır.

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti 19

| Org

Özellikle Ümit besenden ve Karadeniz horonlarından ülkece tanımaktayız orgu. Tabii piyano çalmak da zor değildir, ancak evvela birkaç ders almanız ve akordunu yaptırmanız icap eder. Siz iyisi mi, onun yerine orgu deneyin. Org elektroniktir, taşıması kolaydır ve çok daha ucuzdur. Orta aralıklı modeller hoparlörleriyle beraber satılır.

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti 20

| Kazoo

Çocukluk zamanlarınızda, tarağı kâğıda sarıp üfleyerek müzik yapmayı denediyseniz, kazuyu da mutlaka çalarsınız zira %100 aynı mantıkla çalışıyor. Üfleyip, vızıldatın yeter!

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti 21

Öğrenmesi En Kolay 6 Müzik Aleti

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir