50 Yıl Yaşlandıktan Sonra Aynı Kişi Olabilecek Misiniz? 15
içinde

50 Yıl Yaşlandıktan Sonra Aynı Kişi Olabilecek Misiniz?

50 Yıl Yaşlandıktan Sonra Aynı Kişi Olabilecek Misiniz?

İnsan olarak genel bir kanı değişmediğimizi düşünürüz ama her zaman geçmiş için şimdiki aklım geçmişte olsa düşüncesini yaşamışızdır. Mesela okul yıllarınız ve emeklilik yıllarınız kişilik olarak ne kadar değişikliğe uğruyorsunuz? Aslında bu sorunun cevabı gençlik yıllarınız ile mi yoksa başkları ile mi kıyasladığınız bağlı olarak değişim göstermektedir. Şimdi bu makalemde sizlere yaptığım araştırmalar neticesinde yıllar sonra aynı kişi olabilecek misiniz sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Yapılan yeni bir çalışma doğrultusunda insan kişiliğinin 50 yıl süresince nasıl bir değişime uğradığını gözlemlediler. İki farklı zaman diliminde de aynı bireyler üzerinde toplanan bilgi ve veriler ile gerçekleştirilen bu çalışma aynı zaman da da bir ilki gerçekleştirmektedir. Yapılan araştırmalara göre düşünce yapısının büyük bir oranı değişim göstermekte. Aynı zamanda hisler, davranışlar ve kişilikte büyük bir ölçüde değişim göstermektedir. Bu değişim zamanla daha da artmaya devam ediyor. Fakat kendimizi başkalarıyla kıyaslamamız gerekiyor çünkü duygusal olarak oldukça stabil olan bireyler, yaşlandıklarında da oldukça duygusal anlamda stabil olmaya devam ediyorlar. Bir bakıma duygusal insan duygusal kalıyor diyebiliriz.

Bu araştırma ve çalışma Houston Üniversite’sinde yapıldı ve çalışmanın başında Ast. Prof. Rodica Damian bulunmaktadır.

Damion şöyle diyor;

“Kişilik özellikle oldukça tutarlı bir şekilde kalıyor. 16 yaşlarında kendi akranlarına göre daha insaflı olan bireylerin, 66 yaşına geldiklerinde akranlarına göre daha insaflı olması oldukça muhtemel. Fakat ortalama olarak bakarsak, yaş ilerledikçe herkes daha insaflı, duygusal olarak daha stabil ve daha makul bireyler haline geliyor. Yine de tabi ki bu her birey için aynı şekilde gelişmiyor. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla değişim gösterebilirken, bazıları da yaşları ilerledikçe daha uyumsuz ve zararlı olabilecek karakter özellikleri geliştirebilir.” diyor.

Sosyal bilimcilerin çok uzun bir süredir tartıştığı bir konudur kişilik değişimi. Kişiliğin zamanla değişip değişmediği veya sonradan şekillendirilebilir olması bir muamma olarak görülüyor. Yakın zaman da yapılan çalışmalar iki durumun da geçerli olabileceğini gösteriyordu fakat oldukça uzun zaman aralıklarını kapsayan ve aynı veri kaynağına dayanan uzun soluklu çalışmaların da oldukça az olduğunu belirtmem gerekiyor.

Yapılan bu yeni araştırma da, kişiliğin hem genetik, hem de çevreden etkilendiğini gösteriyor. Elde edilen sonuçlar, yaşam süresi boyunca kişiliğin sabit bir yanı olduğu gibi, yaşlandıkça kişiliğin değişim gösterebileceğini ve bireylerin zamanla olgunlaştığını gösteriyor. Genel üzerinden cinsiyet değerlendirilmesi yapıldığında ise kadınlar ve erkekler yaşam süreleri boyunca aynı oranlarda değişim gösteriyorlar.

50 Yıl Yaşlandıktan Sonra Aynı Kişi Olabilecek Misiniz?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir