mandela etkisi nedir
mandela etkisi nedir
içinde

BeğendimBeğendim SevdimSevdim Aman AllahımAman Allahım

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı?

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı?

Mandela Etkisi Nedir ? ve Mandela Etkisi Nasıl Ortaya Çıktı? Daha önce Mandela Etkisi diye bir durum duydunuz mu bilmiyorum ama yeni keşfedilmiş bir durum olduğunu söyleyebilirim. Sizler için Mandela Etkisi ni araştırdım ve enine boyuna örnekler ile birlikte Mandela Etkisini inceleyeceğiz.

Gerçek olduğunu sandığınız bir şeylerin aslında öyle olmadığını öğrendiğiniz hiç oldu mu? Ya da gerçekten öyle olduğuna inanıp üzerine yeminler dahi edebilecek kadar emin olduğunuz durumlar la karşı karşıya kaldınız mı? Hatta ve hatta böyle bir durumda toplumsal olarak yalnız olmadığınız sizin gibi bir şeylerin gerçekten çok farlı olduğunu sanıp üzerine yeminler edebilecek kadar ciddi bir sanılgı olan bu durumun toplum içerisinde çok büyük kitleleri içerdiğini biliyor musunuz? Nedir bu mandela etkisi? Özetleyecek olursak herhangi bir şeyi gerçek olarak bildiğimizden aslında farklı olması ve bildiğimiz gerçeğin hiç gerçek olmaması durumudur diyebiliriz.

Mandela Etkisi Nedir ?

Son zamanlarda gittikçe popüler bir hal alan ve bizimde sizlere bu makalede örnekler ile açıklamaya çalışacağımı Mandela Etkisi Nedir ? Neden olduğu ve nasıl ortaya çıktığı gibi durumları açıklamaya çalışacağız.

Birey olarak hatırladığınız önemsiz ama gerçek çoğu detay yanlış olabilir mi? Sizce bu mümkün mü? Mandela etkisi belirttiğim gibi son zamanlarda bir hayli popüler bir hal aldı ve gün geçtikçe internet ortamında daha fazla popülerleşmeye devam etmektedir. Neredeyse herkesin diline dolanmış durumda ve dünyada tartışmaya açılan bir konu halini almış bulunmakta. Bu etki her şeyin başladığı ilk tespit durumu olan Nelson Mandela ‘nın ölümünden almaktadır. Çünkü her şey gerçekten bu ölümle başladı ve bu yüzden bu ismi almış oldu.

Mesela şuanda orta yaş kuşağı içerisinde olanlar daha doğrusu Hugo yu bilenler ve izleyenler 93 94 yıllarında başlayan ve sonraki dönemde gerçekliğine inanışı devam eden Tolga abi ve Hugo tartışması bulunmaktadır. Belki şuan bu satırları okuyan bu orta ya kuşağındaki kişiler bu durumu hatırlar ve her iki farklı değerlendirmeyi de gerçek olarak savunabilir. On binlerce kişi hatta o günlerin gazetelerinde ki köşe yazıları da dahil olmak üzere Hugo’nun bir bölümünde küfürler savuran çocuğu hatırlar. Böyle bir çocuk olduğu milyonlarca insan tarafından da kabul edilmektedir. Deee ama aslında Tolga abi ise “Olmadı öyle bir şey, hatta kanıt varsa getirin, kanıtlayan son model sıfır araba hediye edeceğim” şeklinde iddialı bir söz de söylemiştir.

Peki toplumun büyük bir kısmı böyle bir durum olduğunu söylüyor, hatta şuan sizde ya evet oldu diyor olabilirsiniz. Gelin görün ki hem Tolga abi hiç bir zaman böyle bir şey olmadığını söylüyor, hemde ispat edene kanıt getirene bir hediye vadinde bulunuyor. Gerçekten tüm programları tekrar izleseniz dahi hiç bir zaman böyle bir durum olmadığını sizlerde göreceksiniz. Peki milyonlarca insan nasıl olur da aynı yanlışı biliyor ve gerçek olarak benimser? İşte Mandela etkisi tamda budur. Durun her şey aslında daha yeni başladı.

Ardından yapımcısının bile Twitter’dan böyle bir canlı yayın kazası olduğunu söylemesine rağmen elimizde kanıt yok maalesef. İşte bu gibi “Abi oldu ya, eminim, hatırlıyorum!” diyip koca internet deryasında bir tane bile kanıt bulamadığımız durumlara Mandela Etkisi adı veriliyor. Şimdi her şeyi daha detaylı açıklamadan önce en başına dönelim konunun sonra konunun gerçek büyüsünün içine sizlerde gireceksiniz dir.

Mandela Etkisi Nasıl Ortaya Çıktı ?

Mandela Etkisi kitlesel bir yanılsamadır. Aslında büyük bir topluluğun bir bir bilgi ya da olayı gerçeğinden farklı olarak algılamasıdır. Belki de bu medya üzerinde gerçekleştirilen bir manipülasyon dahi olabilir, kim bilir. Özellikle siyasetçi ya da ölümü gibi durumlar bunlara en büyük örnekler. Hatta abartı, rant ve sırf tiraj için yapılan uydurma içerikler de bu Mandela Etkisi’ne katkı sağlamakta. (bknz. Cem Yılmaz kendine uçak aldı!)

Gerçekçi olma durumu ise ilk öğrendiğiniz şekilde olması sebebiyle ortaya çıkıyor. Yani, size yıllarca A diye öğretilen bir durumun B olduğunu yıllar sonra öğrenirseniz karşı çıkmanız, istemsizce kabul etmemeniz normal. Matematikte 2+2=4 iken 2+2=5 diye söyleme durumu da diyebiliriz. Gerçekçi olması bundan kaynaklanıyor. Peki ilk olay nedir?

Sadece birkaç kişinin ya da bir grubun değil, neredeyse tüm dünyanın doğru kabul ettiği, hatta şahit olduklarını düşündükleri bu yanılgı durumu oluyor. Tam kafanıza yatmadıysa ve örneklerle açıklanmasını istiyorsanız hemen aşağıdaki listemize göz atabilirsiniz. Beyninizde bir yanma, “Nasıl olur?” düşüncesi fazlasıyla gezecektir;

Mandela Etkisi, aslına bakarsanız yıllardan beri olan bir durum. Ancak ilk olarak 2010 yılında Fiona Broome adlı bir blogger tarafından ortaya atılan bir isim babalığı durumu oldu. Fikir ise Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda hapisteyken ölme efsanesinden geliyor. 2013 yılının sonlarında kaybettiğimiz Mandela’nın ölüm haberi birçok kişiyi üzerken aslında milyonlarca kişiyi de şok etmiş “Yahu bu adam 80’lerde ölmemiş miydi?” algısı oluşmuştu. Yani aslında yıllardır yaşayan Nelson Mandela gibi değerli bir insan dünya nüfusunun çoğu tarafından 1980’li yıllarda hapishanede ölmüş olarak kabul ediliyordu.

Hatta “Gerçek Mandela 80’lerde öldü” algısı, “Bu Mandela ise 80’lerde ölen kimdi?” sorunsalı gibi birçok ülkede ciddi tartışmalar ve kafa karışıklığı yaratan durum Mandela Etkisi, yani Mandela Effect adını aldı.

Mandela Etkisi Teorileri

Mandela Etkisi o kadar büyük bir etkiye sebep oldu ki bir anda komple teorileri bir olaylar ortaya çıkmaya başladı. Tabi böyle bir durumda komplo teorisyenleri boş dururlar mı sizce. Ama komplolar bir yana gerçekten de bu durum neden oluyor du en çok bunun cevabını arıyoruz. İşte bu aranan cevaplara istinaden ortaya atılmış teoriler. Bayram şenliği gibi ama bir o kadarda bilimsel. Bunların arasında ki en hayal perest ve en popüler olanı ise Zaman Makinesi düşüncesidir. Şimdi en yaygın teorilerden bir kaçışını inceleyelim.

1. Paralele Evren Çakışması

Paralele evren çakışması teorisine göre minimum iki paralele evrenin olduğunu kabul etmektedir. Bu iki paralele evrende de bizler bulunmaktayız. Yani ikisinde de siz varsınız ve bu evrende bulunan tüm detaylar var. Fakat bazı detaylar birbirinden birazcık farklı hatta önemsiz olacak kadar farklı ama bize şok yaşatacak kadar da gerçek. Bu farklı detaylar insan algısını kapsamayacak derecededir. Ama bazı detayların farkındalık yaratıldığında her şeyi ortaya çıkarabilecek düzeyde olduğu bir paralel evren durumu. Sonuç olarak paralele evrenler çakıştı ve bazı detaylar değişti. Lakin bizler bunu adapte olduğumuz evrendeki gerçeğe göre yaşamaktayız.

2. Zamanda Yolculuk Teorisi

Zamanda yolculuk teorisi aslında hayatımızın her çıkmaz anında karşımıza çıkan bir fenomen durumundadır. Bir insan her şeyin düşnüldüğü gibi olduğu bir dönemde zamanda yolculuk gerçekleştirerek geçmişe gitti ve bir kaç detayı da değiştirmeden geri dönmedir. Ya da değiştirmeden durmadı. Bu detaylar tabii ki Monopoly logosu değiştirmek falan değil. Fakat kelebek etkisi birer domino taşı gibi çoğu şeyi değiştirmiş olabilir. Örneğin bu kişi bir kazayı önledi varsayalım ve o kaza sonucu oluşan bir takım olaylar dizisi binlerce ihtimali beraberinde getirerek yaşamımızı değiştirdi.

Yani bir yerlerde zaman makinesi üretildi ve bizim bu %100 gerçek olduğuna inandığımız gerçekleri değiştirerek “Aslında hiç öyle bir şey olmadı” diyerek tüm dünya ile dalga geçmekten zevk alan bir bilim adamı ya da bu zaman makinesine sahip biri olabilir düşüncesi gerçekten yaygın. Hatta zaman makinesi konusundaki dedeyi öldürme paradoksu sebebiyle “Zaman yolculuğu varsa geçmişe gidilemez” algısını da kabul etmiyor olarak gözüken bu durumda zaman makinesinin varlığı ve geçmişe gidildiği kabul ediliyor.

Diğer teori ise klasik olarak uzaylıların parmağı olması. Yok efendim uzaylılar geldi, bu durumları değiştirdi. Evet, uzaylıların varlığı bir kenara, adamın işi gücü yok La vache qi rit peynirindeki ineğin burnundaki halka, Monopoly’deki dayının merceğine takmışlar evet 🙂

Son olarak da reenkarnasyon durumu var. Yani bu hatırladıklarımız geçmiş yaşamlarımızdan zihnimizde kalan bir dejavu durumu olduğu düşünülüyor. Tabii “Ben bu anı yaşamıştım” dejavu anı değil de “Bu durum tamamen farklıydı” şeklindeki bir ters hatırlama durumu.

Mandela Etkisi Örnekleri

Şimdi size sizi de gerçeklerinizi sarsacak en başlıca mandela etkisi örneklerini paylaşacağım. Bakalım sizlerde durum nedir ve insanlarda gerçekte etki eden bu duruma sebep olan örnekler nelermiş.

Mande Etkisi – Micket Mouse

Micket Mouse herkes bilir de nasıl bilir. Mandela Etkisi durumundan faremiz de etkisini almış. Peki gerçekte micket mouse kıyefeti askılımıy dı? yoksa askısız mı? Cevap : hiç bir zaman o askılar olmadı..

mandela etkisi nedir
mandela etkisi nedir

Mandela Etkisi – Monopoly’nin Maskotu

Monopoly de ki maskotu hepiniz bilirsiniz, gözünde ki merceği de tabi ki unutmak mümkün mü değil mi? “Hadi lan oradan!” diye bir tepki vereceğiniz bu gerçek de tamamen yanlış biliniyor. Evet, o her Monopoly’de yer alan dayıda hepimiz tek gözünde bir merceğin olduğunu, hatta ince bir zincir ile kendisine bağlı olduğunu bile hatırlarız. Cevap : gözlük hiç bir zaman olmadı ve yok..

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı? 15
Mandela Etkisi Nedir

Mandela Etkisi – La vache qui rit’in Maskotu

Peki bu inek kardeşin burnuna ki halkayı hatırlıyormusunuz. Bir dönemler ülkemiz de yoğun şekilde reklamlarıda oynatılmıştı. “Haydaaa” denebilecek seviyedeki bu gariplikte ben halka olduğumdan %100 emin iken hiçbir şekilde olmadığını görünce şok oldum. Belki siz de aynı şoku yaşamış bulunmaktasınız. Cevap : Halka hiç bir zaman olmadı.

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı? 16
Mandela Etkisi Nedir

Mandela Etkisi – Volkswagen Logosu

Herhalde volkswagen’i bilmeyeniniz yoktur. Tabi ki logosunuada. Peki logusunda bir detay var, logonun ortasında ki çizgi var mıydı? Yoksa yokmuydu? Cevap : Çizgi vardı logo hiç bir zaman birleşik olmadı.

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı? 17
Mandela Etkisi Nedir

Mandela Etkisi – Pikachu’nun Kuyruğu

Pika pikachuu hey gidi günler. Pikachuyu da bilmeyeniniz yoktur herhalde, peki bu sevimli kahramanı hatırlayanlar kuyruğunu nasıl hatırlıyor. Kuyruğunda siyah bir çizgi vardı değil mi? Cevap : siyah çizgi hiç bir zaman olmadı.

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı? 18
Mandela Etkisi Nedir

Mandela Etkisi – Temel Reisin Dövmeleri

Ülkemizde de çok meşhur olan temel reisi hatırlayanlarınız kolundaki dövmeyi hatırlıyormusunuz. Peki size bir soru aslında bu soruyu kendinize sorun. Temel reisin tek kolunda döğme vardı değil mi ? Yoksa iki miydi? Cevap : Temel reisimizin iki kolunda da dövme vardı.

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı? 19
Mandela Etkisi Nedir

Mandela Etkisi – Kit-Kat Logosu

Peki kit-kat logosunu hatırlıyormusun. Nasıl yazılıyordu; Kit-Kat olarak mı yoksa KitKat olarak mı? Cevap : KitKat logosunda ve yazısında hiç bir zaman – olmadı yani hiç bir zaman Kit-Kat olmadı. Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı ?

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı? 20
Mandela Etkisi Nedir

Bunun gibi nice örnekler var başka bir makalemizde mandela etkisi testi ile bu durumu ölçebiliriz. Şimdilik bu kadar. Yorumlarınız ile sizin bildiğiniz gerçekleri yazabilirsiniz. Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı ?

Mandela Etkisi Nedir ? Mandela Etkisi Nasıl Çıktı?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Cevap bırakın
  1. Mandela Paradoxu 1984 yılından sonra hem dünya da, hem de yurdumuzda yaşanmıştır. Bir çok mağdur ve masum bırakmıştır ardında. Sanırım dünya halklarının birileri tarafından söğüşlenmeleri olayıdır. Geniş bir alanda uygulanmış ve de balık zeka terimi Mandela Paradoxunun bir hediyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir