Bilgisayar Sistem Birimleri 15
içinde , ,

Sinir BozucuSinir Bozucu HahaaHahaa MuhteşemMuhteşem Aman AllahımAman Allahım HüzünlüHüzünlü

Bilgisayar Sistem Birimleri

Bilgisayar Sistem Birimleri

Bu birimler kasa içerisinde ya da ana kart (main-board) üzerinde ya da ana karta doğrudan bağlı birimlerdir. Bu kısımda bilgisayarın beyni sayılan mikro işlemcinin de üzerinde bulunduğu ana karttan bahsedelim.

Ana Kart (Main-Board)
Ana kart üzerinde bakır yolların bulunduğu fiberglastan yapılmış genellikle koyu yeşil renkte büyükçe bir levhadır. Ana kart üzerinde, mikroişlemci, bellek, genişleme yuvaları, BIOS ve diğer yardımcı devreler yer alır. Sistem saati bu yardımcı devrelerden biridir.

Merkezi İşlem Birimi ( Central Processing Unit-CPU)

Bilgisayarın çalışmasını düzenleyen ve programlardaki komutları tek tek işleyen birimdir. Ana kart üzerinde bulunur. Merkezi işlem birimi, Mantık ve Aritmetik birimi ile kontrol ünitesinden oluşur.

Bilgisayar Sistem Birimleri 16

Bellek

Bilgisayarda çeşitli programların çalıştırıldığı geçici veya kalıcı bilgilerin bulunacağı hafıza alanlarıdır. Veri birimi BYTE’ dir. Bir BYTE 8 bitten oluşur. 1 bit 0 yada 1 ‘den oluşur.(Kapalı devre=0 açık devre=1)

1 Byte 1 karakterdir.

1024 Byte= 1 KiloByte’ dir

1024 KB=  1 MegaByte’ dir.

1024 MB= 1 GigaByte’ dir.

1024 GB = 1 TeraByte’ dir.

Bilgisayar içerisinde iki çeşit bellek bulunur.

RAM

RAM ( Random Access Memory) bilgisayar içirişinde beyin görevi gören bir tür veri depolama birimidir. Farklı bir ifadeyle açıklamam gerekirse insandan beyin makine motor hangi görev görüyorsa RAM da bilgisayar aynı işlevi görmektedir.

Ram bilgisayar kapasitesine göre olmalıdır. Ana kart RAM’ i desteklemesi ve diğer parçalar devreye girmektedir. RAM’ in yavaş olması bilgisayarımızın güçlü ve hızlı olması bile fayda etmeyecek ve bilgisayarımız gene yavaş çalışacaktır.

RAM fiyatlarını etkileyen özelliklerden birisi de hızıdır. Bellek hızları herz ile ifade edilir. Herz 1 saniyedeki işlem sayısını yani işlenilen bilgi sayısını ifade etmektedir. Örneğin 600 MHz hızına sahip bir ram bellek saniyede 600 milyon işlem gerçekleştirebilir.

(1 Mhz= 1000 Khz=1000000Hz)

Bilgisayar Sistem Birimleri 17ROM

Rom bellek (Read Only Memory = sadece okunabilir bellek) olarak tanımlarız. Sadece okunabilir bellek dediğimiz gönderilen program bir kez atılır ve kullanıcı tarafından değiştirilemez bellek çeşitidir. Bilgisayarın açılışını ve çalışmasını sağlayan kodlar bu bellekte saklanır. Rom bellek, RAM bellekte olduğu gibi bizim seçebileceğimiz bir şeydir. Ana kart ile tümleşik halde bulunur ve BIOS adı ile bilinir.

Bilgisayar Sistem Birimleri 18

Bilgisayar Sistem Birimleri

Yazar Erdem TAYYIPOĞLU

Dünyadaki en büyük güç bilgidir.

İçerik Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir