Etkin Okuma ve Öğrenme Yöntemi: İSOAT 15
içinde

Etkin Okuma ve Öğrenme Yöntemi: İSOAT

Etkin Okuma ve Öğrenme Yöntemi: İSOAT

”Teknikler sizi başarıya sürükler.”

Planlı okuma ve öğrenme yöntemidir. Her aşamanın baş harfleri alınarak aklında kalması nedeniyle akrostiş yapılmıştır. İsoat yöntemi bir okumadan çok öğrenme yöntemidir. Sadece kitap okurken okuma hızını artırmakla kalmıyor, okuma verimini de fevkalade artırıyor. 

Kısaca yöntem şeması aşağıdaki gibidir:

İ —————  İzle

S ————– Sor

O ————- Oku 

A ————- Anlat

T ————- Tekrar 

Peki nerede kullanabilirim? 

– Ders çalışırken

– Sınavlara çalışırken ve ödev yaparken

– Sınav grubu öğrencileri test çözerken

-Öğretmenler masalarında yığılmış raporları ve kağıtları okurken

-Gazete, dergi ve daha birçok yerde kullanabilirsin. 

1- İZLE

Öncelikle okuyacağın yerin tespitini yapman gerekiyor. Sayfalara sadece ”göz atma” tekniği ile sırayla karıştıracaksın. Ortalama her sayfaya 2 saniye bakman gerekiyor. Daha fazla bakarsan okumaya başlarsın ki bu bölüm için yapılmaması gereken bir iştir. Bu nedenle her sayfada en az 2 saniye durmada fayda var. Sayfalara bakarken dikkat etmen gereken bir husus daha var o da önemli yerlerin tespitidir.  Örneğin; resimler, koyu renkle yazılmış yazılar, ana başlıklar, grafikler genel olarak bulundukları bölümde önemli görevler üstlenirler. Bunların yerlerini tespit etmen işine çok yarayacaktır. 

2- SOR

Bu bölümü, zaten yaşadığın bir durum olduğu için kolay anlayacaksın. Kendine sorular hazırlayacaksın. Okuyacağın metinle ilgili soracağın en önemli soru ” Bu parçada öğrenmem gereken önemli bilgiler ne olabilir?” olmalıdır. Bu mantıkla sorarak baktığında zaten bir önceki ”İzle” aşamasında önemli yerleri tespit etmişsin. Şimdi bunlara gerekli işaretlemeler yapabilirsin. Yani altını çizebilir, noktalama işaretleri kullanabilirsin. 

3- OKU

Oku kısmında artık neyi okuman gerektiğini gayet iyi biliyorsun. Çünkü ilk iki aşamada bunu belirleyebilmek için uğraştın. Bu aşamada senin için ne önemliyse onu okuyacaksın. Senin için zaman kaybettirecek önemsiz yerleri de zaten belirlediysen onları okuyarak zaman kaybetmene gerek yoktur.

4- ANLAT

Anlat aşamasında öğrendiklerini teyit etmen gerekiyor. Yani öğrenip öğrenmediğini kontrol edeceksin. Bunu yaparken kalkıp birilerine anlatman gerekmiyor tabii ki. Birkaç dakika ayırarak kafanda özet çıkarabilirsin.  Yada kendini sınav yapar gibi soru- cevap yapabilirsin. Kendine anlatmak saçma geliyorsa kalkıp birilerine öğretir gibi anlatabilirsin. 

5- TEKRAR

Bu aşamaya kadar herhangi bir sorun yoksa zaten ihtiyacın  olan şeyi aldın demektir. Şayet takıldığın veya zorluk çektiğin bir yer varsa onu telafi edebilirsin.Herhangi bir sorun yoksa tekrar kısmını ikinci kez sor kısmına veya okumaya ayırabilirsin. Tekrar kısmı, okuduğun parçayı anlayıp anlamadığından emin olmanı sağlamakla birlikte isoat yöntemini uygulayıp uygulayamadığını kontrol etmen bakımından da önemlidir. 

Tekniği öğrendiğinize göre size de sadece uygulaması kalıyor. Başarı için eğer bir adım atarsanız emin olun ki o da size bir adım atacaktır. 

Hayat boyu başarılar!

”Attığın her adım başarı, okuduğun her bilgi sana yoldaş olsun.”

                                                    Fatih Barış AKARÇEŞME

Etkin Okuma ve Öğrenme Yöntemi: İSOAT

Yazar Fatih Barış Akarçeşme

Fatih Barış AKARÇEŞME 1999’da İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Şehir Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü birinci sınıf öğrencisi. Bir yandan blog yazarlığı da yapan AKARÇEŞME, çeşitli kişisel gelişim makaleleri yazıyor ve Livodi ' de yayımlanıyor. Ayrıca üzerinde çalıştığı bir şiir/söz kitabı var. Hayali, hayal ettiği kitabını çıkarmak ve tüm insanlığa bir nebzede olsa fayda sağlamak. ''Başarıyorum O Halde Varım'' yazarın ilk kitabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir