Dünyada El Değmemiş Yer Kaldı mı? 15
içinde

Dünyada El Değmemiş Yer Kaldı mı?

Dünyada El Değmemiş Yer Kaldı mı?

Başlığı bir aldatmaca olarak görmeyin; tabii ki de her ne kadar uzayda yıldızlar arası araştırmalar yapmaya başlamış olsak bile henüz dünyada el değmemiş yerler bulunmakta.

Bilimcilerin yaptıkları son araştırmaya göre dünyada kara parçası üzerinde %23’ü civarında alan el değmemiş olarak tanımlandı.

Dünyada El Değmemiş Yer Kaldı mı?

Dünyada El Değmemiş Yer Kaldı mı? 16

ScienceDaily’nin haberine göre; çevre bilimciler ilk kez dünya üzerinde denizde ve karada el değmemiş olarak nitelendirilecek bölgelerin hassas ölçekli haritasını çıkardı.

Çevre bilimciler haritaya bakıldığında dünyada kara parçalarının artık sadece yüzde 23’üne el değmemiş denebileceğine. Antarktika hariç geri kalan kısmının, insan eylemlerinin doğrudan etkisine maruz kaldığına dikkati çekti.

Bulgunun özellikle yakın geçmişte yapılan sayısız çalışmanın, dünyada el değmemiş yerlerin; iklim değişikliğine karşı önemli tampon bölgeler olduğunu göstermesi dolayısıyla tedirgin edici olduğu ifade edildi.

Bilim insanları, Rusya, Kanada, Avustralya, ABD ve Brezilya’nın; karada ve denizde el değmemiş bölgelerin yüzde 70’ine sahip olduğuna ve bu ülkelerin; vahşi doğanın koruma altına alınması konusunda çok büyük rolleri bulunduğuna işaret etti.

Çalışmayla ilgili ayrıntılar Nature dergisinde yayımlandı.

Dünya Doğayı Koruma Vakfının (WWF) hafta başında yayımladığı raporda da insanların, 1970-2014 yıllarında yerküre üzerinde memeliler, balıklar ve sürüngenler dahil hayvanların yüzde 60’ının yok olmasına neden olduğu bildirilmişti.

Dünyada El Değmemiş Yer Kaldı mı?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir