02 - Telkin nedir ? 15
telkin nedir
içinde

02 – Telkin nedir ?

Telkin nedir ? Telkin insanın şuur dışı bir durum içerisindeyken  kişilerdeki belli algı. “fikir” ya da bazı fiziksel durumların değiştirilmesine olanak sağlamak için verilen komutlar ya da buna benzer davranışlardır.

Yani bir kişinin bilinç altında yer etmiş ve yerleşmiş olan bazı düşünce, davranış gibi kalıpların istenilen yönde değiştirilmesi amacı ile uygulana bir yöntem olarak tarif edilebilir. Günlük hayatımızdan buna örnek vermemiz gerekirse mesela küçük çocuklara verilen eğitimlerin çok önemli bir kısmı tamamen telkin yoluyla gerçekleştirildiği söylenebilir.

Buna benzer şekilde başka örnekler verecek olursak siyasetçiler ya da hatipler tarafından kalabalık insan topluluklarına yada gruplarına yapılan anlatım ve konuşmalar sayesinde. Hatta ve hatta buna reklamlar ile verilen gizli mesajları da dahil ederekse o grubun herhangi bir eylem için harekete geçmesini tetiklemek adına “telkin vermek” güzel bir örnek sayılabilir.

Herhangi bir uygulama ile verilen telkinlerin kişi ya da kişiler tarafından kabul edilmesi veyahutta reddedilmesi gibi bir durum söz konusu dahi değildir. Verilen komutlar veya telkinler kişi yada kişilerin bilinçaltındaki düşünce yapılarını değiştirmeye odaklıdır ve değiştirmeye yöneliktir. Bunu daha farklı anlatacak olursak eğer örneğin; 15-20 yıl polislik yapmış bir kişiye telkin vererek sun unsuru içeren bir eylemde bulunmasını sağlamak mümkün olmayacaktır olsa dahi çok zor ve uzun bir süreç gerektirmektedir.

Telkin nedir ?

02 - Telkin nedir ? 16

Bilinç altındaki yer alan adalet, düzen ve anti-suç unsurunu yok edecek kadar uzun bir süre bu.. Bunun nedeni ise kişinin tek bir davranış durumunu ya da düşüncesini değiştirmekten daha farklı olarak o kişiye ait hayatının o süresince öğrendiği ve inandığı ne varsa değiştirmesini gerektirir. Benzer şekilde çok aşırı derecede kilolu bir kişiye vereceğiniz telkinler le onu yemeden yaşayabileceğine ikna etmek ve bu yolla kilo vermesi de aynı şekilde mümkün olmayacak bir telkindir. Kısaca verilecek telkinlerin telkin alan kişi tarafından belli bir ölçüde kabul edilebilir olması ve kendi içinde tutarlı olması gerekmektedir.

Bunu aksi halinde verilen telkinlerin kişi üzerinde kişinin bilinç altında herhangi bir etkisi olmayacaktır. Telkinler ile bilinçaltına yerleşmiş olan kalıpsal düşünce yapıları bilinçli zihnimiz ile derinden çelişecek ve savaşacaktır. Sonucunda inançlar ve kurguladığımı doğrular baskın çıkacaktır.

Basit Telkin Verme Uygulaması

İşin bu durumun ve özelliği nedeniyle kendi kendinize telkin verme durumun da söz konusudur. Mesela işinde başarılı olmak isteyen kişi ve daha fazla başarılı olabileceğine inanan birisi kendisine. “Ben başarılı bir çalışanım” veya “bu işi en iyi yapabilecek olan kişi benim”. Gibi pozitif mesaj yüklü telkinleri kendisine vererek kendisi ile ilgili endişelerini ortadan kaldırmayı başaracaktır.. Etki oranı çok yüksek olmasa da bu yöntemle kişinin kendisini işinde daha başarılı bir kişi haline getirmesi mümkün olabilir.

Telkin nedir ?

Ayrıca birbirinden farklı olan Hipnoz ve telkin konusu da aslında temel olarak bu kurallardan bağımsız ve farklı değildir. Yani kişinin bilinçaltındaki bazı düşünce ve davranış kalıplarını değiştirmeye yönelik telkinler verilmesi mümkündür. Ama telkin alan kişinin bu değişikliği istemesi ve onaylaması, ayrıca telkin veren kişiye de güveniyor olması gerekir. Bu şekilde verilen telkinleri kabullenmesi ve bilinçaltındaki kalıpları değiştirerek değişiklikleri uygulamaya geçirmesi mümkün olabilir.

Örnek verecek olursak fazla kilolarını vermek isteyen bir kişiyi beslenme düzeninde bulunan fazlalıkları. Gereksiz yiyecek ve içecek tüketimlerini gösteren ve bunlara ihtiyacı olmadığı yönünde verilen basit telkinler. O kişinin zaman içerisinde beslenme düzenini daha sağlıklı hale getirmesini ve fazla kilolarını bu yolla vermesini sağlayabilir.

Hayal gücünüzü kullanarak ve isteklerinizide göz önünde bulundurarak kendinize has telkinler geliştirebilirsiniz. Unutmayın ki telkin ‘in kullanılamayacağı tür ve kullanılamayacağı alan bulunmamaktadır. Sadece doğru şekilde yapmanız yeterli olacaktır..

Sizlerde isterseniz geliştirdiğiniz telkin yöntemlerini bizlerle paylaşabilirsiniz. Birlikte üzerinde değerlendirme yapabilir ve sizinle birlikte telkininizi geliştirebiliriz. Umarım beğendiğiniz ve bilgi edinebildiğiniz bir makale oluşturabilmişizdir. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Her gün farkında olmadan kendinize telkin veriyor olabilirsiniz

Telkinin tam olarak ne olduğunu ve neler yapabileceğini tam olarak benimsediğimize göre farkında olmadan yapıyor olabileceğiniz telkinlere bakalım. Günlük hayatımızda kendi kendimize bir çok kez sesli ya da sessiz düşünceler geçiririz. Kendimiz ile ilgili olan bu telafuzlar bilinçsizce verilmiş telkin olarak bizlere etki edebiliriz. Bu yüzden gündelik hayatımızda kendimize verdiğimiz emir kipleri olursa bunlara dikkat etmek gerekir.

Telkin Nedir

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir