Pedagog Nedir? Pedagog Ne Yapar? Pedagog Nerede Çalışır? 15
içinde ,

Pedagog Nedir? Pedagog Ne Yapar? Pedagog Nerede Çalışır?

Pedagog Nedir? Pedagog Ne Yapar? Pedagog Nerede Çalışır?

Pedagog sözlük açıklaması

Eş anlamlısı : Eğitimbilimci , Eğitimci
Kökeni : Fransızca
Kısaca Tanımı : Pedagog çocukların ve ergenlik döneminde olanların psikolojisini ve psikososyal, bilişsel, duygusal gelişimini takip eden eğitimci ya da eğitimbilimci ye denir. Pedagog gerektiğinde evebeynlere psikolojik ve pedagojik danışmanlık yapan, çocuk ergen psikoloğu ya da çocuk ergen gelişimi uzmanı olarak da bilinen meslek dalıdır.

Çocuklarımız hayatın yenilenişi gibidirler ve modern dünyamızda bir ülkenin kalkınması ile bilikte gelişmesinde en önemli role sahiptirler. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımız için doğdukları günden itibaren özenle ve itina ile hareket ediyoruz. Hal böyle olunca çocuklarımızın gelecekte karşılaşabileceği sorunları engellemek içinde Pedagog desteği alabiliyoruz.

Pedagoji bilimi yapısı ve amacı gereği tam olarak bu durumu hedeflemektedir. Bu makalemizde sizlere Pedagog Ne Demek? ve Pedagojinin Uzmanlık Alanları Nelerdir? Pedagog Nedir? Pedagog Ne Yapar? Pedagog Nerede Çalışır? Aşağıda enine boyuna sizler için araştırdığımız bu konu hakkında ki tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Pedagoji Nedir?

Pedagoji inceleme alanının çocuklar olduğu bir daldır. Çocukların duygusal durumları ile birlikte zihinsel ve sosyal gelişimleri için de araştırma yapan bir bilim dalıdır. Bu bilim dalına Pedagoji denir. Pedagoji alanında uzmanlaşmış kişilere ise Pedagog denmektedir. Pedagog’ların tam olarak ne iş yaptığını, ne demek olduğunu hep birlikte aşağıda incelemeye devam edelim.

Pedagog Nedir?

Pedagog çocukların özellikle zihinsel gelişimi ile birlikte psikolojik aktivitesini takip edene bir bilim dalıdır. Olası problemlere karşı danışmanlık yaparak çözüm üreten uzmanlara da Pedagog denir.

Pedagog çocukların ve ergenlik döneminde olanların psikolojisini ve psikososyal, bilişsel, duygusal gelişimini takip eden eğitimci ya da eğitimbilimci ye denir. Pedagog gerektiğinde evebeynlere psikolojik ve pedagojik danışmanlık yapan, çocuk ergen psikoloğu ya da çocuk ergen gelişimi uzmanı olarak da bilinen meslek dalıdır. Bununla birlikte sadece psikolojik problemler karşısında değil; fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal açıdan doğru çocuk yetiştirme adına da rehberlik yaparlar.

Pedagog Nerede Çalışır?

PDR dediğimiz aslında psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüdür. Ancak söylemesi çok uzun olduğu için artık adı PDR olarak kalmıştır. Çalışılan ve üretimin olduğu her yerde insan vardır ve insanın olduğu yerde mutlaka bir sorunda vardır. Bu yüzden bu bölüm doğmuştur ve son yıllarda baya gözde olan mesleklerden birisi haline gelmiştir. Eskiden bu kadar tercih edilmezken yeni üniversite öğrencilerinin gözleri de bu bölüme odaklanmıştır.

 • MEB’e bağlı olan okullarda psikolojik danışman veya rehber öğretmen olarak,
 • Yine aynı şekilde tüm özel okullarda da bu danışmanlık hizmetlerini sürdürebilirler,
 • Üniversitelerin akademik personel kadrolarında,
 • Özel eğitim veya rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışman olarak,
 • Denetimli serbestlik veya cezaevlerinde pedagog olarak,
 • Sosyal hizmetlere bağlı kurumlarda sosyal hizmet unvanıyla ya da psikolojik danışman olarak,
 • Aile danışma merkezlerinde aile danışmanı olarak,
 • Uzmanlaşarak eğitim ve koçluk merkezlerinde eğitim koçu, koç, öğrenci koçu vb. olarak,
 • Özel psikolojik danışma merkezlerinde veya psikoterapi merkezlerinde psikolojik danışman olarak,
 • Aile ve çocuk mahkemelerinde bilirkişi, sosyal hizmetli veya pedagog olarak ancak kadrolu olunması gerekir,
 • Askeriyenin okullarında yine aynı şekilde psikolojik danışman veya rehber olarak çalışabilmektedirler.
 • Görüldüğü üzere çok fazla seçenek vardır ve hiçbir zaman bitmeyecek olan eğitim sektörü temel alınarak kurulmuştur.

Hangi Durumlarda Çocuğuma Pedagog Desteği Almalıyım

 • Çocuğun yalan söylemesi
 • Çocuğun paylaşmayı bir türlü öğrenemiyor olması
 • Kardeşleriyle kavga etmesi
 • Oyun veya teknoloji bağımlılığı
 • Çocukta inatçılık
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Çocuğun eğitimsel problemleri
 • Uyku alışkanlığı kazanamama
 • Yemek yememe
 • Uyum problemleri (uyumsuzluk)
 • Bağlanma problemi
 • Tuvalet eğitimi ve benzeri durumlarda pedagog desteğine başvurabilirsiniz.

Yukarıdaki maddeler, çocuk gelişimi konusunda işin uzmanı bir Pedagogdan alabileceğiniz desteklerden sadece bir kısmıdır.

Herhangi bir aksaklık karşısında pedagog yardımı almayı tercih ettiğimiz gibi ortada hiçbir aksaklık yokken de pedagog danışmanlığı almayı tercih edebiliriz. Yani, -ileride bir gün- çocuk psikoloğu veya çocuk psikiyatristine ihtiyaç duymamak için, ailemize ve çocuğumuza danışmanlık yapacak uzman pedagoglardan destek almak istememiz de oldukça normaldir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pedagoglar, ebeveynlerin göremediği (ya da normal karşıladığı) detayları görerek çocukta bir problem olabileceğini önceden fark edebilir; bununla ilgili çeşitli testler de yapabilirler. Örneğin, çocuklarda dikkat problemleri genellikle okula başladıklarında açığa çıkar. Eğer bir pedagogdan danışmanlık/rehberlik hizmeti alıyorsanız dikkat problemleri gibi çocuklarda sıklıkla görülebilen problemlerin erken teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu da pedagogların önemini bir kez daha hatırlatan önemli bir ayrıntıdır.

Hatta bu konuda Uzman Pedagog Doktor ve Yazar, Adem Güneş’in onlarca kitabı mevcuttur. Pedagog Dr. Adem Güneş, kitaplarında ailelere çok önemli bilgiler vermekte, çocuk psikolojisi ve çocuk sağlığı hakkında anne, baba, eğitmenlerin bilinçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Aynı şekilde, Pedagojik Danışman Özge Selçuk Bozkurt, blog sayfasında oldukça faydalı tavsiyelere yer vermektedir. Pedagog tavsiyesi olarak yine bu isimlerden gönül rahatlığı ile bahsedebiliriz.

Herhangi bir pedagog tavsiyesi ihtiyacınız yoksa; pedagog desteği almayı düşünmüyorsanız bile çocuk gelişimi konusunda uzman pedagogların sosyal medya hesaplarını takip etmenizi tavsiye ederiz. Çok önemli ve pratik ipuçları paylaşıyorlar 😉

Pedagoglar bu gibi konularda danışman rolündedirler. Ruhsal problemleri tıbbi yöntemlerle tedavi etme sorumluluğu çocuk psikiyatristlerinde; terapi yöntemiyle tedavi etme sorumluluğu ise çocuk psikologlarındadır. Dolayısıyla, tavsiye ve yönlendirmelerin yetersiz olacağı düşünüldüğünde pedagoglar ile psikiyatristler –veya psikologlar- birlikte çalışmalıdır.

Pedagog Ne Yapar?

1- Eğitim: Okullarda eğitim süreçlerinin daha verimli olması için çalışmalar yürütürler. Eğitim konularında, materyallerinde veya genel olarak süreçte bir hata varsa düzeltilmesini önerirler. Bunlarla birlikte çocukların okulla ilgili problemlerine (uyumsuzluk, başarısızlık, isteksizlik, disiplin suçları) çözüm arayıp, rehberlik yaparlar.

2- Zeka seviyelerinden kaynaklı uyum: Üstün zeka veya zeka geriliği gibi az rastlanır durumlarda çocukların uyum problemlerini inceler, araştırır, çözüm üretmeye çalışırlar.

3- Öğrenme problemleri: Çocuklarda dikkat eksikliği gibi öğrenmeye engel oluşturabilecek problemlerin üstesinden gelmek için çalışmalar yürütürler.

4- Aile danışmanlığı: Ebeveyn-çocuk ilişkilerinde rehberlik yaparlar.

5- Terbiye ve eğitim: Çocukları olumlu davranışlara sevk etme, hayata hazırlama ve olumsuz davranışlardan uzaklaştırma gibi sorumlulukları vardır.

6- Bilirkişi: Resmi kurumlarda alınan kararlara etki etme, rapor hazırlama gibi sorumlulukları vardır.

Hangi Ürünlere Pedagojik Ürün Denir?

Çocukların bilişsel gelişimine katkı sağlayan, çocuk eğitimi ve çocuk psikolojisi için hazırlanmış ürünlere pedagojik ürün denir. Bu alanda yapılan tüm çalışmalara pedagojik çalışma; tüm araçlara da pedagojik araçlar denir.  Pedagojik ürün sertifikası, R.S.D (Ruh Sağlığı Derneği) tarafından verilir.

Pedagoji Alt Dalları ve Uzmanlık Alanları

Konu çocuklar olunca pedagojik çalışmalar da spesifik uzmanlıklar gerektiriyor. Nasıl ki doktorların uzmanlık alanları (nöroloji, üroloji, kadın doğum vs.) varsa, pedagogların da uzmanlaşabileceği özel alanları vardır.

Bunlar Bknz;

 1. Eğitim pedagojisi: Ülkemizde pedagoglara en sık ihtiyaç duyulan alandır. Eğitimde doğru yöntem ve süreçler için çalışma yapar.
 2. Transkültürel Pedagoji: Kültür faktörünün çocuk üzerindeki etkilerini inceler.
 3. Orthopedagoji: Psikolojik sorunları olan, doğuştan veya sonradan problemlerle karşılaşan (kısaca: problemli) çocuklarla ilgilenir.
 4. Antropedagoji: Tarihte pedagoji adına atılmış önemli adımları, ünlü pedagogları ve onların pedagojik çalışmalarını inceleyip günümüz ile karşılaştırır, çıkarımlar elde eder.

Pedagog Nedir? Pedagog Ne Yapar? Pedagog Nerede Çalışır?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir