Otodidakt Nedir? (Kendini Yetiştiren) 15
içinde ,

Otodidakt Nedir? (Kendini Yetiştiren)

Otodidakt Nedir? (Kendini Yetiştiren)

Otodidaktizm ya da Otodidakt diye bir kelime duydunuz mu? Eminim ki büyük bir kısmınızın bu konu hakkında hiç bir fikri yoktur ve bu kelimeyle daha önce hiç karşılaşmamıştır. Bu otomatik (yunanca: kendi kendine,aynı) ve didaktizm (eğitim, öğrenme) kökenlerinden yapılan birleşik bir kelimedir aslında. Bu şekli ile otodidaktizm (öz-eğitim) anlamına gelmektedir. Yep yeni anlayışlar ya da beceriler, bilgiler elde etmek adına kendinizi bir bilgi grubuna gönüllü olarak sokma sürecidir.

Bir başka deyişle kendinize yeni bir şeyler öğrettiğiniz de ve kazandırdığınız da kendinizin öğretmeni olduğunuzu düşünebilirsiniz. İşte kendinizin öğretmeni olduğunuzda özetle otodidakt olmak aynı şeydir. Bir otodidakt eleştirel ve isteyerek bilgi isteyen hatta bilgiyi arayan kişidir de diyebilirim. Otodidaktizm tanımlaması gereği öz-eğitimcinin yeni bilgi toplayan, işleyen ve kullanan, özel ve kendi kendine öğretme/öğrenme sürecidir net bir şekilde.

Kimle Otodidakt Olabilir?

Kimler Otodidakt olabilir? Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Kısaca net bir şekilde herkes Otodidakt olabilir! Evet yanlış duymadınız herkes Otodidakt olabilir ve 8 yaşındaki meraklı bir çocuk, kitap ya da dergi sayfalarını karıştırıp okuyarak ve anlamaya çalışarak otodidaktik bir eğilim sergiliyordur anlamına gelir. Bir kişi özel bir ortam içerisinde yeni bir şeyler ya da bilgiler edinmek için odaklanmış bir şekilde girişimde bulunuyorsa işte o zaman bu otodidaktizm olarak düşünülebilir. Dolayısıyla, genelde, bir kişi bir şeyler öğrenmek için bir motivasyon veya isteklilik ifade ettiğinde, o bir otodidakt demektir.

Ünlü otodidaktlar arasında Hermann Hesse, Earnest Hemingway, Leonardo Da Vinci, Henry Ford, Michael Faraday gibi çok efsane isimleri sayabiliriz.

  • Otodidakt, kendini eğiten, aynı anda öğretmen ve öğrenci olan biri
  • Otodidaktizm çoğunlukla gayri resmi ve özel olarak yürütülür, ancak bir otodidakt, öğrenilenleri detaylandırmak veya meydan okumak için başkaları ile istişare edebilir ve tartışabilir.
  • Otodidaktizm bir kişinin hayatının herhangi bir noktasında başlayabilir ve istenildiğinde sona erer (ya da bitmez).
  • Otodidaktizm kitaplarla sınırlı değildir; işçilik becerilerinden tarihe ve astronomiye kadar neredeyse her malzeme uygun bir bilgi kaynağı olarak düşünülür.
  • Otodidaktizm, kişinin diğer kaynakların (okul, aile, arkadaşlar) daha ötesinde bilgi edinme ihtiyacından kaynaklanır.
  • Otodidaktizm, insanın merak uyandırıcılığının, yaşam boyu öğrenmeyi bir disiplin ya da konu üzerine tutkuyla bağlı olmanın sonucudur.

 Otodidaktizmin temel özellikleri

  • Kendi kendine öğrenen bir otodidakt öğrenimleri üzerinde tam kontrole sahiptir (konudan derinliğe, çalışma saatlerine ve öğrenme yaklaşımına kadar).
  • Otodidaktizm genellikle kişinin tutkusu ve bilgi açlığından etkilenir.
  • Geleneksel eğitim ortamlarının aksine, otodidaktizm bilinçli, kendi kendine empoze edilen bir etkinliktir ve öğrenci bundan büyük zevk alır.

Nasıl otodidakt olunur?

Hayatının bir noktasında herkes otodidaktizmle tanışmıştır. Okulda bir şiir okuduktan sonra halk kütüphanesine gidip o yetenekli sanatçının çalışmalarının daha fazlasını okumak, bir arkadaşınızın sabun yapma yeteneğinden esinlenmenizin ardından sabun yapmayı öğrenmek için YouTube videolarını izlemek, hatta yeni bir tarifi denemek – bunların hepsi otodidaktizme örneklerdir.

Tutku ile ilgileneceğiniz bir hobi, sanat, disiplin, zanaat veya spor dalı bulun. Bunda ustalaşmanın ilk adımı, var olan literatür ve belgeleri derinlemesine incelemektir. Kitaplardan ve çevrimiçi makalelerden videolara ve uzmanlarla olan tartışmalara kadar her şey olabilir.

Otodidaktizm, uygun, güçlü bir hafızanız olduğunda son derece gelişir. İyi bir bellek, derinlemesine kritik işlemler için daha sık hatırlatarak kendi adımınıza göre yeni bilgileri işlemenize ve anlamanıza yardımcı olur.

Otodidaktizm kazanmak tamamen faydalı bir alışkanlıktır. Size sevdiğiniz ve tutkuyla bağlı olduğunuz gerçek ilgi alanlarınızdan öğrenmenize fırsat vererek daha nitelikli bir kişi olmanıza yardımcı olur. Kendi kendine öğreten ve öğrenen bir birey olmak, yaşam boyu otodidaktizm ile meşgul olmayan kişiler arasında ayırt edici bir üstünlük sağlar. Haydi! Otodidakt olmanın tam sırası.

Otodidakt Nedir? (Kendini Yetiştiren)

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!