Oksitosin (Aşk Hormonu) Nedir? 15
içinde , , ,

Oksitosin (Aşk Hormonu) Nedir?

Oksitosin (Aşk Hormonu) Nedir?

Bir diğer adı ile Aşk Hormonu olarak bilinen oksitosin kadınlar üzerinde ve erkekler üzerinde de giderek artarak etkisini fiziksel ve psikolojik olarak tetikler hale gelmiştir. Başka bir tabir ile bağların kurulmasını, sosyal davranışların oluşmasını ve çiftler arasında, partnerler ve hatta çocuklar arasında yakınlığın kurulmasını sağlayan mutluluk hormonlarından bir tanesidir. Örneğin yeni anne olan kadınlarda hamilelik döneminde ve hatta sonra ki emzirme döneminde anne ile bebeği arasında ilişkisini güçlendirmek için üretilir.

Oksitosin bir yandan da endişe benzeri stres tepkilerini de azaltmaktadır. Sosyal etkileşimleri de arttırdığı gibi destek aramanız için sizi ayrıca motive eder. Kalp hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu gibi stresin vücudunuz üzerinde ki etkilerinden de kalbinizi korumaktadır. Oksitosin hormonunu yükseltmenin yolları da mevcuttur. Özet olarak bu aşk hormonunu yükseltmenin yolları; sevdiğiniz insanlar ile daha çok zaman geçirmeniz.

Partnerinizi şımartmanız dahi oksitosin salgılayarak stresi azaltabilir. Bunlara kucaklaşmak bile dahildir, oksitosin salgılanmasına yardımcı olacaktır. Dopamin ve serotonin seviyelerinin artmasıyla birlikte oksitosin salgılanmasına yardımcı olabilir. Makalenin devamında daha detaylı şekilde bu kısımları sizlere anlatmaya çalışacağım. Peki oksitosinin görevleri nelerdir? Oksitosin nasıl arttırılır? Detaylı olarak bunları ele alalım.

Sinyalleri algılayan antenler gibi, vücudunuzdaki hücrelerde de oksitosin alıcıları mevcuttur. Stresli olduğumuzda ya da sosyalleşmeye başladığımızda, hormonların seviyesi gittikçe yüksel eğilimindedir. Son yıllarda oksitosinin vücuda ve zihne etkileri üzerine yapılan çalışmalardan öğrendiklerimizin bazılarını sıralayalım.

Mutluluk Hormonu Nedir?

| Oksitosin (Aşk Hormonu) bağlılığı arttırıyor

Oksitosin seviyesi yüksek olan hamile kadınlarda ilk üç ayda bebeklerine çok daha fazla bağlıdırlar. Diğer kadınlar ile karşılaştırıldıklarında hamilelikte ve doğumdan sonra ki ilk bir kaç ay daha fazla davranışlara bağlı olarak tanımlanıyor. Mesela şarkı söylemek, bebeklerini beslemek ve hatta yıkamak gibi yöntemlerin de kendine özgü şekillerde gerçekleşmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalar da ve çalışmalarda bu durumların anne ile bebek arasında özel bir ilişki bağını yarattığını işaret ediyor.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) ilişkilerinizi güçlendiriyor

Bilim insanları bir araştırma yaparak biyolojik olarak sahip olunan çocuklar ile evlatlık edinilerek sahip olunan çocukların arasında oksitosin ölçümü yaptılar. Yani çocukların idrardaki oksitosin ve onunla bağlantılı olarak vasopresin hormonunun oranlarını karşılaştırdılar. Açıklayacak olursak çocuklar biyolojik anneleri ile iletişim kurduğunda oksitosin oranı artıyor. Evlatlık edinilen çocuklarda ise durum pekte böyle olmuyor. Bu çocuklarda oksitosin oranı sabit kalıyor. Evlatlık edinilen çocuklarda saptanılan güven probleminin başlıca sebeplerinden bir taneside bu hormonun eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) Stresi azaltır

Yapılan çeşitli ve kapsamlı araştırmalar sonucundan anksiyete stres ve depresyonun etkilerinin bünyeye oksitosin enjekte edildikten sonra azaldığını göstermektedir. Halk usulu açıklamak gerekirse oksitosin artışı sağlayan bir vücutta stres azalmaya başlar. Nörologlar stresli ortamlarda hormonların daha etkin yansımalarının olduğunu savunuyor.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) Duygusal anılarınızı kristalize eder

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde anne ile erkek çocukları arasında oksitosinin ilgili anıları kuvvetlendirecek etkileri olduğu ortaya konulmuştur. Anneleri ile iyi ilişkiler kurmuş olan bir erkek çocuğunun anılarının diri olduğu, annesi ile bağları zayıf olan erkek çocuklarının ise oksitosin hormonunun etkisi arttıkça anılarının etkin hale geldiği de ayrıca gözlemlenmiştir. Bağla sıkı da olsa kötüde olsa ana ile oğul arasına hiç bir şey giremiyor.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) Doğumu ve emzirmeyi kolaylaştırır

Hamile bir anne adayının doğum sancıları çektiği sırada oldukça artış gösteren oksitosin oranının bebeğin doğum kanalına gelmesini sağlamaktadır. Hatta bu durumda oksitosin’nin payı oldukça yüksektir. Fizikçiler 1900’lü yılların başından beri doğum sancılarında artış sağlamak ve doğumu kolaylaştırmak için Pitokin olarak da bilinen sentetik oksitosin kullanmaktadırlar. Hatta doğum gerçekleştikten sonra da bu hormonlar işe yaramaktadır. Süt kanallarının açılmasında ve süt üretiminde etkin bir rol oynamaktadır.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) Cinsel uyarılmayı arttırır

Yapılan deneylerde, beyin sıvısına oksitosin enjekte edilen farelerde kendiliğinden ereksiyon gerçekleştiğini göstermektedir. Oksitosin içeren beyindeki kimyasallar, erkekler ereksiyon olurken sürekli uyarımda bulunur. Bu kimyasallar partnerlerin arasındaki bağ arttıkça daha yoğun hale gelir. Herkes için aynı olmadığını da eklemek gerek.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) Sosyal yetenekleri geliştirir

İçe kapanma eğiliminde olanlarda oksitosin eksiliği olduğu saptanmıştır. Oksitosin oranı arttıkça bir karakter bozukluğu olan iletişim eksikliği ve içe kapanma oranı gittikçe düşmektedir.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) Koruyucu iç güdüleri tetikler

Oksitosin bulunduğu sosyal gruba karşı her türlü tehlikeye karşı savunma güdüsünü tetiklediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) Uyumaya yardımcı olur

Stressiz durumlar oksitosin genelde beyine uykuya sevk eden uyarılarda bulunur. Oksitosin, stres hormonu olarak bilinen kortizol ile savaşır. Böylece rahatlamanızı ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

| Oksitosin (Aşk Hormonu) Çömertleştirir

Yapılan bir araştırmada oksitosin almış ya da burunları yoluyla placebo etkisi yaratılmış katılımcılardan oluşan bir gruptan, yabancılarla paralarını paylaşmaları konusunda karar vermeleri isteniyor. Oksitosin alanların %80’i paylaşabileceklerini söylüyor. Araştırmacılar bu hormonun başkalarını düşünme yetisini artırdığını söylüyor.

Oksitosin (Aşk Hormonu) Nedir?

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!