hafıza teknikleri
hafıza teknikleri
içinde ,

Hafıza teknikleri nelerdir? Ne işe yarar ?

Hafıza teknikleri nelerdir? Ne işe yarar ?

Hafıza binlerce yıldır merak edilen kavram. Eski Yunan’da,Roma’da hafızada bilgileri tutma ile ilgili birçok teknik ilgilenmiştir. Özellikle şairler,hitabet ustaları bu tekniklerden faydalanmışlar.

Hafızanın tanımını hatırlayacak olursak; geçmiş yaşantılardan öğrenilmiş şeyleri akılda tutabilme gücüdür. Başka bir ifade ile; çeşitli dış uyarıcılardan gelen bilgilerin algılandığı, saklandığı ve hatırlandığı bölgeye verilen isimdir. Hafıza hiç ara vermeden sürekli çalışan zihinsel bir mekanizmadır.

Hafıza teknikleri beynimizin el değmemiş yerlerini harekete geçirme özelliğine sahiptir. Daha kolay ve hızlı öğrenmeyi sağlar. Günümüz dünyasında sürekli bilginin tazelendiğini ve milyonlarca sayfa öğrenmek, zaman sorununu ortadan kaldıracaktır. Bu da sizin kendinize ve diğer işlerinize daha çok zaman ayırmanızı sağlar.

Hafıza teknikleri ile bilgileri hafızanıza kalıcı olarak aldığınızı deneyimleyerek özgüveniniz artacak, birçok ertelediğiniz ve cesaret edemediğiniz amaçlarınız için adım atacaksınız. Yani harekete geçeceksiniz. Sadece zayıflamış özgüveninizi kazanmak bile bunun için yeterli bir neden değil mi? 

Hafıza teknikleri nelerdir? Ne işe yarar ?

Hafıza teknikleri ile zihinsel güçlerinizin ve potansiyelinizin farkına varacaksınız. Bu farkındalık ile başarısızlıklarınızı ve olumsuzlukları daha kolay yenebileceksiniz. Yeniden denemeye ve direnmeyi bir yaşam felsefesi olarak kabul edebileceksiniz.

Aslında beyninizi ve hafızanızın kapasitesini ilk satırlardan itibaren keşfediyorsunuz. Sürekli bir farkındalık yaşıyorsunuz.

Öğrendiğiniz her şey,geleceğinizin yapı taşları gibidir. Elde ettiğiniz her kabiliyet ve geliştirdiğiniz her beceriniz hayatta sizleri başarı merdivenini en üst basamaklarını çıkaracak bir araçtır.

Öğrenciler mutlaka gördükleri her dersin konusunu önceki derslerin konuları ile ilişkilendirmeli ve o bilgiyi diğer bilgilere bağlayarak anlamlandırmalıdırlar.

Beyin anlamlandırılmamış, ilişkilendirilmemiş olan bilgiye yoğunlaşmaz. Onu kısa sürede bellekten atar. Aslında hafıza teknikleri ile bir bilgiyi ilişkilendirerek ve birbirine bağlayarak anlamlandırırız.

“Kaliteli bir beyin ile güç sizin elinizde olsun.” 

Fatih Barış AKARÇEŞME

Bir işin sonunu görebilmek (Akıl ve Bilgi)

Hafızanızı Güçlendi̇ri̇n!

İş yaşamında her ayrıntıya hakim süper profesyoneller, günlük yaşamlarında müthiş unutkan davranabiliyor. Çevrelerindeki kişilerin isimlerini, eşlerinin doğum günlerini, çocuklarının okul toplantılarını hatırlamayabiliyorlar. Bazen ofiste olup bitenlere o kadar fazla yoğunlaşabiliyorlar ki, günlük yaşamlarındaki en basit konularda, beyinlerinde neredeyse bir boşluk olmuşçasına tepkiler verebiliyorlar.

Bu sorun özellikle ellisine yaklaşan yöneticilerde, korku ve endişe kaynağı oluyor. Unutkanlık hastalığı karşısında, yaşlanıyorum onun için hafızam zayıflıyor diye doktorlara koşan yöneticiler çareyi nörologlara başvurmakta buluyorlar. İtalya’nın beyin konusundaki araştırmalarıyla öne çıkan ünlü Besta şirketinin direktörlerinden Ferdinando Cornelio, La Repubblica’ da yayınlanan bir söyleşisinde, yöneticilere sakin olmalarını salık vererek, unutkanlığın aşırı yorgunluk ve stresten kaynaklandığını vurguluyor.

Profesör Cornelio’ ya göre, zaman hızla akıp giderken, yöneticiler hatırlamaları gereken binlerce şey arasında kalıyor ve beyne fazla yükleniyorlar. Bunun sonucunda da, bir seçim yapmak zorunda kalarak, işlerine öncelik verirken, diğer konuları beynin gerisine atıyorlar. Hafızayı güçlendirmenin gayet basit yolları var. Çocukların yaptığı gibi şarkı veya şiir ezberlemek, hesap makinesi kullanmadan dört işlemi yapmak, kağıt oynamak, bulmaca çözmek gibi küçük değişiklikler hafızaya yararlı oluyor.

Besta’nın nöropatoloji bölümü hocalarından Fabrizio Tagliavini yaş ilerledikçe beyindeki sinir hücreleri arasındaki temas sayısında azalmaya bağlı olarak, hafızada bir zayıflama olduğunu belirtiyor. Tagliavini, genç insanlarda beynin sürekli bir biçimde yeni uyaranlar karşısında kapasitesini genişlettiğini ve canlı kaldığını açıklıyor. Buna bağlı olarak da beynin canlılığını korumak için sürekli bir biçimde çalıştırılması gerektiğini ekliyor.

Hafıza teknikleri nelerdir? Ne işe yarar ?

Araştırmalar insan beyninin yirmi yaş civarında en yüksek seviyesine ulaştığını, daha sonra nöronlardaki eksilmeye bağlı olarak, giderek ağırlığının azaldığını gösteriyor. 60-70 yaşlarında insan beyni, maksimum ağırlığının yüzde onluk bir bölümünü yitirmiş oluyor. Beynin yaşlanması bir doğal kader olarak algılanabilir. Ancak Picasso, Verdi ve Einstein gibi ünlülerin canlılıklarından hiçbir şey yitirmediği anımsanacak olursa, işleyen demir ışıldar ilişkisinden yola çıkarak, beyinleri çalışmaya zorlamanın en kolay olduğu görülüyor.

 Hafızayı canlı tutmak için 10 öneri:

1. Hesap makinesi kullanmayın, hesaplarınızı elle yapın.

2. Şiir veya şarkı ezberleyin.

3. Telefon numaralarını ezberlemeye çalışın.

4. Kağıt oyunlarını deneyin.

5. Benzer olmayan nesneler arasında bağlantılar kurmaya çalışın.

6. Çapraz bulmaca çözün.

7. Cep telefonu konuşmalarınızı azaltın.

8. Yağlı yemeklerden uzak durun.

9. Alkollü içecekler kullanmayın, kullanıyorsanız bırakın.

10. Spor yapın.

Etkin Okuma ve Öğrenme Yöntemi: İSOAT

Hafızayı Kuvvetlendi̇rmek

Uzmanlara göre 40’lı yaşlarına gelen herkeste hafızayla ilgili ufak tefek sorunlar kendini göstermeye başlıyor. Bunlar da hayatınızda birçok aksaklığı beraberinde getiriyor. Ancak doktorlar çocukların, yetişkinlerin, hatta yaşlıların bile hafızalarını kuvvetlendirmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

ABD’nin en saygın bilim dergilerinden New Scientist’e göre yaşınız kaç olursa olsun beyni genç tutmak ve unutkanlığın önüne geçmek mümkün. Dergi, hafızayı korumaya yardımcı olacak tavsiyeleri derledi.

Elbette bunun için doğru beslenmek ve birkaç ipucuna önem vermek gerekiyor. Bilim dergisi New Scientist’in İngiltere ve ABD’ deki ünlü doktorlara danışarak hazırladığı tavsiyelerden bazıları şöyle:

Sınav öncesi uyuyun

1. Gece yalnızca 3 saat uyumuş bir kişinin düşünce kabiliyeti, yasal olarak sarhoş olan bir kişiyle aynıdır. Gün içinde öğrendiğiniz her şey uyurken beyninizde işleniyor. Araştırmalar yeni bir bilgisayar oyununu 2 saat oynayıp uyuyan bir kişinin kalktığında, birçok hileyi öğrendiğini gösteriyor. Aynı sonuç sınava hazırlanan kişilerde de görülüyor.

Müzik eğitimi alın

2. Araştırmalar müzik eğitimi alan 6-8 yaş arasındaki çocukların IQ sunun yaşıtlarına göre 2-3 puan arttığını gösteriyor. Ayrıca düzenli olarak Mozart dinleyen kişilerin, diğer çeşit müzik dinleyenlere göre hafıza testlerinde daha başarılı oldukları görüldü. Bu sonuçlar Mozart bestelerinin kompleks yapısına bağlanıyor.

Yarım saat yürüyün

3. Haftada 3 kez yarım saat yürümek hafızayı güçlendiriyor. Düzenli egzersiz yapan çocukların sınavlardaki ve hafıza testlerindeki başarısının yüzde 15 arttığı görülüyor. Bunun nedeni beyne bol oksijen gitmesine bağlanıyor. Ayrıca egzersiz sırasında salgılanan hormonlar yeni beyin hücreleri yapılmasını tetikliyor.

Sigara ve alkol yok

4. ABD’deki Nötre Dame Rahibe Okulunda kalan rahibelerin yaşı 75-107 arasında değişiyor. Bunların birkaçı dışında ise hiçbirinde Alzheimer ya da diğer yaşlılık hastalıkları görülmüyor. Bu kadınların ortak özelliği ise portakal suyu, fasulye gibi gıdalarda bulunan folat vitamininden bol bol almaları. Sakin bir hayat sürmeleri ve sigara ile içkiden uzak durmaları da hafızalarını korumalarına yardımcı oluyor.

Konsantre olun

5. Uzmanlara göre konsantre olacağım diye düşünmek bile o sırada yapılan işe yoğunlaşmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca gün içinde 1-2 fincan kahve içmek de beyni şarj ediyor. Ancak daha fazlası kişiyi yorup tam tersi etki yaratabiliyor.

Dipnot:

“Işığa gücünü veren neydi?  Elektrik mi dersiniz? Oysaki binlerce denemenin ardından bulan Einstein, bu gücün sahibi. Ve ona bu gücü veren Rabbimiz… İnsan yeter ki bir şeyi gönülden istesin, dua etsin. İmkansızlıklar dahilinde bile yapılan birçok şey biliyorken, neden olur da pes ederiz, anlamış değilim. İşte hayata nasıl bir bakış açımız varsa öyle yaşarız. Bakış açılarımız, hayatımıza yön verir. Kendimize hangi anlamda değer verdiysek hep o açıdan bir artımız olur.”

 

Fatih Barış Akarçeşme

Kaynak: Ferit Delen/ Maksimum Dikkat Maksimum Hafıza, Süper Hafıza Teknikleri

Hafıza teknikleri nelerdir? Ne işe yarar ?

Yazar Fatih Barış Akarçeşme

Fatih Barış AKARÇEŞME 1999’da İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Şehir Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü birinci sınıf öğrencisi. Bir yandan blog yazarlığı da yapan AKARÇEŞME, çeşitli kişisel gelişim makaleleri yazıyor ve Livodi ' de yayımlanıyor. Ayrıca üzerinde çalıştığı bir şiir/söz kitabı var. Hayali, hayal ettiği kitabını çıkarmak ve tüm insanlığa bir nebzede olsa fayda sağlamak. ''Başarıyorum O Halde Varım'' yazarın ilk kitabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir