Black Friday Nedir? 15
içinde

Black Friday Nedir?

Black Friday Nedir?

“Black Friday”, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma (Kasım ayının dördüncü Cuma günü) gününe denk gelen güne verilen isimdir. Black Friday, 1952’den bugüne ABD’de Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilmekte ve birçok ünlü marka, ürünlerinde ciddi indirimler ve olanaklar sunmaktadır.2  Ülkemizdeki Türk mağazalarının yaptığı Black Friday indirimlerini ve kampanyalarını değineceğim.

Gerçekten indirim var mı ?

 Müslümanların dini üzerinden algı yapılıyor mu ?

Black Friday adından da anlaşılacağı üzere kara cuma anlamını taşıyor. İndirimli alışveriş festivali olarakta kutlanıyor. Kelimenin kökeni yabancı olmasına rağmen ülkemizde kara cuma olarak söyleniyor. Black Friday ilk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanıldı. Fakat ilk çıktığı zamanlar 1932 olarak belirtiliyor. Bu yıldan itibaren yılbaşı alışverişlerinin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

İsminin nereden verildiğine dair çeşitli bilgiler mevcut. Bunlardan ilki Amerika’da bulunan mağazaların ortak indirim günü olması sebebiyle yaşanan yoğunluktan ve bu yoğunluktan ortaya çıkan ölüm, ezilme ve çeşitli olaylardan dolayı çoğu insanın hayatını kaybetmesinden dolayı bu ismi vermişlerdir. İkincisi mağazaların sabah saat 04.00 – 05.00 arasında açılması ikinci bir sebep olarak gösteriliyor.

Bu günün en önemli olaylarından birisi ise ‘Deal’ kavramıdır. İsmindende anlaşılacağı üzere kelimenin kökeni ingilizcedir. Bir tür ”anlaşma yapma yöntemi” olarak geçiyor. Örnek vermek gerekirse bir kişinin en sevdiği telefonun sonuncusunu çok büyük bir indirimle alması ve ödeme noktasında bunu görüp elindeki diğer bir cihazla takas yöntemi ile değiştirmesi olarak söyleyebiliriz.

Birçok kişide ucuza satın aldığı ürünleri internet üzerinden satışa çıkarabiliyor. Ülkemizde bu yılda düzenlenen Black Friday (Kara Cuma) yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır. Fakat ilgiyle karşılamayan ve bu kampanyanın isminden dolayı alışveriş yapmayan milyonlarca insanda vardır.

Müslümanların cumayı bayram olarak dini bir gün ilan ettikleri için kara cuma yani Black Friday denmesi çoğu insanın boykot etmesine neden olmuştur. Fakat bunun yanında Türk mağazalarıda bu indirim ve kampanya festivaline yani Black Friday’a katılmıştır. Dört farklı Türk mağazasını bu bağlamda incelersek hepside indirim yapmıştır. Türk mağazalarını bu bağlamda inceleyebiliriz.

Bu mağazalardan birincisi Koton. Koton mağazası Black Friday’a özel verdiği kod ile tüm indirimlere ekstradan o yüzde 25 indirim fırsatı sunmuştur.Bir diğer mağaza ise Mavi, mağazalarda geçerli olacak sonbahar-kış ürünlerinde yüzde 25 indirim fırsatı sunmaktadır.

Üçüncü mağaza Defacto, belki de en büyük indirimi yapan Defacto, bir ürün alana ikincisi yüzde 50 indirim fırsatı sunuyor ve her 90 TL’ lik alışverişlerde ek olarak 30 TL’lik indirim çeki veriyor.

Black Friday Nedir?

Bu bağlamda üç farklı mağazayı incelediğimiz zaman Defacto hariç bahsettiğim hiçbir mağaza ciddi anlamda Black Friday kelimesinin anlamını doldurmuyor.

Son olarak online indirimi olan D’S Damat’ta %20 indirim yapılıyor. Türk mağazaları indirimleri bu şekilde fakat dünya çapında indirimleri göze alırsak bu indirimler devede kulak diyebiliriz. ABD  başta olmak üzere diğer mağazalar % 80 ‘e varan indirimler ve bunlara ek kampanyalar düzenlerken Türk mağazalarında böyle bir indirim ve kampanyaların olmadığı gözlemlenmiştir.

Dünya ve ülkemiz çapında büyük bir ilgiyle karşılanan bu günler insanlar için çok büyük fırsattır.

Fatih Barış AKARÇEŞME

Yazar Fatih Barış Akarçeşme

Fatih Barış AKARÇEŞME 1999’da İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Şehir Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü birinci sınıf öğrencisi. Bir yandan blog yazarlığı da yapan AKARÇEŞME, çeşitli kişisel gelişim makaleleri yazıyor ve Livodi ' de yayımlanıyor. Ayrıca üzerinde çalıştığı bir şiir/söz kitabı var. Hayali, hayal ettiği kitabını çıkarmak ve tüm insanlığa bir nebzede olsa fayda sağlamak. ''Başarıyorum O Halde Varım'' yazarın ilk kitabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir