Yapay Zeka Gelişimine Karşı Dikkatli Olunması Gerekiyor

Yapay Zeka Gelişimine Karşı Dikkatli Olunması Gerekiyor 13

Yapay Zeka Gelişimine Karşı Dikkatli Olunması Gerekiyor


Yapay zeka gelişimine karşı dikkatli olunmasını söyleyen Google kurucu ortaklarından olan Sergey Brin, yapay zeka devriminin gerçekleşmeye başladığını ve bu konuda insanlığın dikkatli etmesini ve buna göre davranmasının gerektiğini söylemektedir.

Bildiğimiz üzere Facebook’un kullanıcı verilerinin skandalları sonucunda sektördeki birçok firmaya topladıkları veriler endişe vermeye başladı artık. Google, Facebook gibi, reklam ortaklarına daha iyi hizmet vermek ve yeni teknoloji kitlelerini belirlemek için çok fazla kullanıcı verisi topluyor. Google kurucu ortaklarından olan Sergey Brin, şirketlerinin bu verileri  kötü amaçla kullanmadığını ancak dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizerek vurguladı.

Yapay Zeka Gelişimine Karşı Dikkatli Olunması Gerekiyor 14

Toplanan kullanıcı verileri yapay zeka tabanlı hizmetler oluşturmak için de gerekmektedir. Uzun falın kısası Google’ın yapay zekaları neredeyse topladıkları tüm kullanıcı verilerine sahip olduklarıdır. Olası bir yazılım açığı veya hatasında Google, Facebook’tan çok daha büyük skandala neden olabilir. Yapay zeka teknolojisinde gerçekleşen gelişmelerle birlikte büyük bir ilham ve fırsat çağındayız. Yapay zekalar geliştiricileri için bir o kadar da tehlike oluşturmaktadır.

Yapay zeka’nın kullanım alanlarından bahsedersek eğer topladığı verilerin ne kadar geniş olduğunu daha iyi anlayabiliriz aslında.

Yapay Zeka Gelişimine Karşı Dikkatli Olunması Gerekiyor 15

Fotoğrafları tanımak.

Nesneleri ayırt etmek ve güvenli bir şekilde tanımak

Donanımlardaki ses ve kamera kalitesini iyileştirmek

Konuşmayı anlamak ve cevap vermek

E-postalara kısa cevap önermek

100’den fazla dil çevirmek

Hastalık teşhisinde yardımcı olmak.

Daha iyi sinir ağları oluşturmak

Yeni gezegen sistemleri keşfetmek

Yapay Zekaların tüm bu işlemler sırasında kullanıcı verileri toplayarak geliştiğini düşünürsek eğer, bizleri hem dinlediğini hem de izlediğini söylemek mümkün. Bu nedenle yapay zeka kaynaklı bir güvenlik açığı çok büyük sorunlara neden açabilir bu teknoloji kullanımı dikkatli olunmalı.

Yapay Zeka Gelişimine Karşı Dikkatli Olunması Gerekiyor

Rapor

Yazar Erdem TAYYIPOĞLU

Dünyadaki en büyük güç bilgidir.

Doğrulanmış Kullanıcıİçerik Yazarı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar