Orkoz (Orkos) Nedir? Orkoz'un Etkileri Nelerdir? 15
içinde ,

Orkoz (Orkos) Nedir? Orkoz’un Etkileri Nelerdir?

Orkoz (Orkos) Nedir? Orkoz’un Etkileri Nelerdir?

Son dönemlerde bir çok kişi tarafından ilk defa duyulan bir kelime ile karşılaştık. Orkoz ya da Orkos bir çoğumuz tarafından duyulan bir kelime bir andan gündeme oturmuşken ne olduğu da merak edilmiştir. Şimdi bu makalemde sizlere Orkoz Nedir? sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım. Ayrıca Orkız’un Etkileri Nelerdir? sorusunu da ayrıca yanıtlamaya çalışacağım. Öncelikle İstanbul Boğazı’nın Orkoz nedeni ile iki yönlü olarak geçici bir süreliğine gemi geçişlerine kapatıldığını da dip not olarak ekleyelim.

Orkoz ya da bir diğer deyim ile Orkos olarak bilinen, İstanbul Boğazı’nda görülen güçlü bir ters akıntı türünün adına denir. Orkoz ilk başta lodos olmak üzere güneyden kuvvetli rüzgarların bir anda Marmara Denizi’nin sularını kuzeye yığmasından ötürü oluşur. Orkoz zamanlarında Boğaz sılarının Boğaz’ın giriş kısmında Marmara girişinde sular yarım metreye kadar yükselir. Bu olağan üstü yükselme bir anda Boğaz’ın akıntı şeklini de hali ile değiştirmektedir. Marmara denizinin yüzeyinde Orkoz adı verilen ters akıntılar meydana gelir böylece.

Oluşan bu akıntının hızı zaman zaman 6 ila 7 knota kadar çıkabilir ve Karadeniz’den Marmara’ya olan yüzey akıntısının hızına erişir. Orkoz etkisi yıl içerisinden birden fazla kez ortaya çıkabilir. Orkoz durumu ortaya çıktığında şehir hatları vapurlarının seferlerinin iptal edilmesine sebep olacak kadar kuvvetli akıntılara sebep olabilir.

Orkoz (Orkos) ‘un Etkileri Nelerdir?

İstanbul Boğazı’nda oluşan üst akıntılar Orkoz ve kuvvetli rüzgârların neden olduğu ters akıntılar dışında genelde kuzeyden güneye doğrudur. Boğaz’ın keskin dönüşler gerektiren kıvrımlı yapısı da bu akıntılara eklenince gemiler için İstanbul Boğazı en zorlu rotalardan biri hâline gelir. Manevra yaparken Boğaz’ın karşı trafik şeridine savrulmak, arkadan gemiyi iten güçlü akıntı nedeniyle hızını alamayıp karaya oturmak Boğaz’daki en yaygın kazalardandır. İstanbul Boğazı’nda kazaya uğrayan gemilerin çoğunlukla Karadeniz yönünden gelenler olmasının nedeni işte bu akıntılardır.

Akıntılara karşı zamanında ve yerinde müdahalede bulunulmaması durumunda yer yer kıyıda bile derinliği 10 metre olabilen İstanbul Boğazı’nda gemilerin evlerin içlerine kadar girerek karaya oturması olayları yaşanmaktadır. İstanbul Boğazı’nda kışın Orkoz görüldüğü dönemlerde Boğaz sularında yaşayan canlılar da etkilenir. Akıntı ve ani sıcaklık değişiminden dolayı özellikle yüzeye yakın yaşayan balık türleri dengelerini yitirerek su yüzüne vururlar. Bu dönemde ayrıca Boğaz suyunun rengi de değişir. Köpüklenmeden dolayı yeşilimtırak renkteki su ağarır.

Orkoz (Orkos) Nedir? Orkoz’un Etkileri Nelerdir?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir