Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Nedir? 15
içinde , , ,

Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Nedir?

Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Nedir?

Endorfin Hormonu aslında Endo ve Morfin kelimelerinden oluşmuş bir hormon ismidir. Kısaca Endo; insan vücudunda yer alan bazı hormonların genel olarak adıdır. Kısaca Morfin; Doğal olarak vücudun iyileşmesine yardımcı olan bazende vücudu uyuşturan bir maddedir. Endorfin Hormonu ‘nu beyin salgılamaktadır ve bazı belirli hareketlere göre ne kadar salgılandığı değişim gösterir. Acıların ve ağrıların bastırılması konusunda hormonun önemli görevleri bulunur. Hormon sadece yaralanmalar sonucunda oluşan sorunlarda değil vücutta var olan sancılar ve diğer ağrılarda işe yarar.

Endorfin de bir diğer mutluluk hormonlarından bir tanesidir diyebiliriz. Halk arasında da Endorfin Hormonu yaygın olarak Mutluluk Hormonu olarak bilinmektedir. Fakat başlıca özellikleri endişenizi azaltması ve hatta acı duyarlılığınızı da azaltmaktadır. Endorfin yatıştırıcı bir ilaç görevi görmektedir. Bu tip hormonlar hali ile iyi hissettiren hormonlardır ve bu yüzdende mutluluk hormonlarından sayılırlar. İşte Endorfin de tam bu manası ile bu hormonların içerisindedir. Basitçe uygulayabileceğiniz teknikler ile Endorfin salınımınızı yükseltebilirsiniz.

Mutluluk Hormonu Nedir?

| Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Egzersiz Yapın

Endorfin Hormonu egzersiz yaparken vücutta salınım sağlar. Özellikle gece 23 ile 03’e kadar olan zaman diliminde, yüzerken, koşarken ve hatta en fazla cinsel ilişki esnasında salınım sağladığı gözlemlenmiştir. Bir çok doktor hastalarına gece 23’den sonra uyumasını söyler. Çünkü beynimiz uyku esnasında çok rahat bir şekilde çalışmaktadır ve Endorfin salınımı beyin tarafından sağlandığı için görevini biz uyku durumundayken çok daha rahat bir şekilde halletmektedir.

Aynı zaman da bu durum stres seviyenizi de azaltmaktadır. Böylece depresyonla başa çıkmanızda da yardımcı olur. Depresyona girenlerin uyudukları sürece rahatlama sebeplerinden bir tanesi de budur. Endorfin Hormonu salınımı için yoğun bir şekilde egzersiz yapmanıza gerek yoktur. Günde yarım saat yürümenin bile çok büyük ölçüde katkısı ve farkı olacaktır.

| Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Terleyin

Yapacağınız bir buhar banyosu ve ya gireceğiniz bir sauna tedavisi vücudun yenilenmesine ve hatta kasların rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca stresten ve gerginlikten kurtulmaya ve Endorfin Hormonu salınımına bununla birlikte zihnin tazelenmesine de yardımcı olur. Mesela baharatlı yiyecekler tüketin çünkü baharatlı yiyeceklerde bulunan ve acı biberde bulunan kapsaisin dilde yer alan alıcılar ile iletişime geçer. Bu sayede beyin acı sinyaline benzer bir sinyal algıladığı için Endorfin Hormonu üretimini doğal olarak tetikler. Akupunktur da Endorfin’in kan dolaşımına salınarak fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamanızı sağlar.

| Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Yiyecekler

Yiyecekler de endorfini hormonu bulunmaktadır. Yiyeceklerin vücutta parçalanmaya başlaması ile salgılanmaya da başlar. Bu hormonun değerlerini yükseltmek için C ve B vitaminlerinin yanı sıra çinko ve demirinden yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Endorfin hormonu nelerde bulunur ve nasıl işe yarar konusunda çikolata, muz, makarna, üzüm, dondurma ve çilekte bulunmaktadır. Bu yiyeceklerde aşk konusunda işe yaramaktadır. Mutluluk veren yiyecekler aşk anlamında iki kişiye de huzur verir. Baharatlı yiyeceklerden hoşlanan kişilerde kırmızıbiberi tercih edebilir. Kırmızıbiberin oluşturduğu yanma hissini vücut tahmin etmediğinden dolayı koruma amaçlı hormonu salgılamaya başlar. Endorfin hormonu aşk konusunda cinsel açıdan da faydalar sağlamaktadır.

| Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Yararları

Endorfin hormonu vücudun ağrılarına birebirdir. İnsanın bir yeri ne kadar ağrırsa beyin endorfini o kadar fazla salgılar. Endorfin vücudun doğal uyuşturucusudur. Bazen üretilen endorfin acıyı kesmeye yetmez mesela diş çekimi yaparken özel olarak diş etine doktorlar morfin enjekte ederler işte bu morfini doğal olarak bizim beynimizde üretmektedir. Ama endorfin laboratuvar ortamında kimyasal şekilde üretilen morfinden kat kat daha güçlüdür. Morfin vücuda anlık enjekte edildiği için direk uyuşturur ama endorfini beyin daha uzun sürede ve yeterli olduğu kadar üretir. Ne zaman mutlu olursanız bilin ki vücudunuz endorfin salgılıyor ve o madde sayesinde gülüyorsunuz. Kişi aşırı heyecanlandığında, gülme krizi geçirdiğinde, aşık olduğunda veya çeşitli adrenalin tutkusu yaşadığında beyin aşırı ve dengeli şekilde endorfin hormonunu salgılar ve ne kadar salgılarsa o kadar mutlu hissederiz.

| Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Olmasaydı

İnsan vücudunda hiç endorfin hormonu üretilmeseydi belkide hiçbirimiz doğmazdık çünkü bir kadın doğum esnasında en şiddetli ağrıyı çeker ve bu ağrıya katlanmasının yegane sebebi endorfin maddesidir. İnsan vücudunda endorfin hormonunun yanında bu tarz kişiyi iyi hissettiren dopamin, serotonin ve oksitosin maddesini de salgılar. Kişi bu tarz hormonların salgılanması için acılı baharatlı şeyleri tüketebilir ayrıca çikolata ve muzunda endorfini arttırdığı gözlemlenmiştir.

| Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Beta Endorfin

Morfin benzeri olan etkilere sahip doğal ağrı kesicidir. Bu hormon ağrı kesicilerde olduğu gibi beynin alıcı hücreleri üzerinde çalışmaktadır. Ağrı ile stres halindeyken endorfinin salgılanması artmaktadır. Salgılanan hormon ağrı kesicilerde olduğu gibi vücuda fayda sağlar ve kişilerin dengesini korur. Ayrıca emzirme, aşk, doğum ve cinsellik konularındaki memnuniyetin artmasını sağlar.

Ayriyeten hormon bebeklerden anneye geçecek olan maddelerin zarar vermemesi amacı ile annenin immün sisteminde baskılar oluşturur. Beta endorfin hormonu kişilerde aşk, mutluluk, coşku, güven ve neşe ortaya çıkartır. Bebekler anne karnında olduğu sürece endorfin salgılama yapar. Emzirme ile fiziksel temas yardımı ile yükselen beta endorfinin değerleri doğum sonrasında ilk saatler içinde bebek ile anne arasında ilişkiyi de güçlendirir. Bu ilişki ile aşk ilişkileri de, ikili ilişkilerde ve duygular en doruk noktada yaşanmaktadır.

Endorfin (Ağrı Kesici Hormonu) Nedir?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir