5000 Yıllık Altın Takma Göz 15
içinde ,

5000 Yıllık Altın Takma Göz

5000 Yıllık Altın Takma Göz

Arkeleoglar İran bölgesinde yaptıkları kazı çalışmalarında incelemelerde 5000 yıllık olduğu tespit edilen altından takma bir göz bulundu. Kafa tası ile birlikte bulunan takma gözü takan kişinin bir kadın olduğu, kahin ya da buna benzer bir pozisyona sahip olduğu da yapılan incelemelerde ortaya çıkmıştır. Altın takma gözün operasyon ile kadına takıldığı da çıkan sonuçlar arasında. Önce aşağıda ki resmin beraber inceleyelim ve makalemize resimden sonra devam edelim.

5000 Yıllık Altın Takma Göz 16
5000 Yıllık Altın Takma Göz’ün bulunduğu yer ve ait olduğu kişi üzerinde gözü takma modellemesi.

İnsanlığın o dönemlerinde yaşamış olan insanlar bu tip yapay gözler üzerinden çok farklı düşüncelere sahiptiler. Bu yapay gözler sayesinde gizli ya da büyük güçlere sahip olduğuna dair bir inanış hakimdi. Hatta geleceği görebilme yeteneği gibi yeteneklere sahip olunduğuna da inanılıyordu. 

Bulunan bu kalıntılarda kişinin yaklaşık olarak 30 lu yaşlarda olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu kadının mezarında süslü bir bronz ayna da bulunmuştur. Afganistan sınırında 5000 yıllık keşif yapan İtalyan ve İranlı arkeolog grubunun lideri Lorenzo Costantini gözün kadına gizemli güçleri olduğu izlenimini verdiği için takıldığını söyledi. 

Yani kadının gerçekten böyle bir takma göze ihtiyacı olmadığını söyleyebiliriz. Tamamen o dönemlerde ki batıl inanç ve etki furyası üzerine kurgulanmış bir durum olarak görülmektedir.

5000 Yıllık Altın Takma Göz

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir