Polikistlik Over Sendromu Nedir ?

Polikistlik Over Sendromu Nedir ? 14

Polikistlik Over Sendromu nedir ? Kimlerde görülür ? Belirtileri nelerdir ? Tedavisi var mıdır ? Tedavi edilmezse ne tür problemlere neden olur ?  Polikistik over sendromu olanlar hamile kalabilir mi? Adlı konu başlıklarını incelemekteyiz. Kadınlar tarafından en çok merak edilen soru hamile kalıp kalmama şansı ya da kısırlığa neden olup olmadığıdır.

Polikistlik over sendromu nedir ? sorusuna jinekologlar doğurganlığı  olumsuz etkileyen ve birden fazla hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan bir kadın ve endokrin hastalıktır diye tanımlamaktadır ve kadınlar arasında en çok görülen hormonal bozuklukların başında gelmektedir. Daha çok üreme zamanındaki kadınları ilgilendiren bu durum yumurta bozukluğu oluşumuna neden olmakta ve kısırlığa neden olabilmektedir. Eğer tedavi edilmezse durum ilerleyerek hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi bir çok ikincil hastalığa neden olabilmektedir.

Polikistlik Over Sendromu Nedir ?
Polikistlik Over Sendromu Nedir ?

Polikistik over sendromu kimlerde görülür? Polikistlik over sendromu genellikle geç ergenlik ve genç erişkin dönemlerindeki 18-25 yaş aralığındaki kadınlarda görülmektedir. Fakat kadınlarda daha ileride de görülme şansı vardır.

Polikistlik Over Sendromu neden olur?Günümüz tıptaki bazı gelişmelerden nasibini alamamış olan Polikistik Over Sendromu maalesef sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ortaya çıkış nedeni olarak 2 neden gösterilmektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Ailesel yatkınlık da önemli neden arasındadır. Hastanın ailesinde bir Polikistik Over Sendromu hikayesi yaşanmışsa bu hastalığa yakalanma olasılığı artmaktadır. Hastanın fazla kiloları ya da obezite gibi hastalıklar Polikistik over sendromuna zemin hazırlamaktadır.

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?En tipik belirtisi ergenlik döneminde 1 ya da 2 adet dönemi sonrası adet görememe ve adet gecikmesi olarak görülmektedir. Buna ek olarak olağan dışı kanama  vücutta fazla kıllanma, yüzde ve sırtta aşırı sivilcelenme  cilt dokusunda değişiklikler, el üstünde lekelenmeler, hamile kalmada zorluk ya da kısırlık, kilo alma, seste kalınlaşma Saç dökülmeleri göğüslerde büyüme küçülme ve hassasiyet olarak sıralanabilir.

Öncelik olarak 13 ile 19 yaş arası genç kızlarda ilk adetten birkaç döngü sonrasında adet görememeye başlaması kıllanma ve sivilcelenme gibi semptomlar ortaya çıkarak kendini göstermeye başlar. Fakat daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilme olasılığı yüksektir. Bu gibi belirtiler ortaya çıkmışsa en yakın zamanda kontrole gidilmeli ve erken tedbir alınmalıdır.  Gerekli tedavi ile hastalığın oluşturduğu semptomlar giderilmeye çalışılır.  Ya tamamen kaybolurlar ya da kistlerin küçülmesi söz konusu olabilmektedir. 

Polikistik over sendromunun tedavisi nedir ?İlk olarak fiziki muayene yapılır ve üreme sisteminde sorun olup olmadığı kontrol edilir. Yapılan kan testleri sonucunda hormansal soruna göre adet düzenleyiciler veya doğum kontrol hapı kullanılmaktadır. Tedavi edilmezse sağlığı tehdit etme ihtimali yüksektir !2 ve 9 mm arasında oluşan foliküller olarak görülen Polikistik Over Sendromu ilk olarak bu hastalığın nedenini bulup ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Yumurta uyarıcı tedavisi ise ancak hasta çocuk sahibi olmak istediği takdirde uygulanmaktadır. Eğer tedavi edilmezse hastaların %50 si insülin direncim %8 i Tip 2 diyabet kullanmam akne obezite ve kalp-damar hastalıklarının görülme riski fazladır.

Polikistik over sendromu olanlar hamile kalabilir mi?Bu sendroma sahip insanlar yüzde yüz kısırdır ya da hamile kalınmaz denilmemektedir.  Genellikle fazla kilolu kadınlarda daha çok sorun haline gelen bu sendrom öncelikle hastanın belli bir kilo kaybı söz konusu olmalıdır. Bu durum hem yumurtlamayı düzenler hem de gebelik şansını olumlu derecede artırır. Bir diğer yöntem insülin direncinin düşürülmesi gerekmektedir.

Bazı kadınlarda ilaç tedavisi uygulanır bazı kadınlarda bu durum yeterli kalmadığından dolayı iğne tedavisi şeklinde devam etmektedir. Diğer bir yönteme gelecek olursak tüp bebek tedavisi gören hastaların yaklaşık %15  ile %20 arası polikistik over sendromuna sahip kadınlar yer alır. Hatta bu sendroma sahip kadınlarda tüp bebek tedavisi daha kolaydır çünkü bu sendromda yumurtalık uyarımı sonrasında ortaya çıkan yumurta sayısı oldukça iyidir. Bu sayede genellikle hastalar tüp bebek tedavisinden olumlu yanıt almaktadırlar .

Nedenleri

Polikistik over sendromu meydana getiren neden tam anlamıyla tespit edilmiş değildir. Polikistik over sendromunda kişinin vücudunda birçok hormonal soruna neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak da kadınlarda tüylenmeye neden olabilmektedir bunun yanı sıra akne de oluşabilir.

Sendroma maruz kalan kadınların büyük çoğunluğunda ilerlemiş şişmanlığa bağlı insülin direncine maruz kalabilirler. Fakat bu durum kadınlardaki hormonal bozukluğu ileri düzeye taşıyabilmektedir.

Belirtileri

 • Adet düzensizliği
 • Sivilcelenmede artış
 • Cilt yağlanması
 • Tüylenmede artış
 • Kısırlık
 • Kilo artışı

Tanısı

Eğer kişilerde adet düzensizliği ve tüylenme oluşmuşsa polikistik over sendromu tanısı çok kolaylıkla koyulabilir. Ancak kan testleri ile de görülebilen bazı bulguları da vardır. Özellikle testosteron hormonunun miktarı ile anlaşılabilen bir hastalıktır. Testosteron hormonunun yanı sıra böbrek üstü bezlerinin de hormon düzeyine bakılmasında yarar vardır. Eğer bu hormonların seviyesinin kan testleri ile yüksek olduğu gözlenirse tanı hemen koyulabilir. Fakat adet düzensizliği ve tüylenme şikayeti ile gelen kadınlarda bu testlerin yapılmasının da fazla bir gereği yoktur. Polikistik over sendromu açıkça bellidir.

Riskler

PCO sendromu olan kadınlar için olası riskler şunlardır:

Endometriyal hiperplasiya: Uterusun (Rahmin) iç çeperini örten müköz membran olarak tanımlanan endometriyum, over hormonlarının etkisiyle değişiklikler göstermektedir. Bu değişiklikler döllenmiş bir ovumun implantasyonuna hazırlık amacına yöneliktir ve implantasyonun gerçekleşmemesi durumunda olay menstruasyonla sonlanır. Sağlam bir doku yönünde patolojik doku şekillenmesi olarak tanımlanan hiperplasiya ise yeni oluşan elementlerin şekilleri ve işlevleri bakımından kendilerini oluşturan dokulardan ayırt edilemeleri sonucunu doğurmaktadır.

Endometriyal kanser (Rahim duvarı kanseri): Bu riskin doğrudan sendroma mı yoksa obezite, hiperinsulinemi (kandaki insülin düzeyinin aşırı yükselmesi) ya da hiperandrojenizme (androjenik yetmezlik) mi yol açacağı tam olarak belirlenememiştir.

 • İnsülin direnci/Tip II diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Dislipidemi
 • Kalp rahatsızlıkları
 • İnme
 • Kilo alımı
 • Düşük

Tedavisi

Tedavi şekli bebek sahibi olmak isteyenlere göre değişim gösterir. Bu tedavide aşama aşama giden bir tedavi yöntemi uygulanır. Eğer başvuran kişi çocuk sahibi olmak istemiyorsa yapılacak birkaç tane uygulama vardır. İlk öncelikli olarak adet düzensizliği sorunu çözülür. Uzun süre adet görmeyen kadınlarda östorojenin etkisi ile rahim kanseri riski de artar. İkinci aşama ise tüylenmenin önüne geçmektir.

Tüylenmenin önüne geçmek için antiandrojenler kullanılır. En iyi yöntem ise doğum kontrol haplarıdır. İnsülin direncine bağlı olarak gelişen kilo problemini de düzenlemek gerekmektedir. Hastaya uygulanan diyetler ve egzersizler en başarılı tedavi yöntemleridir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda ise, kişinin insülin direncini ayarlamak ve yumurtlamasını sağlamak gerekir. Polikistik over sendromu hastalığına sahip bazı kadınlarda haplarla yumurtlama oluşturuluyor ve çocuk sahibi olabiliyorlar.

Kaynak

https://livodi.com/kategori/yasam/saglik
https://tr.wikipedia.org/wiki/Polikistik_over_sendromu

Polikistlik Over Sendromu Nedir ?

Rapor

Yazar Merve AK

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0