10 Adımda Motivasyon Nedir Nasıl Motive Olunur Motivasyon Hakkında Herşey
10 Adımda Motivasyon Nedir Nasıl Motive Olunur Motivasyon Hakkında Herşey
içinde

10 Adımda Motivasyon Nedir? Nasıl Motive Olunur? Motivasyon Hakkında Herşey

10 Adımda Motivasyon Nedir? Nasıl Motive Olunur? Motivasyon Hakkında Herşey

İlk olarak Motivasyon kelimesinin sözlük anlamına bakalım. Motivasyon Nedir ve Motivasyonu Arttırma yolları ile birlikte Nasıl Motive Olunur gibi konuları açıklayarak Motivasyonun Tarihçesi ni de ele alacağız.

İçindekiler

motivasyon nedir
motivasyon nedir

Motivasyon Nedir?

Eş Anlamlısı : Güdülenme
Motivasyon Kelimesinin Kökeni : Latince
Kelimenin Türemesi : Motivasyon kelimesi Latince “movere”, yani “hareket ettirme, hareketlendirme” kelimesinden gelmektedir.

Herhangi dürtü ya da oluşan ihtiyaçların etkisi altında harekete hazır hale gelerek amaca yönelik bir şekilde davranışta bulunulmasına ve direkt olarak amaca yönelik davranışta bulunmasına ve amaca ulaştıktan sonra rahatlamasına motivasyon (güdülenme) denir.

Mesela örneklerle devam ederek ilerlersek daha açıklayıcı olabilir. Kaç kez kilo verme programına ya da vücut geliştirme için spor programına başladınız? Ya da yeni bir yabancı dil öğrenmek için niyetlendiniz mi? Yok çok kısa süre sonra bunları yapmaktan vaz mı geçtiniz? Motivasyon eksikliğine bağlı olarak farklı bir şey yapmaktan vazgeçmişliğiniz olmuştur. Mesela belirli bir konuyu incelemek ve ya belirli bir projeye başlamak için kaç kez niyetlenmişsinizdir kim bilir! Ancak olmadı değil mi? Bazen yeni bir projeye henüz daha yeni başlamış olabilirsiniz. Daha sonra heycanınızı kaybetmişliğiniz ya da motivasyonunuzu yitirmişliğini olmuştur. Rahat olabilirsiniz, aslında bu insanların genel olarak sık sık karşılaştığı bir durumdur.

Kişi amacına ulaşıp doyuma kavuşunca güdü geçici de olsa giderilir ve bu kişinin dengesini yeniden bulur. Dürtüler bir ihtiyaç ya da istekler vasıtası ile başlar. Güdünün uyandırdığı davranışla devam eder. Örneğin: İşkembe çorbası içme isteği ve ardından çorbacıya gitmek gibi. Nihayetinde amaca ulaşıp doyuma kavuşmakla bu durum son bulur.

Motivasyon psikoloğun konu hakkında söylemek istediği hemen her şeyi kapsayan oldukça geniş bir yelpazeye sahip kapsamlı bir terimdir. Motivasyon yani güdülenme üç ayrı yön ile ele alınır. Bknz;

 1. Kişiyi belli bir hedefe iten motivasyon durumu.
 2. Hedefe ulaşmak için gerçekleştirilen davranış.
 3. Hedefe ulaşmak.

Motivasyon Nedir? Detaylı Bilgiler

Motivasyon tam olarak bizlerin isteklerini hatta arzularını, dürtülerini ve ihtiyaçları ile birlikte ilgileri kapsayan kavrama verilen addır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Motivasyon aynı zamanda Güdülenme olarakta geçmektedir. Motivasyonun içerisine giren bu unsuları da kendi içerisinde de ayrılmaktadır. Mesela; susuzluk, açlık gibi fizyolojik tabanlı güdülerimize dürtü adı verilmektedir.

Bizlere has başarma istediği gibi yüksek seviyelere çıkabilen dürtülerimize de ihtiyaç dendiğini belirtmek isterim. Motivasyon sürecinin anlamada ihtiyaçlar, dürtüler ve özendirici uyarıcılar arasında ki ilişkiler ve anlamları önemlidir.

Bir kişinin yapabileceklerinin limitini eğitim seviyesi ve yetenek seviyesi belirler. Bir kişinin yapabildiklerinin limitini ise moral durumu ve motivasyon seviyesi belli eder. Modern hayatta muhakkak karşılaştığımız bir durum vardır. “Elimizden gelenin en iyisini yapabilmek” Evet bu durumla çok karşılaşmış ta olabilirsiniz. Elimizden gelenin en iyisini yapabilmemiz aslında cevabını bildiğimiz gibi motive olmamıza bağlıdır.

Burada yanılgıya düşmemeniz için bir not geçmekte fayda var. Motivasyon başarı için gereklidir hatta şarttır fakat asla tek başına yeterli değildir. Hepimiz hayatta daha fazla başarılı olmak isteriz, başarılı olmak için de yapmamız gerekenleri genelde biliriz. Hatta bunları niçin yapmamız gerektiğinizde biliriz. İstersek nasıl yapabileceğimizi de, yapmakla neler kazanacağımızı da, yapmamakla neler kaybettiğimizi de bilir. Hemde çok çok iyi biliriz. Başkasının bilemeyeceği kadar çok iyi biliriz.

Gelin görün ki ama yine de o “yapmamız gerekenleri” yapmayız. Burada size bir soru sormak istiyorum. Peki bizi durduran nedir? Benim bir cevabım var. Evet bir cevabım var, cevap Atalet!! Hemen nedir açıklayayım.

Atalet Nedir?

Atalet kelimesi halkımız arasında pek kullanılan bir kelime olmamak ile birlikte adalet kelimesi ile sıkça karıştırıldığı için de bilinmemektedir. Atalet miskinlik, tembellik, durağanlık, üzerine ölü toprağı serilmiş gibi hareket etmek, hareketsizlik gibi anlamlara gelmektedir. Atalet halinde olmanın tersi, hareket halinde olmaktadır.

Ataletin Çözümü, Ataletten Kurtulma

Motivasyon’nun biraz düşününce aslında psikolojik bir oldu olduğunu farkedeceksinizdir. Motivasyonun değişik açılardan ele alınmış olması bir çok tanımının yapılmasına neden olmuştur. Şimdi bu tanımlardan bir kaçını sizlere aşağıda aktaracağım. Bu yöntemler ile ataletten kurtulabilirsiniz.

 • Kişilerin belirli bir amacı gerçekleştirmek için kendi arzu ve istekleri ile davranmaları.
 • Güdülerin etkisiyle eyleme geçme ve gerçekleştirme sürecidir.
 • Zihinsel olarak nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı ve nasıl bir yaşam elde edeceğinizi oluşturmak ve kavramaktır. Yani bilinçli bir şekilde karar vermek ve uygulamaktır. Bu mantıkla yola çıkan kişi zihinsel olarak verdiği kararı harekete geçirmek için mücadele etme olayıdır.
 • Bireyleri, onların özel bir tavırla hareket etmelerine, davranmalarına teşvik eden; kendilerinden veya çevrelerinden kaynaklanan çeşitli güdü ve güdüler topluluğu.
 • Bir şey yapma isteğidir ve yapılan fiilin bireyin ihtiyaçlarını tatmin etme yeteneği sürdükçe bireyde bulunur.
 • Örgütün ve bireylerin ihtiyaçlarının tatminle sonuçlanacak bir iş ortamı oluşturarak bireyin harekete geçmesi için etkilenmesi ve isteklendirilmesi süreci.
 • Davranışın nasıl başladığı, sürdürüldüğü, yönlendirildiği, durdurulduğu ve tüm bunlar sürerken organizmada mevcut olan öznel reaksiyonlar.
 • Bir hareketin yönü, şiddeti ve devamlılığı üzerine çabuk ve derhal yapılan etki.

Motivasyona Neden İhtiyaç Duyarız?

Motivasyonun tanımı nı yukarıda her ne kadar yapmış olsak ta yinede onu ifade etmek için farklı farklı terimler kullanılabilir. Mesela motivasyon insanın roketi dir, ya da motivasyon itici bir güçtür diyebiliriz. İstediğimiz mümkün olabilen her şeyi başarabilmek için itici bir güce ihtiyacımız vardır değil mi? Bunun aksi takdirinde de hiç bir şeyi gerçekleştiremezsiniz. Mesela bir dilek sizi hareket geçirebilecek kadar güçlü değildir ve zayıf bir arzudur. Ama amaç ve hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için yalnızca sizi güçlü bir arzu ileriye götürebilir.

Motivasyonu sağlamak için tam olarak ne istediğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bu çok ama çok önemlidir. Hedefiniz net ve keskin olmalıdır ve getirilerini anlamalı ve farkında olmalısınız. Öncelikle hedefinizi analiz etmeniz gerekiyor diyebilirim bu durum için. Hedeflerinizin sıklıkla düşünülmesi ev bunun gerçekleşebileceği fikrine ikna olunulması motivasyonunuzu arttıracaktır ve bunu gerçekleştirme arzunuzu perçinleyecektir.

Hedefinizi sık sık düşünmeniz gerçekleştirmek istediğiniz hedefin önemine ikna olmanızı sağlayacaktır. Motivasyonunuzu arttıracak ve arzunuzu güçlendirecek, hedefinizi gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olmanı sağlayacaktır. Hedeflerinizin kısa vadeli olması motivasyonun sağlanmasını daha kolay kılacaktır. Uzun vadeli hedefler söz konusu olduğunda ise motivasyonu uzun süre sürdürmek her zaman mümkün olmayabilir. İşte bu yüzden uzun vadeli hedeflerinizide küçük hedeflere bölerek adım adım ilerleyebilirsiniz. Küçük hedeflerle başlamak akıllıca bir yaklaşımdır ve motive olunarak deneyim kazandıktan sonra daha büyük hedeflere geçebilirsiniz. Göreceksiniz her şey daha kolay olacaktır.

Belirli bir objeyi elde etmek veya belirli bir hedefe ulaşmak istiyorsanız, lakin hareket etmeye yetecek kadar motivasyon hissetmiyorsanız, bu arzu edilen şeyin veya hedefin yeterince önemli olmadığı anlamına gelir. Harekete geçmek ve hedefinize göre bir şeyler yapmak için güçlü bir arzunuz olmalıdır. Motivasyon günümüzde popüler bir terim haline geldi. Artık motivasyon antrenörleri var ve bu alanda konuşan ve çalışma yapanlar tarafından motivasyona dayalı kitaplar ve makaleler kaleme alındı. Motivasyonun duygularla ve hayal gücüyle çok ilgisi vardır; bu da motivasyonunuzu artırmak istiyorsanız, duygularınızı ve hayal gücünüzü üzerinde çalışmanız gerektiğini anlamına gelir.

Nasıl motive olunur?

İşte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 • Arzu ettiğiniz şeyleri düşünün ve analiz edin, gerçekten elde etmek isteyip istemediğinizi ve harcayacağınız çaba ve zamana değer olup olmadığını belirleyin.
 • Hedefinizi netleştirin. Yazmak bunun için size yardımcı olacaktır.
 • Sık sık hedefiniz ya da arzu ettiğiniz şey hakkında düşünün.
 • Hedefinizi halihazırda gerçekleştirilmiş gibi görselleştirin ve zihninizi şüphelerinize kapayın.
 • Hedefinizle ilgili kitapları veya makaleleri okuyun.
 • Başarıya ulaşmış insanlar hakkında kitaplar okuyun. Bu onları taklit etmek için ilham kaynağı olabilir. Ve bunun için yardımcı olabilecek kitaplar, makaleler ve videolar bulabilirsiniz.
 • Genellikle, hedefinize ulaşarak elde edeceğiniz faydalar hakkında düşünün. Bu, arzunuzu ve motivasyonunuzu artıracaktır.
 • Yapmak istediğinizi elde ettikten sonra hayatınızın nasıl olacağını gözünüzde canlandırın. Hedefinize ulaştıktan sonra nasıl hissedeceğinizi düşünün.
 • “Benim amacıma ulaşmak için yeterli arzuya ve iç güce sahibim” gibi olumlu tasdik cümlelerini tekrarlayın. Bu doğrulamayı dikkatlice ve inançla tekrarlayın.
 • Hemen şimdi hedefinize doğru küçük adımlar atmaya başlayın. Doğru fırsatı ve zamanı beklemeyin.

Motivasyon Süreci

Öncelikle motivasyon ile motive olmanın birbiri ile karıştırılmaması gerektiğiniz belirtmek isterim. Motivasyon ya da diğer bildiğimiz adı ile güdüleme gözle görülmeyen varsayımsal bir olgudur ve davranışı anlamada çok önemli bir süreçtir. Buradan yola çıkarak güdüyü davranışa ve amaca doğru harekete geçiren, yönelten bir iç durum olarak tanımlayabiliriz.

Peki buraya kadar okuduysanız size bir soru daha sormak istiyorum. Motivasyonun amacı nedir? Motivasyonun amacı eyleme geçmektir. Düşüncelerinizi yaşama geçirme istediğiniz kadar en az bu düşünceler kadar önemlidir. Başarılı insanlar bir çok kez amaçlarını belirleyerek motive olmayı tercih ederler. Eğer ki başarılı olunmak isteniyor ise nereye gidildiği ve ne yapmak istenildiği gibi eylem sonuç durumlarının belirlenmesi gerekir. Bu durumda şu tip eksiklikler oluşabilir. İlerlemek isteyen kişinin ulaşmayı arzuladığı hedefler ama bazı hedefler belirler. Kişi bu hedefler doğrultusunda yeteneklerini geliştirdikçe bu hedeflere doğru ulaşmaya çalışır.

Bu yüzden sürekli olarak bu nedene bağlı bir plan gereksinimi vardır. Kişinin amacına yönelik planlamalar bir müteahhitin projesine benzer ve proje olmadan asla binanın şekli belli olmaz. Yukarıda da belirttiğim gibi öncelikler hedeflerinizi her yönü ile analiz etmelisiniz. Diğer bir notumuda hatırlatmak istiyorum, kısa vadeli ve küçük hedefler belirlemelisiniz. Hedefiniz büyük olsa dahi onu küçük hedef parçalarına bölerek devam etmeniz daha istikrarlı ve sağlıklı olacaktır. Mesela bir müteahhit olsanız şunlarıda planlamanız gerekir projenizde. Yapımında hangi malzemelerin kullanılacağı, kaç kişinin çalışması gerektiği, işin ne zaman bitirileceği gibi zaruriyetleride belirlemeniz gerekicektir.

Bireyde fizyolojik veya psikolojik dengenin bozulması ile eksiklik ortaya çıkar. Bu eksiklik durumu ihtiyaçları yaratır demiştik. İhtiyaçlarda hedefleri belirler ve hedefe yönelik davranışı ortaya yol açar. Örneği: Nereye gideceğinizi, zihinsel olarak oluşturuyor,kavrıyorsunuz ve oraya varmak için harekete geçiyorsunuz.

Olmak istediğiniz gibi olmanın yolu nedir ? Bunu bulmaktır. İçten motive olan kişi düşüncesini eyleme dönüştürür. Hedeflerini belirler ve o hedeflere ulaşmak için harekete geçer.

Motivasyon Süreci Aşamaları

Motivasyon süreci içerisinde 3 farklı aşama bulunmaktadır. Daha doğrusu 3 farklı aşamadan söz edilmektedir. İlk 2 aşama kişinin davranışını sürdürmesi ya da sürdürmemesi ile ilgilidir. Sonuçta bu 3 aşamanın da çalışan bir insanı analiz etmemiz ve onu iyice anlamamız durumundan bir anahtar sayılabilir. Motivasyon Teorileri de bu 3 aşama üzerinde yoğunlaşır. Şimdi bu 3 aşamaya bir bakalım.

 • Hedefe Yönelik davranışlarda bulunurlar. Amaç zihinde oluşturulan düşünce ve hedeflere ulaşmaktır. (Fiziksel olarak, çünkü bir kuvvet ve güç harcamak zorundasınız.)
 • Davranışı tetiklenir ve kişi kendisine bir takım hadefler (Fizyolojik veya psikolojik) koyar. İnsan davranışını tetikleme, insanın içinde onu çeşitli şekillerde davranmasını sağlayan güçler (güdüler) ve bu güdüleri harekete geçiren çevresel faktörlerle ilgilidir.
 • Hedeflere ulaşılır.(Gereksinimlerin Karşılanması Dengenin Bozulması) ama burda olay bitmez, çünkü davranışın sürdürülmesi gerekir.

Burada düşünce ve eylem eşit önemdedir. Başarılı bir insanı düşünün. Hedefine ulaşır ulaşmaz her şeyi bir tarafa atmaz, mutluluğunu arttırmak için, yeni ve daha başarılı hedefler belirler. Bu amaçla kendisini planlar ve çalışmalarını yapar. Kendini motive eden kişi gelişmeye açıktır. Gelişmenin değişme olduğunu ve değişmenin de bilinmeden bilinmeyene atlayarak riskler içerdiğini kabul ettiğini unutmamak gerekir. Başaramamak demek, gerektiği kadar hazırlıklı olunmadığı anlamın gelmektedir. Bu yüzden eğer başarılı olunmak isteniyorsa yılmamak devam etmek gerekmektedir.

Motivasyonun Şartları Nelerdir?

Gizli Yetenekleri Ortaya Çıkartmak

Amaçları belirlemek ve o amaçlara ulaşmakta ciddiyse kişi kendini sınamalıdır. Kişi kendini tanımaya ve nasıl gittiğini değerlendirmeye zaman ayırmalıdır. Kendini dürüstçe yansıtmak yararlı bir iştir, ama bu iş yapılırken tamamen gerçekçi olmak gerekir aksi halde bu yansıtmanın bir önemi kalmaz.

İnanmak

Karar verirken önce bu kararı vermeden önce onu yapabileceğine kişini inanması gerekir. Kendine olan inancı sağlayabilecek tek kişi, kişinin kendisidir. Çevresindekiler yardım edebilirler ama ancak kişi bunu gerçekleştirebilir. Örneğin amaçlarınız, iyi bir eğitim görmek, iyi birer anne, baba olmak iyi derecede para kazanmak ise bu amaçlara ulaşmak için harekete geçmek gerekmektedir. Eğer harekete geçmenize engel herhangibir şey varsa onları bulup gidermek ve bunları yaparkende kendinize güvenmek zorundasınızdır.

Özgüven

Kendine inanmak, huzurlu bir aklın anahtarıdır. Akıl sakinken ve kendinden eminken en iyi şekilde çalışır. Güven eksikliği aslında yararlı hiçbir şey üretmeyen olumsuz düşüncenin ürünüdür. Amaçları gerçekleştirmek için gereken bedeli ödemeye istekli olmak gerekir. Gerçekten arzulanan ve uğruna çalışmaya istekli olunan herşeyi kişi kolaylıkla başarabilir. Hayallerini “Kendi gücüyle gerçekleştireceğine inanan insan şevklidir, inançlıdır ve yaşama sevinci vardır.Kişinin gelecekteki umudu, onun şimdiki gücünün kaynağıdır.Hayallerinden kendini ayıran cam bölmeyi kaldıracak güç herkeste vardır. Yeter ki insan kendi iç dünyasının muhteşemliği ve onun sınırsız gücü ile tanışsın, onunla merhabalaşsın.Önemli olan yaşamdan ne istenildiğinin keşfedilmesi ve bu yolda ilerlenebilmesidir.

Motivasyonun Önemi

Yukarıda anlatılanlardan genel olarak motivasyonun çalışan bir insanın ihtiyaçlarını anlama ile alakalı olduğu çıkarımını yapabiliriz. İşletmeler açısından motivasyon kavramı çok önemlidir.Çünkü personelin verimliliklerinin arttırılması,onları teşvik eden faktörlerin araştırılmasının gerektirir ve bu faktörlerin en önemlisi personelin ihtiyacını uyaran motive(güdü)dir. Nitekim yüksek tatminlere rağmen,işletmelerde personelin büyük bir kısmının verimli olamamasının nedeni uygulanan yöntemlerin aksaklığından değil,güdülerin yanlış teşhis edilmesinden kaynaklanmaktadır

Aşağıda çeşitli açılardan motivasyonun önemi ele alınmıştır.

Aile ve Arkadaş Çevresi Açısından Motivasyonun Önemi

Evlilikte , arkadaş çevresinde , ebeveyn olarak motivasyon kavramını bilmek sağlıklı ilişkiler kurmak ve uyumlu yaşamak açısından oldukça yararlıdır. Tüm davranışlar nedenseldir ve bu nedenleri anlamaya çalışmak , bunlar üzerinde yoğunlaşmak çeşitli durumlarda ortaya çıkabilecek problemleri tahmin etme , engelleme ya da çözmede yardımcıdır.

Yönetici Açısından Motivasyonun Önemi

Motivasyon konusu esas itibariyle; kişilerin bekleyiş ve ihtiyaçları, amaçları, davranışları, kendilerine performansları hakkında bilgi verilmesi konuları ile ilgilidir. Dolayısı ile motivasyon sürecini tam olarak kavrayabilmek için kişilerin belirli şekillerde davranmaya zorlayan nedenleri, kişinin amaçları, davranışların sürdürülme olanakları gibi konuların incelenmesi gerekmektedir.Yönetici , motivasyon ve insan ihtiyaçlarını anlamanın, organizasyonel hedeflerin ancak ve ancak çalışanlarla beraber gerçekleştirilebileceği gerçeği açısından öneminin farkında olmalıdır.

Yönetici herkesin aynı özendirme ve teşviklerle motive olduğu düşüncesinde bulunma hatasına düşmemelidir. Eski tip yönetici çalışanların çoğunun işi sevmediğini zanneder ve çalışanların ancak korku ya da parasal ödüllerle motive edileceğine inanırlar. Bunlar kısa vadede motivasyonu sağlayabilir ancak uzun vadede çalışanları işten bıktırır. Motivasyon, oldukça çeşitli insan ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir süreçtir. Yöneticinin bu ihtiyaçları bilmesi,davranışları analiz edebilmesi ve bütün insanlara benzer olmadıklarının bilincinde olması gerekir.Yöneticilerin aklında tutması gereken temel şey, her davranışın bir nedeni bulunduğudur..Bu nedenle bazı hareketleri anlamsız görüp aptalca saymaması gerekir.

Yönetici motivasyon konusuyla ilgilenmek zorundadır. Çünkü yöneticisinin başarısı, astlarını örgütsel amaçlar doğrultusunda çalışmalarını; bilgi, yetenek ve güçlerini tam olarak bu doğrultuda harcamalarına bağlıdır. Motive olmayan personelin performans göstermesi beklenmemelidir. Kişiler çok çeşitli davranışlar gösterirler. Bu davranışaların değişik nedenleri olabilir. Yönetici açısından önemli olan personelin organizasyonun amaçları doğrultusunda çalışmalarıdır. Motivasyon kişisel bir olaydır.

Yöneticilerde bulunan başlıca güdüler:

 • Rekabet Güdüsü
 • Başarma Güdüsü
 • Statü Güdüsü

Çalışan Açısından Motivasyonun Önemi

İnsanları neyin motive ettiğini bilmek, çevredekileri anlamayı , onların hareketlerini , davranışlarını anlamayı gerektirir , bu insanı gözlem yapmaya ve çevresini tanımaya iter. Birbirini iyi tanıyan insanlar ise aralarındaki problemleri daha rahat çözer, bu sayede iş arkadaşları ve yöneticilerle daha iyi ilişkiler kurulabilir.

Çalışanlarda hem de yöneticilerde bulunan başlıca güdüler:

 • Sosyalleşme Güdüsü
 • Güvenlik güdüsü

Güdülerin Karmaşıklığı

Güdüler oldukça karmaşık kavramlardır.İnsan hareket ve davranışlarında güdülerin gerçek anlamını çıkarmanın doğurduğu güçlükler güdülemeyi daha da zorlaştırmaktadır. Motivasyon ancak davranışların yorumlanması ile hakkında fikir ileri sürülebilecek bir konudur. Motivasyon gözlenebilen bir olay veya mikroskop altında incelenebilen bir şey değildir. Motivasyonu etkileyen faktörler ancak kişilerin davranışalarının yorumlanması ile anlaşılabilir. Kişinin davranış şekli motivasyonu gösterir. Dolayısıyla yöneticilerin personel davranışlarını yorumlaması, bu yorumlamanın sonuçlarına göre onları motive edecek modeller ve uygulamalar geliştirmesi zorunludur.

Motivasyonun iki önemli özelliği şudur: İlki motivasyon kişisel bir olaydır. Birisini motive eden her hangi bir durum veya olay başkasını motive etmeyebilir. Diğeri motivasyon ancak insanın davranışlarında gözlenebilir. Birbirine benzer birtakım hareket ve davranışlar değişik güdülerden ortaya çıktıkları gibi,bazı değişik hareket ve davranışlar için neden sadece tek bir güdüye dayanır.örneğin ;bir kimse sosyal statü ve saygı kazanmak için ekonomik gücün etkisine inanır ve çok para kazanmak için davranışta bulunur.Öte yandan, bazı kimseler yine aynı güdüden haraket ederek iyi bir mevki ya da sanat sahibi olmak için çalışırlar.Bunlar için para birinci planda gelmemektedir. Motivasyon Nedir

Güdüler ayrıca ,biri diğerini tamalamak veya gücünü azaltmak suretiyle birbirine etkide bulunurlar ve dolayısıylada insan davranışlarına etkide bulunurlar.Yani her insanda bir çok iç istek ve umut olabilir,böylece güdülerin sayısı artar.Bunlar farklı şiddetlerde ortaya çıktıkları gibi tatmin edildikleri veya edilmedikleri oranda artıp,azalabilirler. Motivasyon Nedir

Güdülerin Ayrımı

Güdüleri başlıca üç grupta ele alınmaktadır.

 • Birincil Güdüler Güdüleme organizmanın yaşar kalmasını sağlamada düzenleyici bir etkiye sahiptir.Yeme,içme,nefes alma ve düzenli bir vücut ısısı sağlama birincil güdülere bağlıdır.Bu güdüler öğrenilmemiş fizyolojik temelli güdülerdir.Fizyolojik dengenin bozulmasıyla bunu yeniden sağlamak üzere birey harekete geçer.
 • İkincil Güdüler Bu güdüler sonradan öğrenilmiş güdülerdir ve insanlara özgüdür.O nedenle araştırma yapılması da zordur.Bu güdüler çok çeşitli olup özellikle işletmeler açısından çok önemlidir.Güç ,başarı,elde etme,ait olma,güvenlik,statü güdüleri başlıca ikincil güdülerdir.
  • Güç Güdüsü Bu güdü başkalarından üstün olma veya başkalarını kontrol etme gereksinimi ile ortaya çıkar.Aşağılık duygusu güç güdüsü ile beraber ele alınmalıdır.İnsanlar aşağılık duygularının bastırmak için güce başvururlar.İşte güç sahibi olma güdüsü buradan kaynaklanmaktadır.Buna bağlantılı olarak bireysel düzeyde edilgenliğin ezikliğinden kurtulup güçlü duruma geçmek isteyenlere hakkına sahip çıkma konusunda eğitim programları giderek yaygınlaşmaktadır.

Özelikle işletmelerde güç güdüsü yöneticilerin etkili rol oynamaları için önemlidir.Bu anlamda güç güdüsü yüksek yöneticileri ,astlarını etkilemeyi onlar tarafından sevilmeyi tercih eden kişiler olarak tanımlamak mümkündür. Güç güdüsü tek başına yöneticilerin başarılı olmalarına yetmemektedir.Güç güdüsü yüksek olan yöneticilerin aynı zamanda örgütsel amaçları başarma yönünde ciddi çalışmalar yaptıkları durumda başarılı oldukları saptanmıştır.Güç güdüsü aynı zamanda işletme içindeki biçimsel olmayan politik oluşumlarıda açıklamada yaralı olmaktadır. Motivasyon Nedir

Motivasyonun Tarihsel Gelişimi

 • Endüstri devriminin getirdiği yenilikler
  • İş bölümü
  • Uzmanlaşma
 • Endüstri devrimi (Makinalaşma 19 y.y. sonları)
  • Teknolojik işsizlik : Direkt üretimde birçok kişi işinden oluyor.
  • Köyden kente göç : Büyüyen fabrika toplumları, sosyal uyuşmazlıklar, psikolojik şoklar. İnsanın işsiz ve yalnız kalmasından daha önemlisi amaçsız kalması! Yapıcı ve yaratıcı üstünlüğü makinaya geçiyor:insan makinaya hizmet eden bir araç!
  • Makinalaşma (Çalışan mutsuzluğu) : Birinci endüstri devrimini simgeleyen en önemli gelişme makinalaşma iken , ikinci endüstri devrimin oluşturan olay, otomasyon denilen gelişmedir. Makinalaşmanın teknolojik uzantısı olarak tanımlanan otomasyon, üretim sürecinde önemli yenilik ve değişikliklere yol açmıştır. Makinalaşmada insan unsuru bütünüyle silinmez. Makine-insan işbirliği belirli ölçüde sürdürülür. En azından insan makinayı yönetir, çalıştırır, gözetler ve denetler. Oysa otomasyonda insan unsurundan soyutlanma vardır. Bir kaynakta belirtildiği gibi otomasyon, üretimde insan fonksiyonunu kaldırmaktadır. Bu durumda makinalar üzerindeki yönetim ve denetim fonksiyonu, başka makinalar tarafından gerçekleştirilir. Motivasyon Nedir
 • Endüstri devrimi (Otomasyon 20 y.y. ortaları) :
 • İkinci endüstri devrimiyle başlayan otomasyon daha sonra elektronik, sibernetik, bilgisayar gibi gelişmelere kadar uzanmıştır. Günümüzde bu gelişmelere “üçüncü endüstri devrimi” ya da “bilgi çağı” denilmektedir. Motivasyon Nedir
 • Otomasyon işgörenlerin çalışma düzeninde köklü değişiklikler meydana getirirken onların çalışma alışkanlıkları, gelenekleri, davranışları ve ruhsal yapıları üzerinde çeşitli olumsuz etkiler yaratmıştır. İnsanlar makinaları kendilerine hizmet eden araç olarak yaratırken , daha sonraları makinaların tutsağı olmuşsa bunun nedenini teknolojinin araç niteliğinden amaç niteliğine dönüşmesinde aramak gerekir. İnsanın kendi buluşlarını efendisi ya da kölesi olması, otomasyonun en önemli sorununu oluşturur. Bu nedenle teknolojini geliştirdiği araçlar kullanılarak bireyin ekonomik ve sosyal yaşam düzeyinin yükseltilmesi amaçlanmalıdır. Bu arada otomasyon sürecine geçişle elde edilen boş zaman işletme içi ya da dışında sosyal uğraşların geliştirilmesinde değerlendirilebilir.
 • Otomasyona ilişkin ilginç bir gelişmede yönetsel alanda görülür. Örneğin, elektronik beyin, yönetsel bilgilerin çıkarılma ve değerlendirme işlevini üstlenmekle bir devrim yaratırken, ilk bakışta iş güvenliği üzerinde bir tehdit unsuru oluşturmuştur. Özellikle, emek yoğun olduğu büyük örgütlerde ve ticari işletmelerde bu gerçeği daha yakından izlemek olasıdır. Motivasyon Nedir
 • Gerek yönetsel gerekse teknik bölümlerde otomasyon nedeniyle ortaya çıkan genel sorun şudur: Daha az işçiye gerek duyulduğundan bunların bir kısmı ya işten çıkarılma, ya da başka atölyelere örneğin otomasyonun henüz geniş olarak uygulanmadığı bir bölüme aktarılmaktadır. İkincilerin transfer sorunları kendisiyle birlikte sosyo-psikolojik sorunları da getirmektedir. Çünkü bunların işsiz kalmaması için bazı durumlarda, başka şehirlerde veya bölgelerde bulunan fabrikalara aktarılması gerekli olur. Oysa bunları evlerinden, yerleşim bölgelerinden, ailelerinden uzaklaştırmanın sakıncaları büyük sorunlar yaratabilir. Çok önemli sorunlar doğmasına karşın otomasyon üretimin en hızlı biçimde gelişmesini sağladığı için çağımızda önüne geçilemez bir süreç olmuştur. Oluşan boş zamanların nasıl geçirileceği ve değerlendirileceği sorunu denilen teknolojik gelişmeye karşı çıkmak ne kadar anlamsızsa , robotlaşmaya kadar uzanabilecek, insanları makinaya tutsak edecek ve işletmenin dışına itecek boyutlara ulaştığında bu gelişmeye karşı gerekli önlemlerin alınması ve insanın bu sistem içindeki psikolojisinin sağlamlaştırılması da o ölçüde anlamlıdır. Motivasyon Nedir

Teknolojik Gelişmeler (Çalışma İsteksizliği)

Endüstri devriminin getirdiği önemli yeniliklerden biri olan işbölümü ve onun doğal uzantısı uzmanlaşma ve diğer etkenler, işgörenlerde, zaman içinde işe ve işletmeye karşı ilgisizlik ve isteksizlik yaratmıştır. Taylor’dan Mayo’ya ve günümüze dek birçok araştırmacı bu ilgisiz ve isteksiz insanı yeniden ilgili ve istekli kılmanın yollarını araştırmış ve motivasyon konusunda kuramsal boyutlara ulaşan araştırma ve incelemeler yapmışlardır. Araştırmacıların üzerinde durdukları en önemli konu işgörenlerin davranışlarını, işe olan farklı bağıntılarını ve bunların gerçek nedenlerini bulmaktır. Motivasyon Nedir

Özellikle yanıtını aradıkları soru şuydu: İşletmede işgörenlerin bir bölümü işlerini büyük bir ilgi ve arzu ile yaparken, aynı koşullarda ve benzer yeteneklere sahip diğer bir bölüm işgörenlerin isteksiz ve düşük verimle çalışmalarının nedenleri nelerdi? Bu soru işletmelerde motivasyon konusunun özünü oluşturan, fakat yanıtı aranırken, bir başka deyişle işgörenleri işlerine istekli olarak bağlamanın, yeniden kazanmanın gerçek güdüleri araştırılırken çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. Motivasyon Nedir

 1. Yüzyılın başından bu yana endüstrinin hızlı gelişme göstermesi, üretimin görülmemiş boyutlara ulaşmasına yol açarken çalışan kesimde, daha ilk yıllarda huzursuzluk, hoşnutsuzluk ve işe karşı isteksizlik baş göstermiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında makinalaşmayla başlayan teknolojik gelişmelerin ilk dönemini “birinci endüstri devrimi” olarak tanımlamak yerinde olur. Motivasyon Nedir

Sporda Motivasyon

Sportif yüksek performansın elde edilmesi için sporcunun uzun ve yoğun antrenmanlara katlanması, ulaşılmış olduğu performansı değişik hava koşulları altında, rakip ve seyirci etkisine rağmen sergileyebilmesi onun motivasyonu ile ilgilidir. Değişik nedenlere bağlı olarak bir davranışta bulunmak veya bulunmamak, bir işi yapmak ya da yapmamak motivasyonun hangi yönde ve ne kadar kuvvetli olduğu ile bağlantılıdır.

Burada motiv, bireyin içinde yaşadığı biyolojik ve sosyal ortamda varlığını sürdürmeye yönelik davranışlarının nedenidir. Motivasyon ise bilinçli ve bilinçsiz, kalıtımsal ve öğrenilen psikolojik seyir ve durum için kullanılan bir terimdir.Kısacası motivasyon, durumun şartları ve motiv arasındaki oyundur.

Motivasyon performansı olumlu yönde etkileyecek şekilde kullanabilmek için antrenörün sporcularını yakından tanıması, onların ilgi ve gereksinimleri konusunda ilgilere sahip olması gerekmektedir. Bu konuda olanak var ise bir psikologla çalışmak en yararlı şekildir.

Yeterli Motivasyon Nedir?

Sporcunun fizyolojik ve psikolojik açıdan yarışmaya hazır olma durumudur.

Yetersiz Motivasyon Nedir?

Burada motivasyon düzeyi düşüktür. Yetersiz motivasyon durumundaki sporcu keyifsizdir, nedensiz yorgunluk hisseder, yarışmayı bırakma eğiliminde veya bir an önce yarışmanın bitmesi isteğindedir. İşte bu ortamda sporcuda “start tembelliği” söz konusudu*

Start Tembelliği Nedir?

Sporcunun bir yarışmada yetersiz motivasyona sahip olması nedeniyle ortaya çıkan durumdur. Bu arada sporcu isteksizdir, yarışmayı bırakmak ister, savaşım isteği yoktur, sahip olduğu motor yetenekleri tam verimi ile kullanılmaz.

Start Tembelliğinden Nasıl Kurtulunur?

Start tembelliği durumundaki bir sporcuda yapılması gereken ruhsal gerilimi artırmaktadır. Bnun için psikotonik antrenman uygulanmalıdır.

Aşırı Motivasyon Nedir?

Aşırı motivasyon durumundaki sporcu sinirli ve telaşıdır. Bacaklarda halsizlik, ellerde titreme görülebilir. ”Start telaşı” olarak isimlendiriln bir durum söz konusudur. Sporcunun davranışlar kontrolsüzdür.

Start Telaşı Nedir?

Sporcunun bir yarışmada aşırı motivasyona sahip olması nedeniyle ortaya çıkan durumdur. Burada sporcu kontrolsüz davranış ve aşırı gergin bir davranış biçimi sergiler.

Start Telaşından Nasıl Kurtulunur?

Start telaşı durumundaki bir sporcuda yapılması gereken ruhsal gerilimi azalmaktır. Bunun için psikoayarlama antrenmanı uygulanmalıdır.

BONUS

En iyi motivasyon filmleri

En iyi motivasyon kitapları

10 Adımda Motivasyon Nedir? Nasıl Motive Olunur? Motivasyon Hakkında Herşey

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir