10 Adımda Öğrenme Performansınızı Nasıl Arttırırsınız? 15
içinde

10 Adımda Öğrenme Performansınızı Nasıl Arttırırsınız?

 

Günümüz teknolojisiyle artık bilgiye ulaşmak oldukça kolay. Haliyle insanlar tek bir tuşla istediği her türlü bilgiye saniyeler içinde ulaşabiliyor. Bizlerde öğrenme performansınızı arttıracak 10 önemli adımı sizler için paylaşacağız.

1) Basit Zihin Egzersizleri Yapın

Uzmanlar beynin kullanılmadığı takdirde, tıpkı vücuttaki kaslar gibi, körelip hamlama eğiliminde olan bir yapı olduğunun altını çiziyorlar. Zihnimizi daima diri tutmak oldukça kolay. Her zaman sağ elle telefonu tutmak yerine sol elinizle tutun. Satranç, sudoku gibi oyunları oynamanız bile yeterli olacaktır.

2)Kendi Öğrenme Biçiminizi Gözlemleyin

Her insan tıpkı parmak izi gibi benzersiz bir öğrenme psikolojisi ve biçimine sahiptir. Bazıları görerek öğrenirken, diğerleri deneysel öğrenme konusunda daha başarılıdır. İşte bu eğilimlerinizi iyice analiz ederek size en uygun öğrenme biçimini seçebilir, öğrenme sürecini çok daha kolay ve keyifli hale getirebilirsiniz.

3)Çalışma Düzeninizi Çeşitlendirin

Sürekli yazarak çalışıyorsanız arada bir de video izleyerek çalışabilirsiniz. Çalışma yönteminizi değiştirmeniz her zaman yararınıza olacaktır. Çünkü değişik çalışma yöntemleri her zaman öğrenmede büyük bir faktördür. Bu faktörü kendine göre bul ve uygula.

4)Uyaranları Ortadan Kaldırın

Öğrenme sürecinizde sizi dış uyarıcılar oldukça etkiler bu muhtemeldir. Telefonlar bunun başında gelir veya da bilgisayar. Sizi her ne etkiliyorsa onları ortadan kaldırın. Eğer vazgeçemiyorsanız öğrenme performansınız artmayacaktır.

5)Kısa Aralar Vermeyi Unutmayın

Öğrenme psikolojisi uzmanları tarafından ortalama bir yetişkin için aktif öğrenme süresinin 20 dakika olduğu kabul ediliyor. Bu yüzden zihninizi boş yere zorlamamak ve öğrenmeyi daha sürdürülebilir kılmak için mutlaka 20 dakikada bir birkaç dakikalık kısa aralar verin.

Aklınıza derslerin 40 dakika olduğu geldiyse eğer şöyle düşünün; en az 10 dakika yoklama, 10 dakika derse alışma, konuşma derken dersin anlatım süresi 20 dakikaya düşüyor. Aslında istesek de  40 dakika ders işlenmiyor…

6) Endişelerinizin Üzerine Gidin

Öğrenme performansınızı düşüren en önemli etken çevreden gelen ”yapamazsın, başaramazsın..” gibi sözlerdir. Bunları söyleyenler pek çok başarısızlık yaşadı ve kendi sınırlarını biliyorlar. Tüm herkesi bu şekilde başarısızlığa hapsetmeye çalışıyorlar. Eğer endişelerinizi silerseniz performansınız %50 artacaktır. Bundan emin olun.

7) Fiziksel Antrenmanları İhmal Etmeyin

Odaklanmayı ve zihinsel koordinasyonu arttıran sportif faaliyetleri hayatınıza daha çok dahil etmek öğrenme psikolojisini olumlu yönde etkilemesinin yanında stres seviyenizi de aşağıda tutmaya yardımcı olur. Günde en az 1 saat rutin hale getirin. Faydasını göreceksiniz.

8) Özet Çıkarın

Her ne iş yaptıysanız (ders çalışma, toplantı vs.) bunları not aldınız ama özet çıkarmayı ihmal ederseniz unutursunuz. Tabi bunları yaparken renkli kalemler kullanmayı unutmayın. Dikkatiniz nerede olursa bilginiz orada toparlanır.

9) Düzenli Tekrar Yapın

Her öğrenme seansından birkaç saat sonra 15 dakikalık bir tekrar yapmak öğrendiklerinizin yüzde 60 daha kalıcı olmasını sağlar. Bu uygulamayı yapmanın bir diğer faydası da zihninizi bir sonraki öğrenme seansına hazırlamasıdır. Ayrıca günlük ve haftalık tekrarları da bunun yanına eklerseniz, öğrenmeniz daha kalıcı hale gelecektir.

10) Beslenme Düzeninizi Gözden Geçirin

Zihinsel performansı ve dikkat seviyesini arttıran besinler tüketmemek öğrenme sürecini son derece zor hale getirebilir. Bu yüzden gluten içeren gıdalar, yüksek şekerli / işlenmiş besinler ve hamur işleri yerine sebzeler, bol bol balık, kuruyemişler ve gerektiği takdirde Omega-3 destekleri kullanabilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmeniz sizi hem sağlıklı yaparken öğrenme gücünüzü de 3’e katlayacaktır.

Fatih Barış AKARÇEŞME

10 Adımda Öğrenme Performansınızı Nasıl Arttırırsınız?

Yazar Fatih Barış Akarçeşme

Fatih Barış AKARÇEŞME 1999’da İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Şehir Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü birinci sınıf öğrencisi. Bir yandan blog yazarlığı da yapan AKARÇEŞME, çeşitli kişisel gelişim makaleleri yazıyor ve Livodi ' de yayımlanıyor. Ayrıca üzerinde çalıştığı bir şiir/söz kitabı var. Hayali, hayal ettiği kitabını çıkarmak ve tüm insanlığa bir nebzede olsa fayda sağlamak. ''Başarıyorum O Halde Varım'' yazarın ilk kitabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir