Dünyada Yapılacak 41 Şey – Angkor Wat, Kamboçya

Dünyada Yapılacak 41 Şey -  Angkor Wat, Kamboçya 13
Dünyada Yapılacak 41 Şey - Angkor Wat, Kamboçya

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Angkor Wat, Kamboçya

01 Dünyanın sekizinci harikasını keşfet!
Angkor Wat, Kamboçya

Kmer uygarlığının simgesi olan Angkor Wat dünyanın en büyük tapınağı. 1860 yılında Fransız doğa bilimci Henri Mahout tarafından keşfedilen bu ünlü eser, kaşifinin “Ankgor Wat görmeden ölünmez!” sözünü haklı çıkaracak kadar büyüleyici ve muhteşem…

Kamboçya’nın kuzeybatı ucundaki tropik ormanlarda yer alan M.S. 9. ile 15. yüzyıl arasında genişleyerek dünyanın ilk mega kendi haline gelen Angkor, Kmer uygarlığının başkentiydi. Angkor; 650 hektarlık alana kurulmuş ve 39 ayrı tapınaktan oluşan dev bir yapı aslında. Kent, 15. yüzyılda Tay işgalcilerince yağmalanınca terk edildi ve sıra dışı yapıları da çürüdü gitti. 100 yıl süren savaş ve kıtlık sonucunda orman büyüyerek 235 kilometrekarelik bir alanı kaplayan antik kenti örttü.

Sonuçta Angkor kayboldu. Ağaçların kökü toprağa ve suya ulaşmak amacıyla tapınakları, dev heykelleri ortadan ikiye, hatta üçe böldü. Ancak sert kızıl kayalardan ve kum taşından yapılan gizemli tapınaklar her şeye rağmen ayakta kalmayı başardı ve tüm görkemiyle yüzyıllara meydan okudu.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Angkor Wat, Kamboçya
Klasik Kmer mimarisinin başyapıtı olan tapınak Kamboçya’nın ulusal bayrağında yer alarak, Kamboçya’nın sembolü haline geldi.

Angkor Wat, yüzyıllarca tropik ormanın derinliklerinde gizli kalınca varlığı yerli halk arasında yayılan efsaneden öteye geçemedi. Ta ki Kamboçya topraklarını ziyaret eden Fransız misyonerlerine kadar. Kmer uygarlığının bu kayıp şehrini, 1860 yılında Fransız bilim adamı Henri Mahout keşfetti ve bu alandaki araştırmalarını uzun yıllar sürdürdü. Dünyada Yapılacak 41 Şey -  Angkor Wat, Kamboçya 14Önceleri tapınağın Kmerlerce yapılmış olabileceğine inanmadı ve ona göre tapınak binlerce yıl önce bölgeye hakim olmuş başka ırklar tarafından yaratılmıştı. Ama araştırmalar bu büyülü kentin ve muhteşem tapınağın Kmerlere ait olduğunu kanıtladı.

Bölgenin tamamınca yayılmış irili ufaklı tapınakların içinde en büyük ve en görkemlisi 3 kilometrelik bir alanı kapsayan Angkor Wat.

Tapınak, yüzlerce odası, karmaşık mimarisi ve binlerce heykeliyle dünyanın en büyük medeniyetlerinden birinin simgesi ve insanlık tarihinin bu güne kadar tasarlayıp yaptığı en büyük ve en mükemmel mimari eser olarak kabul ediliyor. Kmer krallarından II. Suryavarman (1131 – 1150) tarafından, Hindu tanrısı Vishnu (Vişnu) adına yaptırılan tapınak görenleri büyüleyecek güzellikte. 14. ya da 15. yüzyılda Theravada Budizm tapınağına çevrilen Angkor Wat, taştan yapılmış kazıklı bir yolun geçtiği kale hendeğiyle çevrili.

Dünyada Yapılacak 41 Şey -  Angkor Wat, Kamboçya 15

Beş kulesi Hindu tanrılarının yaşadığı Meru Dağı’nı simgeliyor. Çevreleyen duvar, dünyanın kenarındaki dağları, suyla dolu hendek ise ötesindeki okyanusları. Tapınağın piramit formunda gövdesi, gittikçe daralan katlar halinde beş kulesi var; etrafı dörtgen şeklinde kat kat surlarla çevrili.

Sarayın bahçeleri suni göllerle süslü; bu göllere yapının ihtişamı yansıyor. Bütün duvarlarda, dehlizler ve kuleler sayısız heykellerle kabartmalarla ve yazıtlarla bezeli. Kum taşından yapılmış olan Angkor Wat’ın üzerindeki sahneler, Kmer uygarlığının gelişmiş el işçiliğinin bir ürünü. Özellikle Asparlar yani taş dansözler Hindu tanrıları Vişnu’nun, Şiva’nın ve Brahma’nın hikayelerini anlatan mitolojik sahnelerle yan yana. Dünyada Yapılacak 41 Şey -  Angkor Wat, Kamboçya 16

1970’li yıllarda Natşınak Geıgraohy’nin önderliğinde başlayan çalışmalar kentin kısmen restore edilmesini sağladı fakat Angkor Wat’ın talihsizlikleri bir türlü bitmedi. Restorasyon süreci, ünlü Fransız yazar Andre Malraux’nün de tutuklanmasına yol açan bir dizi tarihi eser kaçakçılığına konu oldu. Kamboçya’da yaşanan kanlı iç savaş ise bu tarihi şaheseri bir süre daha dünya kamuoyundan uzak tuttu.

1992 yılında tapınakla birlikte tüm Angkor şehri UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alındı ve ancak 1994 yılından sonra ziyarete açıldı.

Dünyada Yapılacak 41 Şey -  Angkor Wat, Kamboçya 17

Dünyada Yapılacak 41 Şey -  Angkor Wat, Kamboçya 18Gezginler İçin Genel Bilgiler

Başkent : Pnohm Penh
Para Birimi : Kamboçya Riyali
İklimi : Tropikal muson iklimi hakim. Muson mevsimi Haziran’dan Ekim ayına kadar sürüyor. Kasım-Mayıs ayları dönemlerinde hava kuru. Kışları kuzey biraz soğuk oluyor, bütün yıl boyunca ülke genelinde ısı aynı.
Din : Halkın yüzde 95’i Budist, Diğer dinlerin oranı ise yüzde 5
Dil : Kmer (Resmi) yüzde 95’i Fransızca, İngilizce
Saat Farkı : +5 saat
Ortalama Uçuş Süresi : 10,5 Saat
Vize : T.C. vatandaşları hava alanında bir aylık vize alabiliyor.

Nasıl Gidilir ?

Hava yolu şirketlerinin Kamboçya’ya direkt seferleri yok. Angkor Wat’a gitmek için en tercih edilen yol önce Bangkok’a uçmak ve oradan da Siem Reap kentine (Angkor Wat’a 20 km uzaklıkta) aktarma yapmak.

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Angkor Wat, Kamboçya

Rapor

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar