içinde

Oumuamua’nın Güneş Sisteminen Geçişi (Animasyon)

Oumuamua’nın Güneş Sisteminen Geçişi (Animasyon)

Geçtiğimiz günlerde gök bilimciler tarafından yeni bir cisim keşfedildi. Yapılan incelemeler sonucundan keşfedilen bu cismin Güneş Sistemimizde görülen ilk yıldızlar arası cisim olduğu tespit edildi. Bu cisme Oumuamua adını verdiler. Oumuamua ‘nın tam olarak ne olduğu da yavaş yavaş belirirken ilk tespitlerde şu yönde.

İlk olarak 2017 Ekim ayından keşfedilen cisim o günden bu güne radyo sinyalleri aracılığı ile bir uzay aracı mı yoksa bir astreoid mi olduğu saptanmaya çalışılıyor. Oumuamua il ilgili gizem ise çözülmüşe benzese de bu cismin gizeminin kolayca çözülebileceğini ben pek zannetmemekteyim.

Çünkü Oumuamua şekli itibariyle tıpkı bir puroyu anımsatmakta ve bu gök cismini uzunca süredir Green Bank Teleskopu ile izleyen bilim inanları ilk bulgularını şu şekilde açıkladılar.

Ortaya çıkan yeni araştırmalar ise bir önceki bulguların doğru olamayacağını ve söz konusu nesnenin bir kuyruklu yıldız olmadığını belirtti. Asteroit ve kuyruklu yıldızların kolaylıkla saptanabileceğini söyleyen araştırmacılar, Oumuamua‘nın ise daha önce görülen hiçbir şeye benzemediğini söyledi.

Oumuamua‘nın güneş sisteminden geçişini gösteren animasyonu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Oumuamua’nın Güneş Sisteminen Geçişi (Animasyon)

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir