Ghrelin (Açlık Hormonu) Nedir? 15
içinde , , ,

Ghrelin (Açlık Hormonu) Nedir?

Ghrelin (Açlık Hormonu) Nedir?

Ghrelin ya da girelin stresin azalmasında katkısı bulunan ve kişilerin rahatlamasına yardımcı olan mutluluk hormonlarından bir tanesidir. Diğer yandan Ghrelin hormonu Açlık Hormonu olarak da bilinmektedir. Genel olarak acıktığınız anda salınım sağlar ve bu nedenle çok yemek pekte iyi bir fikir olmayabiliyor. Bu durumda ihtiyacınız kadar besin tüketmeniz ve Ghrelin seviyenizi belirli bir düzeyde tutmanızda fayda vardır, tam olarak karnınızı doyurmamanız daha doğru olacaktır.

Açlık Hormonu olarak ta bilinen Ghrelin vücudunuzun enerji dengesini ve besin alınımının düzenlenmesinde aktif olarak rol oynar. Vücudumuzun sol omuz kısmında bulunan Ghrelin 30 dakikalık aralar ile beynimize yemek yememiz gerektiğiniz söyler. Yağ dokusundan salınımı sağlanan Ghrelin hormonu Leptin hormonunun da karşıtı olarak kabul edilmektedir. Japon bilim insanları tarafından 1999 yılında bulunan Ghrelin Hormonu aynı zamanda Büyümü Hormonu  salgılatıcı bir etkiyede sahiptir.

28 aminoasitli bir hormon olan Ghrelin çoğunluk olarak midede olmak üzere az sayılacak miktarda da bağırsak, böbrek, plasenta, hipofiz, ince bağırsak, tükürük bezi, kalp, tiroid bezi, pankreasın alfa hücreleri, hipotalamus ve gonadlarda üretilmektedir. Peki Ghrelin Hormonu nasıl çalışır? Nasıl arttırılır ve azaltılı? Bunları ele alacağım bir makale sizlere hazırlamaya çalıştım. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Mutluluk Hormonu Nedir?

| Ghrelin (Açlık Hormonu) Nasıl Çalışır?

Ghrelin Hormonu ‘nu kısa bir tabirle tanımlamak gerekirse eğer; açlık durumunda kanda yüksek miktarda bulunan ve yemek yenildiği süre içerisinde de azalma gösteren bir hormondun. Bu hormon yemeği çok seviyor, hatta yemek krizi geçiriyor kendi içerisinde diyebiliriz. Midemiz ile bağlantılı olan bu hormon midenin boş olması durumunda salınım sağlanması için uyarır. Ghrelin Hormonu yemek yemeyi, besin ile birlikte enerji kullanımı da içinde olmak üzere iştahı düzenlemektedir. Bir kişide ki Ghrelin düzeyi kilo almak ve obezite ile azalmaktadır. Kişinin açlık durumunda ya da anoreksiya nervozalı hastalarda ise yükselir.

Bu duruma bağlı olarak Ghrelin Hormonu ‘nun ileri derecede sayılacak zayıflığı ve enerji depolarının boşalmasını önlediği düşünülmektedir. Tam olarak kilo kaybeden kişinin kaybettikleri kiloyu korumakta zorlanmalarının esas temel sebeplerinden bir tanesi de budur diyebiliriz. Basit bir mantık ile kişi kilo kaybettiği süre boyunca kandaki ghrelin hormonu artış gösterir ve bu durumda iştahın armasına neden olacaktır. Hormonun fazla aktif olması durumunda yemek krizlerinin görülmesine sebep olur. Bil hassa obezlerde ghrelin artar ve bu durum iştahı tetikler. Diğer taraftan obezlerin büyük bölümünde iştahı düzenleyen hormonlara karşı bir duyarsızlaşma vardır. Dolayısıyla beyne “doydum” sinyali ulaşmamaktadır. Bu durum obezinin altında yatan faktörlerden biridir.

Ghrelinin her öğün öncesinde yükselerek iştahı uyardığı ortaya çıkmıştır. Bu hormonun düzeyi her öğün öncesinde en yüksek seviyeye çıkar, yemek yenildikten 90 dakika sonra ise en düşük seviyeye iner. Yapılan araştırmalarda ghrelinin hiperglisemiyi uyardığı, insülin düzeylerini azalttığını diğer yandan ise hiperglisemi ve insülin ghrelin düzeylerini azalttığı görülmüştür.

İştahı ve yeme arzusunu arttıran ve beyne açlık sinyallerini gönderen ghrelinin kandaki miktarının midenin boşalma hızıyla alakalı olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin; hızla sindirilen bir yiyecek midede uzun süre kalmadığından, geç sindirilen ve midede uzun süre kalan bir yiyeceğe göre kişiyi daha hızlı acıktırır.

| Ghrelin (Açlık Hormonu) Eksikliğinde Neler Olur?

Ghrelin Hormonu’nun eksikliğinde kilo bakımından bazı sorunlara neden olabileceği gibi, vücutta büyümeye, gelişmeye de yol açabilir. Baş gösteren bu sorunlar kısaca tanımlamak gerekirse şöyledir. Gelişmede ve büyümede anormallik, vücudun enerji metabolizmasında sorunlar, yetersiz beslenme ve tip 2 diyabet ile insülin direncidir.

| Ghrelin (Açlık Hormonu) Fazlalığında Neler Olur?

Tıpkı Ghrelin eksikliğinde olduğu gibi fazlalığında da vücutta çeşitli sorunlar baş göstermektedir. Bu sorunları kısaca tanımlamak gerekirse şu şekildedir. Damarlarda genişlemeye bağlı olarak kan basıncının düşmesi. Aşırı bir şekilde yemek yeme isteği ile birlikte görülen kontrolsüz kilo artışı ve kemik gelişiminde ki olumsuz etkilerdir.

| Ghrelin (Açlık Hormonu) Nasıl Azaltılır?

Tüm dünyada 1 milyardan fazla insanın fazla kilolu ya da obez olduğu bilinmektedir. Bu sorunun başkahramanı olarak ise iştah hormonları gösterilmektedir. Çünkü bu hormonun çalışma dengesinin bozulması iştah artışına ve dolayısıyla kişilerin yanlış yiyecek seçimleri yapmasına sebep olur. Bu durum kişilerin kendilerini doymuş hissetmemelerinin ve kilo almalarının temel nedenidir. İştah arttıkça kişiler sık sık bir şeyler yeme ya da atıştırma ihtiyacı hisseder. Dolayısıyla vücut giderek toksik bir hal alır. Peki, bu durumun önüne geçmek mümkün müdür? Evet, aşağıdaki yöntemlerle ghrelin hormonunu, yani iştahı kontrol edebilirsiniz. Bu önerilerle birlikte hem kilonuzu koruyabilir hem de vücudunuzdaki toksiklerden kurtulabilirsiniz. İşte ghrelin hormonunu azaltan yöntemler:

 • Riskli bir yöntem olsa da, mide küçültme ameliyatı ile kilo vermek mümkündür. Burada amaç midenin küçülmesiyle birlikte kişinin daha az yemesini sağlamaktır. Mide küçültme ameliyatlarında midenin küçültülmesinin yanı sıra,  ghrelin üreten mide dokusu alınır. Bunun sonucu olarak, ghrelin seviyelerinin azalır ve iştahı baskılayan CCK, GLP1 ve PYY düzeyleri artar. Tüm bu etkiler zayıflamayı sağlayan ana etkenlerdir. Bununla birlikte mide küçültme ameliyatları oldukça riski ve pahalı ameliyatlardır. Bu nedenle karar vermeden önce iyice düşünülmeli ve gerekli durumlarda psikolojik destek alınmalıdır.
 • Ghrelin hormonunu azaltan risksiz yöntemler de bulunur. Örneğin: bakliyat türü yiyecekler uzun süre tokluk hissi vererek ghrelin hormonunu azaltır. Bakliyat türü yiyeceklerin içerdiği fitoaglutininler ile ghrelin hormonu tıpkı mide küçültme ameliyatlarında olduğu gibi azalır.
 • Özellikle barbunya fasulyesi ve ektraktı ghrelin seviyesini azaltır. Bu yiyecek aynı zamanda karbonhidratları şekerlere parçalayan alfa-amilaz enzimini de engelleyerek şekerin sindirilmesini yavaşlatır ve bağırsaklardaki emilimini azaltır. Böylelikle yeme isteği azalır, dolayısıyla kilo vermek kolaylaşır.
 • Yağlı yemekler yemeğin tadını arttırır ve bu durum daha fazla yemek yenmesine sebep olur. Proteinler ve posalı gıdalar ise uzun süre tokluk hissi verir. Ghrelin hormonunu besinler yoluyla azaltmayı hedefleyen kişilerin beslenme düzenlerine bakliyat türü yiyeceklerin yanı sıra protein ağırlıklı ve posalı gıdaları eklemeleri önerilir. Bu kişilere aynı zamanda yağlı yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilir.
 • İyi bir uyku ile açlık hissini azaltabilir ve ghrelin hormonunun etkilerini düzene koyabilirsiniz. Gece uykusu oldukça önemlidir. Kalitesiz ve az gece uykusu ghrelin hormonunun seviyesini arttırır ve kişilerin daha çok yemesine dolayısıyla da kilo almasına sebep olur.
 • Ghrelin hormonunun azaltılması ve beyne “doydum” sinyalini gönderen leptin hormonunun yükselmesini sağlamak için ezbere uygulanan, hızla kilo verdiren şok diyetlerden uzak durmak gereklidir.
 • İşlenmiş gıdalar leptin direncini arttırdığından, her çeşit işlenmiş gıdayı tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Uzun süre tokluk hissi vermesi için glisemik indeksi düşük besinler tercih edilmelidir. Tüketilen besin kan şekerini ne kadar uzun sürede ve az miktarda yükseltiyorsa, glisemik endeksi o kadar düşüktür. Bu tür besinler kişinin daha uzun süre tok hissetmesini sağlar.
 • Karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerin içeriğindeki lifler, sindirim sistemini harekete geçirir. Bu besinleri tüketmek uzun süre tokluk hissi verir.
 • Nohut, incir, havuç, tuz, tarçın ve mısır gibi glisemik endeksi yüksek ve çabuk acıktıran besinleri tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • İştah açma ve kilo aldırma özelliği nedeniyle alkollü içeceklerden uzak durmak gereklidir.
 • Öğün aralarında atıştırma isteği hissediyorsanız, dişlerinizi fırçalayarak bu isteği erteleyebilirsiniz.
 • Yapılan çalışmalar, tat alma duygusunu değişik tatlarla tatmin etmenin daha az miktarlarda yemeyi sağladığını ortaya koymuştur.
 • Su içmek tok hissetmeye neden olur. Susuzluk beyne açlık hissine benzer sinyaller gönderir. Bu nedenle günde 2 litre su içme kilo vermeye yardımcıdır.
 • Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine izin verir. Böylelikle duyduğunuzu anladığınız an ile yemeğe son verdiğiniz an arasındaki zaman kısalır.
 • Egzersiz yaptıkça, özellikle zor egzersizleri yaptıkça vücut ısınır. Bu durum daha fazla kalori yakılmasına sebep olur. Dolayısıyla gezersiz sonrasında birkaç saat boyunca iştah bastırılmış olur.
 • Sağlığımız açısından olukça faydalı olan balıktaki iyot, tiroit hormonlarının yapımı için gereklidir ve açlık duygusunun gelişmesini önler.
 • Çavdar ekmeği, beyaz ekmeğe kıyasla yüzde 50 oranında daha fazla doyma hissi verir.
 • Özellikle kış aylarında yemek saatine yakın içilen ıhlamur bağışıklığınızı güçlendirdiği gibi iştahınızı da keser.
 • Avokado, dil peyniri, böğürtlen, sardalya, elma, kepekli markarna, esmer pirinç, yulaf ezmesi, badem, brokoli, yumurta, donmuş yoğurt, sebze çorbası ve çilek iştah kapatarak acıkma hissini erteleyen besinler arasında yer alır.
 • Greyfurt, karalahana, patates ve kırmızı biber gibi iştah açıcı özelliği olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Yüksek lifli gıdalar açıklık hissini önleyerek ghrelin hormonunun yükselmesini engeller.
 • Zeytinyağı içeriğindeki yağ asitleri ile ghrelin hormonunu düşürür.
 • Yeşil çay, ginseng ve çemen otu gibi besinler hem leptin direncinin oluşmasını hem de ghrelin hormonunun yükselmesini önler.
 • Protein içeren besinler karbonhidrat ve yağlara oranla daha uzun süre tok tutar. Bu nedenle protein içeriği yüksek olan besinler iştahı azaltır.
 • Krom, insülin dengesini sağlamada oldukça etkilidir. Kan şekerini dengelediği için iştahı da azaltır. Krom minerali fındık, ceviz gibi kabuklu yemişlerden bulunur.
 • Proteinlerin bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasit olan triptofan, vücutta iştah hissini azaltan seratoninin oluşmasında aktif rol alır. Triptofan muz ve avakadoda bulunur.

| Ghrelin (Açlık Hormonu) Azaltan İlaçlar?

Yapılan araştırmalarda ghrelin hormonu ile obezite arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ghrelin hormonu obezitenin nedenlerinin anlaşılması ve tedavi seçeneklerinin üretilmesi amacıyla hem tıp dünyasının hem de araştırmacıların ilgilendiği bir konudur. Günümüzde obeziteye karşı kullanılmak amacıyla ghrelin hormonunu düzenleyen bir aşı üzerinde çalışılmaktadır. Ancak bu aşıya yönelik çalışmalar henüz tamamlanmamıştır.

Bununla birlikte, piyasada iştah kapatan ilaçlar tanımlamasıyla satılan bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar hem doğal hem de kimyasal bazlı formülasyonlarla hazılanmış olup iştahı kontrol ederek kilo kontrolüne yardımcı olur.  Bu ilaçların mutlaka doktor kontrolünde ve doktor reçetesiyle kullanılması önerilir. Yan etkililerinin dikkate alınması gereken bu ilaçlar genellikle aç karna kullanılır ve günde 2-3 adet hapla sınırlandırılır. Bu ilaçlar ghrelin ve leptin hormonlarını etkileyerek iştahı azaltır.

İşte farklı içeriklere sahip iştah kapatıcı ilaçların bazıları:

 • Fentermin hidroklorid: Ana maddesi amfetamindir. Beyindeki hipotalamus bölgesini harekete geçiren bu ilaç, açlık hormonları norepinefrin ve serotonin emilimine engel olur. Bu durum tokluk süresinin uzamasına neden olur.  Fentermin hidroklorid içeriğinde fentermin bulunduğu için, vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olan kişilere kısa süreli tedavilerde kullanılır. Diyabet ve ciddi kalp hastalıkları olan kişilerin bu ilacı kullanmaması önerilir.
 • Sibutramin hidroklorid monohidrat: İçeriğinde bu maddelerin olduğu iştah kapatıcı ilaçlar beyinde neurohormon seviyesini yükseltir ve kullananların kendini daha fazla tatmin olmuş hissetmesine neden olur. Fentermin hidroklorid’in aksine, içeriğinde amfetamin olmadığından uzun süreli tedavilerde kullanıma uygundur. 2 yıla kadar kullanılabilir. Hipertansiyon, konsantrasyon bozukluğu ve baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir.
 • Fentermin resin: İştahı kapatması için kullanılan bu ilacın merkezi sinir sistemini olumsuz etkilemesi ya da hiper tansiyon gibi ciddi yan etkileri olabilir. Bu sebeple bu ilaç sadece kısa süreli kullanımlarda önerilir.

Ghrelin (Açlık Hormonu) Nedir?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir