Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Nedir? 15
içinde , , ,

Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Nedir?

Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Nedir?

Dopamin Hormonu’nun hayatımızda ki yeri aslında çok özeldir diyebilirim. Moraliniz bozuksa ya da çok üzülmüşseniz vücudunuzun Dopamin Hormonu’na ihtiyacı var demektir. Dopamin Nedir? Nasıl Arttırılır? Yazımda A’dan Z’ye Dopamin’i ele alıp size anlatmaya çalışacağım. Motivasyon açısında olmazsa olmazlar arasında yer alan Dopamin Hormonu fazla saldılandığı durumda ise tehlikeye yol açabiliyor. Kısaca beyin tarafından üretilen ve kendinize güvenmenizi sağlayan hormona Dopamin denir. Dopamin mutluluk hormonu olarak da adlandırılmaktadır. Mutluluk hormonların en temelleri arasında yerini almaktadır.

Bilimsel olarak C2H11NO2 şeklinde ifade edilen dopamin, beyinde sinir hücreleri arası iletişimde görevlidir. Beynimizde oluşan haz alma duygusunun sorumlusu Dopamin dir. Mesela yiyecek ya da seks gibi zevk veren aktivitelere yanıt olarak vücutta ki Dopamin Hormonu salınımı artar. Hoşnut olduğunuz bir şeyi yediğinizde, içtiğinizde veya yaptığınızda beyninizde dopamin salgılanır ve bunun sonucunda bir daha yapmanız için uyarılmış olursunuz.

Başka bir açıdan bakıldığın da ise dopamin eksikliği sonucunda ise kendinizi halsiz ve depresif hissedersiniz. Hatta yaşama karşı bile ilgisiz hissedebilirsiniz, işte dopamin bu kadar etkili mutluluğumuzda. En önemli fonksiyonu bu olmakla birlikte elbette başka fonksiyonları da vardır. Mutluluk hormonu olarak da bilinen bu kimyasal; hareket etme, öğrenme, konsantrasyon sağlama gibi günlük hayatta önemi yadsınamaz işlemlerin gerçekleştirilmesinde büyük bir rol almaktadır.

Düzenli olarak spor yapmak, sağlıksız besinlerden kaçınmak, dopamin hormonu salgısını artıran besinleri tüketmek, C vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenmek, güneş ışığından yararlanmak, kendine bir hedef edinip ona ulaşmak için çalışmak, hobi edinip mutlu olduğu şeylerle meşgul olmak beyinde depomin salgılanmasını artıran en etkili yollardır.

Bu yazımızda dopamin düzeyini artıracak yöntemleri ve zayıflamaya yardımcı örnek dopamin diyetini okuyabilirsiniz. Peki, dopaminin mutlulukla ilgisi tam olarak nasıldır?

Mutluluk Hormonu Nedir?

| Dopamin Hormonu Nasıl Arttırılır? |

Peki, vücudunuzdaki dopamin oranını aşırıya kaçmadan doğal yöntemlerle nasıl arttırabilirsiniz? Araştırmalara göre egzersiz yapmak bu yoldaki en büyük yardımcıdır. Faydalarından sürekli bahsedilen egzersiz, vücutta dopamin salgılanması konusunda da önemli bir uyarıcı olarak görülüyor. Bunun yanında sağlıklı beslenmek, bol bol C vitamini almak ve güneş ışığından yararlanmak vücudunuzdaki dopamin oranını arttırır ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) İçeren Gıdaları Tüketin 

Dopamin hormonu seviyesini artıran gıdaların şunlar olduğunu bildiriyor; Elma, muz, yaban mersini, çikolata, papaya, kuru erik, çilek, karpuz, sığır eti, peynir, yoğurt, tavuk eti, yumurta, balık, hindi eti, enginar, avokado, kırmızı pancar, brokoli, karnabahar, nohut, kale, mercimek, spirulina (yenilebilir mavi yeşil alg yosunu), ıspanak, bakla, yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu kuruyemişler, çiğ lahana turşusu, yulaf ezmesi, kahve, zerdeçal, kekik yağı, yeşil çay.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Güneş Işığına Çıkın

Yapılan bilimsel çalışmalarda güneş ışığının dopamin seviyesini yükselttiği tespit edilmiştir. Günümüzde ofislerde, binalarda yaşamını geçiren dört duvar arasında kısılıp, kalmış insanların çok sık depresyona girmesi bu açıdan anlaşılır görünüyor.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz beyinde dopamin salınımını ve alımını uyaran kalsiyumun kandaki miktarını artırır, böylece bedendeki dopamin dozu yükselir. Günde 30 ila 60 dakika yürüyüş, yüzme veya koşu yaparak dopamin seviyenizi artırabilirsiniz. “The Brookhaven National Laboratory” tarafından yapılan bir araştırmada spor yapmanın beyin aktivitelerini uyardığı, dopamin başta olmak üzere çeşitli beyin kimyasallarının salgılanmasını artmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) C Vitamini Tüketin

Bol bol C vitamini tüketin.Turunçgiller, domates, çilek, maydanoz, kivi,portakal gibi besinler C vitamini açısından zengin gıdalardır. “Integrative Psychiatry” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre vitaminler, özellikle C vitamini dopamin düzeyinde önemli miktarda artış sağlıyor. C vitaminini eczaneden ilaç olarak da alabilirsiniz.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Antioksidanların Alımını Artırın

Serbest radikaller dopamini yok eden vücuttaki zararlı maddelerdir. Antioksidanlar dopamin üreten beyin hücrelerini serbest radikallerin vereceği zarardan korur. Antioksidan bakımından zengin olanlar şunlardır:

Beta-karoten ve karotenoidler: Yeşilllikler, portakal, sebze ve meyveler, kuşkonmaz, brokoli, pancar

C Vitamini: Biber, portakal, çilek, karnabahar, Brüksel lahanası

E Vitamini: Fındık ve ayçiçeği çekirdeği, sebzeler, brokoli, havuç

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Uykunuzu İyi Alın

Enerjik olmak ve günün koşullarına ayak uydurmak için iyi bir uyku şarttır. Günde 7-8 saatlik bir uyku dopamin için yeterlidir. Çünkü dopamin fazlalığı ve eksikliğinde uyku çok mühimdir. İyi hissetmeyi değil de sadece dopamin seviyesini artırmayı amaçlıyorsanız, uykusuzluk dopamin seviyenizi hızla artıracaktır. Yorgun halsiz ve sinirli olmanıza rağmen dopamin seviyeniz yukarıda olacaktır, çelişkili bir durum gibi gözükse de, bilim adamları uzun süre uykusuz kalan kişilerin dopamin oranlarının yüksek olduğunu gözlemlemişler.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Sağlıksız Yiyeceklerden Uzak Durun

Şeker, yağ ve kolesterolü yükselten gıdalardan uzak durun. Çünkü bu besinler sağlıksız olmalarının yanında dopamin seviyesinin düşmesine de sebep olur. Bu yiyecekler serotonin seviyenizi geçici olarak yükseltir ancak bu yükselişin ardından düşüş meydana gelir ve bu gıdalar vücudunuzun dopamin üretme yeteneğini baltalar.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Mekan Değişikliği Yapın!

Seyahat edin ferahlayın! Sürekli aynı yerde aynı pozisyonda oturmak dopamin hormonunun salgılanmasına zarar verir. Bu yüzden düzenli aralıklarla bulunulan mekanın değiştirilmesi önemlidir.

Hedefleriniz Olsun!

Dopamin zevkle ilgilidir; kesinlikle hedonistik(hazcı) bir beyin kimyasalıdır. Dopaminin sadece ödülü kazandığınızda değil, ödüle yaklaştığınızda da salgılanır. Hedeflerinizi gerçekleştirmeyi beynimiz ödül olarak görüp, o hadeflere yaklaştıkça dopamin salgılayacaktır. Yeni bir hedef belirleyip ona ulaşma isteği dopamini artıracaktır. Hedefiniz büyük olmak zorunda değildir.Hedefleriniz küçük olsa da olur.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Dopamin İlacı Kullanmayı Deneyin

Bazı doktorlar beyinde dopamin yükselmesini sağlamak için B6 Vitamini takviyesi ve L-Fenilalanin (Phe) tavsiye ediyor. Benzer şekilde, Feniletilamin (PEA), çikolatada da bulunan bir maddedir ve çikolata da mutluluk hormonu salgılatır.. PEA ayrıca kilo kaybı ile ilgili terapötik yararlar sağlar.

Depresyon: Düşük dopamin depresyon ile ilişkilidir. Doğal yöntemler işe yaramazsa antidepresana başlama konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Fazlalığında Ne Yapmalı

Dopamin vücut faaliyetleri için büyük ölçüde önem arz eden bir hormondur. Öyle ki eksikliği ve fazlalığı durumları söz konusu olduğunda çeşitli hastalıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Dopamin fazlalığında en sık görülen durum ise bağımlılıktır. Uyuşturucu ve sigara kullanımı sonucu yoğun bir şekilde salgılanan dopamin, vücudu yaptığı şeyi tekrar yapmaya iter ve neticede bağımlılık yapar. Aşırı neşe durumu, hareket ederken ortaya çıkan zorlanma durumu, halüsinasyon görme gibi belirtiler dopamin fazlalığında ortaya çıkan vücudun gösterdiği en belirgin reaksiyonlardır.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Eksikliği

Dopamin eksikliğinde en sık görülen hastalık Parkinson hastalığıdır. Bu hastalığın en büyük belirtisi vücudun çeşitli bölgelerinde görülen titreme ve hareketlerde görülen tutukluklardır. Titremenin yanında görülen diğer bir belirti de dikkat eksikliği ve konsantrasyon sağlamada yaşanan zorluktur. Parkinson hastalığı dışında şizofreni hastalığı ve depresyon da bu kimyasalın beyinde eksikliği durumunda ortaya çıkan hastalıklardan bazılarıdır. Dolayısıyla vücuttaki dopamin eksikliğinin sinir sistemine büyük ölçüde zarar verdiğini gözlemlenmiştir.

| Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Diyeti Nasıl Yapılır?

(Bu menü; 25-35 yaş arası, hiçbir sağlık sorunu olmayan, fiziksel aktivite düzeyi orta kadınlar için örnek olarak veriliyor. Beslenme programı kişiye özel düzenlenmelidir.)

KAHVALTI

• 1 su bardağı yarım yağlı süt
• 6 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Ara-1:

• 1 su bardağı yarım yağlı süt
• 6 yemek kaşığı yulaf ezmesi
• 15 adet fındık veya 12 adet badem veya 3 adet tam ceviz

ÖĞLE:

• 1 porsiyon tavuk sote veya ızgara tavuk veya ördek eti
• Yoğurtlu semizotu salatası
• 2 dilim tam buğday ekmeği

Ara-2:

• 1 adet tost (bol beyaz peynirli, tam tahıllı ekmeğe, yağsız)

AKŞAM

• 1 adet ızgara balık
• 4 yemek kaşığı zeytinyağlı deniz börülcesi
• Mevsim salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
• 4 yemek kaşığı dolusu fırında patates ezmesi

GECE

• 1 porsiyon meyve
• 20 gram bitter çikolata

Dopamin (Ödül, Güven Hormonu) Nedir?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir