Özgürlük 15
içinde ,

Özgürlük

Özgürlük

Özgürlük 16

‘’Kendi kafasıyla düşünen insan özgürdür, doğru olduğuna inandığı şeyler için mücadele eden insan, özgürdür.’’ der  Ignazio Silone.

Sizce bu söz ne kadar doğru ? Doğru bildiğimiz şeyleri kendi başımıza yapmak doğru olur mu sizce ?

Bir insanın özgürlüğü kısatlanamaz ve asla alınamaz.İnsan var olduğu dünden bugüne özgür olmak istemiş ve bunun için çaba  göstermiştir.Bana göre özgürlük çok göreceli bir kavram.Neye göre özgürüz ? Özgür insanlar nasıl yaşar ? Özgür olmayı her insan hak ediyor mu ? gibi pek çok soru kafamızı kurcalıyor. Bana göre içimizde bulunduğumuz an özgür değiliz.

Özgür olmak,istediğin çeşitli faaliyetleri yapabilmekten geçer.’Ben özgürüm.’’ dediğin an özgür olabiliyor musun ? Sabitleşen rutinleşen hayatta nasıl olur da özgür olabiliriz  ki ? Mümkün değil! BEN ÖZGÜR DEĞİLİM! diyorum.Sende sevgili okuyucum.Özgür değilsin, değiliz.Özgürlük bana göre evrensel bir kavram.Neden öyle dedim,tüm insanlar  için değişen bir kelime olduğu için. Şimdi kendine o soruyu sor. ‘’Ben özgür müyüm?’’

Özgürlük 17

Özgür olduğun zaman dilediğin her şeyi yapabilme yetinin olması gerekiyor.Kitap okuman gerekiyor,okuyorsun.Kitap okuman gerekmiyor o zaten senin görevin,rutinleşen bir faaliyetin olması gerek.Ama  herhangi bir yerde bana lazım olacak, sınavda çıkacak diye okursan özgürlüğün elinden alınmış olur.Kısıtlarlar özgürlüğünü…

Veya da..

Herkese göre özgür olan bir şey bana özgür olmayabilir.Bu nedir derseniz.Örneğin;Ders çalışmak. Yine kişiden kişiye değişir.Bana göre özgürlüğümü kısıtlar, kimisi ise bunu görev olarak görür ve dersine çalışır. Özgürlüğünün  kısıtlandığını düşünmez.

Sabahın köründe okula gitmek hepimizin canını yakan nadide sorunlardandır.Uyku özgürlüğümüzü elimizden alan ‘’ eğitim sistemi’’ nin can alıcı noktasıdır ‘’uyku’’… Bana göre şuan ki eğitim sistemimiz de öğrencinin özgürlüğünü elinden alıyor.İlkokuldan tutun lise dönemine kadar ömrümüzün bir kısmı okullarda geçti,ödev yaparak geçti veya boş derslerle geçti.Öğretmenlerin eğitim adı altında yaptıkları ‘’eğitim’’ yüzünden geçti vaktimiz.Özgürlüğümüz bunca gereksiz şeylerden dolayı kısıtlandı.Özgür olamadık hiçbir şekilde.

Hatırlıyorum da ilkokulda öğretmen tüm öğrencileri sustururdu.İşte her şey o andan itibaren başladı.İçe kapanık,özgüveni düşük bireyler yetiştirmeye başlanıldığı gün. O öğrencinin orada susturulması daha sonraki yıllarda bu gibi durumları ortaya çıkardığı tespit edilmiş.Ve günümüzde de birçok örnekleri mevcuttur.(Kendi çevremde gördüğüm kadarıyla..) İşte eğitim sistemi de özgürlüğümüzü en çok kısıtlayan şeylerden.Bunlarda sadece birkaçı…

Ve son olarak bende diyorum ki ‘’ Özgürsen varolursun bu hayatta.Rengin belli olur,gökkuşağı gibi gösterirsin kendini.Karanlıkta yanan bir mum gibi gösterirsin kendini..’’ Eğer ben özgürsem,başarının geleceğini biliyorumdur.Özgürlüğü kısıtlanan her şey sonraki hayatını etkileyeceğini asla unutma sevgili okuyucum!

Özgürüm o halde varım!

Fatih Barış AKARÇEŞME

Özgürlük

Yazar Fatih Barış Akarçeşme

Fatih Barış AKARÇEŞME 1999’da İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Şehir Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü birinci sınıf öğrencisi. Bir yandan blog yazarlığı da yapan AKARÇEŞME, çeşitli kişisel gelişim makaleleri yazıyor ve Livodi ' de yayımlanıyor. Ayrıca üzerinde çalıştığı bir şiir/söz kitabı var. Hayali, hayal ettiği kitabını çıkarmak ve tüm insanlığa bir nebzede olsa fayda sağlamak. ''Başarıyorum O Halde Varım'' yazarın ilk kitabıdır.

Bir yorum

Cevap bırakın
  1. Very good site you have here but I was curious if you knew of any forums that
    cover the same topics discussed here? I’d really
    love to be a part of group where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same
    interest. If you have any recommendations,
    please let me know. Many thanks!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir