Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir? 15
içinde

Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir?

‘’Öğrenilmiş çaresizliğe dikkat edin. Çünkü hayatınızın dönüm noktası olabilir.’’

Fatih Barış Akarçeşme

İnsanlar küçük yaşlardan itibaren eğitim alırken birçok şeyi öğrenirler. Tabi bu eğitimler en temel eğitimlerdendir. Küçük yaşlarda öğrenemediği bir dersi veya zorlandığı bir faaliyette başaramadım daha da başaramam hissine kapılır ve ileriki yaşlarda olumsuz düşüncelere sebebiyet verir. İşte tam da buraya  dönüm  noktası diyorum. Neden dönüm noktası diyorsanız; kişinin yapmaya çalıştığı o işi daha yapamayacağını düşündüğü içindir. Kişi, bu işi eğer başarılı yapsaydı ileriki zamanlarda da başarılı olacaktı. Ama ne yazık ki başarısız olduğu için gelecekteki başarılarını etkiledi.

Eğer o dönemde yani başarısız olduğu zamanlarda yanında destekleyici bir kişinin bulunmadığı zamanlarda o kişi başarısızlığı kabul eder. Ve yaşı ne olursa olsun bunu kabul eder.

Bununla ilgili çok ilginç bir makale okumuştum. Yavru bir fili ufak yaşlarda zincire bağlarlar ve oradan kurtulmaya çalışır. Ama ne yazık ki yavru fil ne kadar zorlasa da  bu zincirden kurtulamaz. Yıllar geçer ve yavru fil kocaman bir fil olur. Artık daha güçlüdür ama farkında değildir. Şimdi ise zincir yerine ip bağlarlar. Ama fil artık hiç uğraşmaz çünkü artık öğrenmiştir kurtulamayacağını…

Öğrenilmiş çaresizlik işte böyle bir şeydir. İnsanı umutsuzluğa sürükler, içindeki tüm inancını çürütür.

‘’ Başarmak için öğrenilmiş çaresizliği yenin!’’ diyorum bende.

Çaresizlik sizi asla bitirmesin. Çünkü umudun başladığı yerde başlar hayat!

Hayata yeniden, yeni bir başlangıç yapmak istiyorsan sende başarabilirsin bunu asla unutma!

Sen varolunmuş ve yaratılmışların en üstünüsün. Kendine bir hak daha ver!

Başarı, yakanı bırakmasın sevgili dostum!

Fatih Barış AKARÇEŞME

Yazar Fatih Barış Akarçeşme

Fatih Barış AKARÇEŞME 1999’da İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Şehir Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü birinci sınıf öğrencisi. Bir yandan blog yazarlığı da yapan AKARÇEŞME, çeşitli kişisel gelişim makaleleri yazıyor ve Livodi ' de yayımlanıyor. Ayrıca üzerinde çalıştığı bir şiir/söz kitabı var. Hayali, hayal ettiği kitabını çıkarmak ve tüm insanlığa bir nebzede olsa fayda sağlamak. ''Başarıyorum O Halde Varım'' yazarın ilk kitabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir