Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları 15
içinde ,

Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları

Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları

İnsan oğlu olarak gittikçe zeki bir hal almaya başladığımız günden bu yana aklımızı da sorgulamaktan geri kalmadık. İlk olarak aklımızın vücudumuzun nerede olduğunu sonralarda ise onu nasıl kullandığımızı anlamaya çalıştık. Gün geçtikçe günümüze kadar ortaya atılan fikirlerinde sayısı bir hayli arttı.

Tabii ki bu fikirlerin bazıları yanlış bazıları doğru ve bazıları ise varsayım olarak kaldı. Mesela Yunanlılarda ünlü düşünürlerden bazılarının “Aristo gibi” aklın ve hafızanın merkezinin kalp olduğunu ileri sürdüklerini biliyor muydunuz? Günümüze baktığımızda ise bu işleyişi yüklediğimiz organın beyin olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Hatta ve hatta bundan çok daha fazlasını da biliyoruz, ya da sanıyoruz.

Zekamızın ve hafızamızı nasıl geliştireceğimiz, nasıl daha etkili ve faydalı kullanacağımızı dönem dönem merak etmişizdir. Bu tip gelişimler ve etkin kullanım teknikleri için bir çok araştırma yapıldı ve hala daha yapılmakta. Bu araştırmalar neticesinde kaleme alınan bir çok kitap ve makale bulunmakta ufak bir araştırma ile çok fazla kaynağa ulaşabilirsiniz. Bunların içerisinde en meşhur olanlarından bir tanesi ise Tony Buzan tarafından geliştirilmiş ve kitap olarak kaleme alınmıştır.

Şimdi bu makalemde hafızanızı ve zihninizi daha verimli kullanabilmeniz için sizlere bir kaç ipucu aktarmaya çalışacağım. İpucularına geçmeden önce öncelikli olarak Hafıza Hakkında Bildiğimiz 3 Yanlış Bilgi adlı makaleyi okumanızı da tavsiye ederim. Önce yanlışları düzelterek başlayabilirsiniz.

Hafıza Hakkında Bildiğimiz 3 Yanlış Bilgi

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Duyarlılık !

Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları 16

Hatırlama kabiliyetinizin potansiyelini arttırmak ve hafızanızı daha etkin kullanmak için duyularınızı da geliştirmelisiniz. Duyularınızı düzenli olarak eğiterek daha hassas hale gelmesini sağlamanız ve iş birliği içerisinde kullanmaya çalışmanız hafızanızı da olumlu olarak etkileyecektir. İş birliği içerisinde olan duyularımız etkili bir hafıza kullanımında oldukça faydalı olacaktır.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Hareket !

Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları 17

Hareket ile beynin ve zihnin alakasını ilk anda kestiremiyor olabilirsiniz, fakat hareket beyninizin bağlantı kurma ihtimallerini arttıracak yeni yeni denklemler sunacaktır size. Bunun nasıl bir etkisi olacağını açıklayacak olursak; bu gelişimin zihninizde oluşturduğunuz imajların “resim, görüntü, hayal” hareket ederken üç boyutlu olarak hayal etmenize katkı sağlayacaktır.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Birleştirme !

Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları 18

Birleştirme olayını bir nevi çağrışım gibi düşünebilirsiniz. Yeni edindiğiniz ve öğrendiğiniz bilgilerinizi hafızanızda hali hazırda yer alan bilgileriniz ile bağladığınız da yeni öğrendiklerinizi çok daha rahat hatırlayabilirsiniz. Bunu kafanızda ki benzer bilgiler, ya da nesneler, objeler ve ya renkler, sayılar üzerinde bağdaştırarak ta kullanabilirsiniz.

Etkin Okuma ve Öğrenme Yöntemi: İSOAT

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Cinsellik !

Cinsellik ile hafızanın etkisini bağdaştırmakta zorlanabilirsiniz fakat cinsellikte görsel hafızanızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kurmuş olduğunuz hayaller ya da arzular neticesinde ki düşlerinizi hatırlayınız. Bunlar görsel hafıza konusunda elde ettiklerimiz neticesinde oluşmuştur.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Mizah !

“Yaklaşma batman elimde kriptonit var” Şeklinde ki bir mizahi anlayıştan bahsetmiyoruz burada.. Bilgilerinizi belleğinizde ne kadar fazla saçma, mantıksız, komik bağlantılarla tutmaya çalışırsanız hatırlama potansiyeliniz de bir o kadar artar.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Hayal Gücü !

Einstein, “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.” demiştir. Hayal gücünüzü de hafızanızla ve bilgilerinizle ne kadar fazla kullanmaya çalışırsanız hafızanız da o kadar iyi hale gelecektir.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Sayılar !

Hafızanızda kaos ve karışlık olmaması için kendinizce bir sıralama prensibi oluşturabilirsiniz.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Simgecilik !

Notlarınızı daha kolay hatırlayabilmeniz için farklı ve sıradan olmayan simgeler kullanabilirsiniz.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Renk !

Renkli kalemlerle hazırlanan notlar, ödevler, renkli hazırlanan slaytlar.. Bunların her biri görsel algılarınıza hitap ederek hatırlama kabiliyetinizi geliştirip hatırlamak istediklerinizi daha kolay hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Düzen ve Sıralama !

Diğer prensiplerle birleşip beynin ‘rastgele erişim’ noktalarını arttırır. Bu da aslında sizin 1000 maddelik bir bilgiyi hafızanıza yerleştirmenizi sağlayabilecek hafıza matrisleri geliştirmenize yardımcı olur.

| Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları : Pozitif İmgeler !

Memnuniyet verici simgeler kullandığınızda beyniniz onlara tekrar dönmek ister. Negatif simgeler ise hatırlanabilir olmaktan ziyade beyin tarafından engellenirler çünkü beyin bu negatif simgeleri hoş bulmaz.

Hafızayı Daha Etkin Kullanmanın Yolları

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir