Murphy Kanunu Nedir ? 15
içinde ,

Murphy Kanunu Nedir ?

Murphy Kanunu Nedir ?

Muhakkak başınıza gelmiş bir durum ile başlamam sanırım daha doğru olacaktır. Marketlerde ki kasalar da ya da bankalarda ki gişelerde gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir tanesine girdiğiniz anda diğerlerinin daha hızlı ilerlediği hiç oldu mu ?

Ya da hiç arabayı yıkkattıktan hemen sonra yağmur yağdığı ya da bir sonra ki gün berbat bir çamurlu yağmur yağdığı oldu mu ?

Şunun da başınıza gelmiş olması çok muhtemel; banyoya girip musluğu çevirdiğinizde ve ıslanmaya başladıktan kısa bir süre sonra telefonunuz çaldı mı ?

Kasa ve gişelerde diğer sıralar da daha hızlı akar, yağmur da yağar, telefonda çalar böyle örnekler uzatılabilir işte tam da burada “Hoş geldin Murphy Kanunu” diyorum ve bunları yaşıyorsanız yalnız değilsiniz işte tam da bu durumlara Murphy Kanunu deniyor..

Evrensel Murphy kanunlarından en bilineni;

Bir şey ters gidecekse, mutlaka ters gider!

Bu sözün üzerine çeşitlemeler yapılmış, her türlü durum için Murphy kuralları uydurulmuştur.

| Murphy Kanunları’nın Temeli Nedir ?

Murphy Kanunları, yaşamını 1990 yılında yitiren ABD’li bir mühendis olan Edward A. Murphy, jr. tarafından ortaya konmuştur. Başarısızlıkların, yanlışların ya da hata nedenlerinin incelendiği çeşitli özdeyişlerdir Murphy Kanunları. Bir nevi başarısızlıklar ve ya şansızlıklar üzerine yoğunlaşan mühendisimiz tarafından ortaya atılan Murphy kanunları için kaynak araştırması yapıldığınız pek çok değişik hikaye ile karşılaşıyor olacaksınız.

Eğer bir işi halletmek için birden çok olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar doğuracaksa o zaman bu olasılık gerçekleşecektir.

| Hikayenin Başlangıcı ! 

Peki Murphy Kanunları nasıl oluştu?

Kaliforniya da bulunan Edwars Hava Üssünde taaa 1949 yıllarına kadar gidiyor.. Murphy’nin, Amerikan Hava Kuvvetlerinin MX981 kod adlı, çarpışma testi araştırma projesi sırasında John Stapp tarafından meşhur edilmesine dayanıyor.Kanunun isim babası olan Murphy gerginlik ölçen algılayıcıların kablolama aşamasında görev yapan teknisyen hata bulduğu için bir türlü sonuca gidemiyor.

Bu durumu gözlemleyen Murphy ise meşhur olacak sözünü ilk defa bu teknisyen için kullanıyor.

Bir işi yanlış yapmanın bir yolu varsa bu adam onu mutlaka bulur.

Buradaki komedi potansiyelini gören iş arkadaşları, Murphy’nin bu cümlesi ve çeşitli varyasyonlarına “Murphy’nin Kanunları” adını veriyorlar ve aralarında esprili bir şekilde yaymaya başlıyorlar. Ve böylelikle “Murphy Kanunları” şeklinde bir kavram ortaya çıkıyor.

Murphy Kanunu Nedir ? 16

| Murphy Kanunu Dünyaya Nasıl Yayıldı ?

Murphy Kanunları ortaya çıktığı andan itibaren sadece Amerikan Hava Üssü’nde değil hızlıca dünyaya yayılıyor. Bu kanunların kapalı bir çalışma ortamı olan hava üssünden, önce halka ve sonra dünyaya yayılmasının sebebi de yine John Strapp. Murphy’nin arkadaşlarından biri olan John Strapp, MX981 kod adlı çapışma testi projesinin basın toplantısında gazetecilere şöyle diyor.

“Yıllardır yaptığımız çarpışma testlerinin güvenle devam etmesi; Murphy Kanunları’na kalpten inanmamız ve kaçınılmaz olan sonuçları sürekli görmezden gelmemizden kaynaklanmaktadır!”

Bu toplantıda Murphy Kanunları nedir? Murphy Kanunları nereden ortaya çıkmıştır? Gibi sorular geniş yankı bulmaya başlıyor. Bu basın toplantısı ardından Murphy Kanunu’nun bazı reklamlarda kullanılması, bir anda kamuoyunda bir ilgi patlamasına yol açmış.

Böylece “Murphy Kanunları” önce Amerikan toplumunda, sonra dünyada bir anda büyük bir ilgi ile karşılaşmıştır. Bir kaç ay içinde “Murphy’nin Kanunları”, mühendislik sahasında çalışanlar arasında yayıldı ve 1958′de de nihayet Webster’in sözlüğüne girdi.

| Murphy Kanunları Gündelik Hayat İle Çoğalıyor !

Şanssızlıklara mizahi bir şekilde yaklaşan Murphy Kanunları sayesinde başımıza gelen kötü şeyleri esprili bir şekilde günlük hayatımıza yer vermek aslında insan psikolojisine de iyi geliyor. Pollyanna mutluluğu yaratmasa da Murphy Kanunları, yani özdeyişleri sayesinde yaşadığımız talihsiz durumların başımıza gelebiliyor olma ihtimalinin mantık dışı olmayışı kişiye sorunlarıyla, problemleriyle başa çıkabilme, sorunlarının üstesinden gelebilme cesareti ve motivasyonu veriyor.

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

| Murphy Kanunları Kitabı Çıktı !

Bir proje üzerinde çalışırken işlerin sürekli ters gitmesini eleştirmek üzere bir dizi kuramlar geliştiren Murhpy, aynı yıllarda New York menşeli ‘Harvey Hutter’ yayınevi tarafından derlenerek bir kitap haline getirilince bir anda kendi adıyla anılan kuramları ile birlikte dünya çapında ün kazandı.

Murphy Kanunları, bu özdeyişler elbette sözel olarak kalmıyor. Sözel olarak kaldığı takdirde unutulmaya mahkum olacak bu özdeyişler bir kitaba dönüşüyor. Murphy Kanunları hakkında her geçen daha da çok bilgi kulaktan kulağa duyuluyor ve önce ABD’de daha sonra ise tüm dünyada bir akım gibi yayılmayı başarıyor.

Bu da Murphy Kanunları’nın işlerin ters gittiği noktada başucu kitabı muamelesi görmesini sağlıyor. İronik ve trajikomik durumlara açıklamalar yapan Murphy Kanunları New York’ta Harvey Hutter tarafından bir kitap haline dönüştürülüyor. Kitaptaki kuramlar içerisinde teknolojiden hukuk ve askerliğe hatta aşka kadar pek çok konu yer alıyor. Konuların özellikle günlük hayatta yaşanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik pratik çözümler olduğunu görüyoruz.

| Murphy Kanunları Özdeyişi Sayısı Her Geçen Gün Arttı

Murphy Kanunları’nda yer alan özdeyişler önceleri her ne kadar kısıtlı sayıda olduysa da yıllar içerisinde bu kuramların sayısı artışa geçti, Murphy Kanunları çizgisinde, aynı minvalde çok sayıda özdeyiş eklendi. Sosyal medyada sayısız gözüken, özellikle yabancı kaynaklarda maddeler halinde liste formatında çok sayıda özdeyişle karşılaşabilmek mümkün.

| Murphy Kanunları Olumlularda Var

Murphy Kanunları hakkında örnekler vermeden önce Murphy Kanunları’nın genel bir özelliğinden de bahsetmek gerekiyor. Bu özdeyişlerin ortak özelliği ise birçoğunun olumsuz anlamlar içermesi. Ki bu da aslında doğru bir açıklama değil çünkü Murphy ve Murphy Kanunları’nı geliştiren diğer kişiler olumlu kuramlar da geliştirse de çok fazla rağbet görmemiştir. Gündelik hayatta karşılaşılan olumsuz özellikler insanların daha çok dikkatini çektiği için dolayısıyla olumlu kuramlar da zaman içerisinde unutulup gitmişlerdir.

İşte Murphy Kanunları Denilince Akla Gelen Özdeyişler

Teknoloji, aşk, askerlik ve hukuk ile ilgili günlük hayatta yaşanan sorunları gözler önüne seren ve zaman zaman da pratik çözümler sunan ‘Murhpy Kanunları’, 1949 yılından sonra başkaları tarafından da geliştirildi.

Murphy’nin altın kuralı: Parası olan, kanunu koyar!

Murphy Felsefesi: Gülümse… Yarın, daha kötü olacak.

Murphy değişmezi: Dünyadaki nüfus, sürekli artar; ama toplam zeka, sabit kalır.

Murphy Kanunları’nın temeli, şu söze dayanır: “Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri, istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık, gerçekleşecektir.”

Murphy Kanunları’nın tersi, murphy kanununun tersten yazılışı olan “Yhprum Kanunu” olarak tanımlanır. Bu kanuna göre; ” bir şeyin çalışma ihtimali varsa mutlaka çalışır, bir işin oluru varsa mutlaka olur.”

Ancak İnsanlar, daha çok karamsar düşündükleri için bu olumlu düşünmeye odaklanan kanunlar Murhpy kanunları kadar ilgi görmemiştir.

Murhpy kanunları Nelerdir ?

Bir işin ters gitme olasılığı varsa o iş mutlaka ters gider.

Birkaç şeyin ters gitme olasılığı varsa bunların arasında en kötü sonuçlar doğuracak olanı ters gider.

Bir şeyin ters gitmesi için dört yol olduğunu düşünüp hepsi için önlem alabilirsiniz ama bir beşinci yol mutlaka vardır.

Bir şeylerin ters gitmesi bir doğa kanunudur. Bu yüzden her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa dikkat edin; mutlaka ters giden bir şeyler vardır!

Bir şey arıyorsanız o daima son bakmanız gereken yerdedir.

İlk baktığınız yerde olma ihtimali ile oraya baktığınızda görmeden geçme ihtimaliniz eşittir.

Kaybettiğiniz bir şey ancak onun yerine yenisini aldığınızda ortaya çıkar.

Yeni aldığınız şeyin ucuzunu bulmak için ne kadar aranırsanız aranın, en ucuz seçeneği ancak alışveriş bittikten sonra bulursunuz.

Hiçbir şey göründüğü kadar kısa sürmez.

Bir eliniz doluyken kapıyı açmanız gerekirse, anahtarınız mutlaka dolu elinizin tarafındaki ceptedir.

Bir şey doğru olamayacak kadar iyiyse muhtemelen doğru değildir.

Birine gökyüzünde 300 trilyon yıldız olduğunu söylerseniz inanır ama o masa boyalı derseniz gidip önce bir eller.

Sınav sırasında öğretmeniniz sadece aptalca bir şey yazdığınız sırada başınıza gelip yazdıklarınızı okur.

Bilgisayarda ne kadar ders çalışırsanız çalışın, anneniz içeri siz oyun oynarken girer.

Geç kaldığınız süre ile trafiğin sıkışıklığının miktarı doğru orantılıdır.

Tamirciye bozulan bir şeyin neyinin bozuk olduğunu göstermeye çalıştığınız an, o şeyin çalışması için en uygun andır.

Diğer şeritte trafik hep daha açıktır. Ta ki içinde olduğunuz araç o şeride geçene kadar.

En hassas şey, düşüp kırılacak olandır.

Bir işi yapmanın en kolay yolu, ancak o iş bittikten sonra aklınıza gelir.

Banyoda düşecek bir şey varsa mutlaka tuvaletin içine düşer.

Çok etkileyici bir şey yaptığınızda mutlaka yalnız olursunuz.

Kıyafetinizin şıklığı ile üzerinize çamur sıçratan aracın büyüklüğü arasında ciddi bir bağ vardır.

Rüzgârın yönü daima saçınızı en kötü bozacak yöndür.

Kıymetli bir şeyin düştüğü yer daima parmak ucunuzun bir santim ilerisidir.

Tırnaklarınızı kestiğiniz gün, karşınıza kazıması eğlenceli bir şey çıkması için en uygun gündür.

Bir hata ikinci kez yapılmaz. İkinci kez yapıyorsanız üçüncü kez de yapacaksınız demektir.

Kameranızda yer kalıp kalmadığından emin değilseniz kalmamıştır.

Düşürdüğün ekmeğin yağlı yüzünün halıya gelme olasılığı, halının yeniliğiyle doğru orantılıdır.

Otomobil tamir ederken düşürdüğünüz alet, daima aracın en ulaşılmaz yerine kaçar.

Bozuk bir alet tamire geldiğinde çalışır.

Her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, senin dünyadan haberin yok.

Dostlar gelip gider, düşmanlar birikir.

Murphy’nin altın kaidesi: Altını olan kuralı belirler.

Hayattaki en güzel şeyler: Ya kanun dışı, ya ahlak dışı ya da şişmanlatıcıdır.

Herkesin zengin olmak için yürümeyen bir planı vardır.

Hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

İnsanlar gerçekleri arar, fakat hep kendi görüşleri doğrultusunda ilerler.

Yeni kravat, çorba çeker.

Dükkânda ayağa uyan ayakkabı, en çirkin olan ayakkabıdır.

Seyahate çıkarken, ihtiyacınız olan elbiselerin yarısını ve ihtiyacınız olan paranın iki mislini yanınıza alınız.

Radyoyu ne zaman açarsanız açın, en sevdiğiniz şarkının son melodilerini duyarsınız.

Tereyağının sertliği ile üzerine sürülecek ekmeğin yumuşaklığı doğru orantılıdır.

Yanlış numara hiç meşgul çalmaz.

Yeni alet almadan, kaybettiğiniz eski aleti bulmanız mümkün değildir.

Eğer bilgisayarınızda bitirilmesi ölüm kalım meselesi olan bir iş varsa yemeğe çıkmanın tam vaktidir, çünkü elektrik kesilecektir.

Kendinizi iyi hissediyorsanız kaygılanmayın, geçer.

Konuşmanızda bir yanlış yapana kadar kimse dinlemiyordur.

Birine bir makinenin çalışmadığını kanıtlamaya kalkarsanız, makine çalışır.

Gizli evraklar fotokopi makinesinde unutulur.

Bir berbere asla saç kesimine ihtiyacınız olup olmadığını, bir satıcıya fiyatlarının iyi olup olmadığını sormayın.

Bir proje üzerinde çalışırken işi bittiğine inandığınız bir aleti yerine kaldırırsanız ona derhal ihtiyacınız olacaktır.

Araba kullanmayı öğrenene kadar gerçekten küfretmeyi öğrenemezsiniz.

Beklenmedik bir anda ele geçen boş vakit, mutlaka boşa harcanır.

Cuma günleri bir şirkette hasta adam bulamazsınız.

Şirkette birinin unvanı ne kadar uzunsa yaptığı iş o kadar önemsizdir.

Şirkette bozulan bir makine, tamirci kapıdan içeri girdiği sırada aniden çalışıverir.

Sakın para için evlenmeyin. Çok daha uygun koşullarda borç bulabilirsiniz.

Evli bir çiftin aynı konuda “evet” dediği son yer nikâh masasıdır.

Eşlerden ilk uyuyan her zaman en yüksek sesle horlayandır.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya ‘alıntı’, birçok kişinin fikirlerini çalmaya ‘araştırma’ derler.

Yere düşürdüğünüz pazar çantası, daima içinde yumurta olan çantadır.

Asla paranızın yeteceği şeyi istemezsiniz.

Bir tarafınız ne kadar çok kaşınıyorsa elinizin ulaşacağı yerden o kadar uzaktadır.

Hayat geriye doğru anlaşılabilir, ancak ileri doğru yaşanır.

Sınava girmeden önce notlarına bakarsan en önemli yerlerin en okunaksız yerler olduğunu görürsün.

En acemi balıkçı daima en büyük balığı yakalar.

Telefon sen daima dış kapının önünde anahtarlarla boğuşurken çalar.

Eğer bir şeyi, hiç kimsenin yanlış anlayamayacağı kadar açık anlatıyorsan, birileri mutlaka yanlış anlayacaktır.

Herkesin uygun bulacağından emin olduğun bir iş yapıyorsan, birileri mutlaka bundan hoşlanmayacaktır.

Ne zaman işler iyi gidiyor gözükse, mutlaka bir şeyleri gözden kaçırıyorsunuzdur.

Bir alet düştüğünde, en zor uzanılabilecek köşeye düşer.

Bütün büyük buluşlar yanlışlıkla yapılır.

Hiçbir şey programın dışına çıkmadan ya da bütçeyi aşmadan bitirilemez.

İşin uzmanını seçmek istiyorsan o iş için en uzun süreyi ve en çok parayı isteyeni bulun.

Bilgisayarlar güvenilmezdir ama insanlar daha da güvenilmezdir.

Murphy kanunlarından haberiniz olması ile işinizin ters gitmesi arasında hiçbir bağlantı yoktur.

Murphy Kanunu Nedir ?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir