Dünyada Yapılacak 41 Şey - Banff, Kanada 15
içinde

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Banff, Kanada

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Banff, Kanada

08 Kayalık Dağları’nda doğayla bütünleş!
Banff, Kanada

Kanada’nın ilk Ulusal Parkı unvanına sahip olan Banff, her köşesinde değişik güzellikler barındıran bir doğa harikası..

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Banff, Kanada 16

Gezginler İçin Bilgi

  • Başkent : Ottawa
  • Para Birimi : Kanada doları
  • İklimi : Ülke çok büyük olduğu için iklim içinde bulunduğunuz enlem ve boylama göre değişiyor.
  • Din : Halkın yüzde 44’ü Katolik, yüzde 29’u Protestan, yüzde 1.5’i Ortodoks, yüzde 2’si Müslüman, yüzde 1’i Musevi, yüzde 16’sı Ateist. Diğer dinlerin oranı yüzde 6.5.
  • Dil : İngilizce ve Fransızca
  • Saat Farkı : -6 ile -11 sar arasında değişiyor.
  • Ortalama Uçuş Süresi : Doğu yakası 11 saat, Batı yakası 16 saat.
  • Vize : Vize alınması gerekiyor.

Nasıl Gidilir?

Banff‘a gitmek için önce yakınında ki Calgray şehrine ulaşmak gerekiyor. Türkiye’den Calgray’ye direkt uçuş yok. Avrupa aktarmalı uçuşları seçebilirsiniz. 1.5 saat uzaklıktaki Banff‘a düzenli otobüs seferi var.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Banff, Kanada 17

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Banff, Kanada

Kanada’nın barısında, güney-kuzey doğrultusunda uzanan Kayalık Dağları (Rocky Mountains) eteğinde ki Banff; Waterton, Kootenay, Yoho, Jasper ve Glacier doğal parkları arasında 1500 kilometreyi aşan yürüyüş rotaları ve doğal güzellikleriyle göz kamaştırıcı bir bölge. Aşılması zor zirveleri, karın kalmadığı dorukları, heybetli buzulları, her biri doğa harikası buzul gölleri ve yaban hayatıyla dünyanın en güzel doğa sporları destinasyonlarından biri olarak kabul ediliyor.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Banff, Kanada 18

Yerlilerin asılar boyu özgürce yaşadığı Banff, beyaz adamın kıtaya ayak basmasıyla birlikte hızla değişime uğramış. 1883 yılında altın aramaya gelen iki işçi tarafından keşfedilen bölge adını da İskoçya’nın Banffshire kasabasından gelen bu iki maceracıya borçlu. Belki altın bulamamışlar ama keşfettikleri sıcak su kaynakları sayesinde insanlar buraya akın eder olmuş.

Dünyanın En İzole 12 Gizemli Adası ve Muazzam Doğaları

Kaplıcaların yakınına yapılan Fairmont Banff Oteli, Kanada’yı baştan başa geçen demir yolu hattının konaklama istasyonlarından, bu sayede bölgenin gelişmesinde önemli bir rol oynamış. 1885 yılında Ulusal Park ilan edilen bölgenin, kaşiflerin ve macera perestlerin favori yerlerinden biri haline gelmesi çok zaman almamış. Günümüzde ise Kayalık Dağları’nın baskenti olarak anılıyor ve Unesco’nun Dünya Mirası listesinde.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Banff, Kanada 19

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Banff, Kanada

Her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen Ulusal Park, her yıl, çoğunluğu kayak ve tırmanış için gelen dört milyonu aşkın turisti ağırlıyor. Rundle, Tunnel, Norquay ve Sulphur dağlarıyla kuşatılmış kent merkezindeki turizm bürosundan aktiviteler hakkında gerekli bilgileri alanlar kendilerini maceranın içine atıyorlar.

Bow nehri kıyısındaki yürüyüş rotası senenin büyük bölümü bisiklet, koşu, paten gibi çeşitli spor aktiviteleri yapanlarla dolu oluyor. Nehrin küçük bir şelaleye dönüştüğü nokta ise rafting yapanların favorisi. Ormanın içindeki 100 yıllık Faitmont Oteli’nde kaplıcalara girenler kafalarını kaldırdıklarında Sulphur dağına tırmanan teleferikleri izleyebiliyor, teleferiklerle dağın zirvesine çıkanlar ise şehirdekileri..

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Banff, Kanada 20

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Banff, Kanada

Bir başka yürüyüş parkuruyla Tunnel dağına çıkılıyor. Patikalarda trekking yapanları selamlayan geyikler gezginlere ne kadar özel bir çoğrafyada olduklarını bir kez daha hatırlatıyor. Üç bölüme ayrılan Vermilion Gölü kısa bir yürüyüş mesafesinde. Banff ile Lake Louise arasındaki otobana paralele uzanan Bow Vadisi yolu ise bir başka rota.

Bourgeau, Twin, Arnica ve Vista gölleri, Silverton Şelalesi, Johnston Kanyonu gibi kısa yürüyüşlerle ulaşılan sayısız güzellikler ve yüksek duvarlarla çevrili Johnston Kanyonu içindeki birbirinden muhteşem şelaleler görülmeye değer. Ancak Banff‘ın yıldızı kuşkusuz Louise Gölü ya da yerli dilinde ki adıyla “Küçük Balıklar Gölü”. 1730 metre yüksekliğinde ki gölün etrafı yürüyüş güzergahlarıyla dolu.

Louise’den başlayıp Jasper kentine kadar uzanan Icefield yolu, dünyanın en güzel manzaralı araç rotası olarak tanımlanıyor. Banff ve Jasper doğal parkları sınırları içinde kalan 240 kilometrelik asfalt yol dağlardan buzullara, göllere, şelalelere uzanan ve inanılmaz bir yaban hayatı çeşitliliğini saklayan muhteşem bir rota.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Banff, Kanada 21

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Banff, Kanada

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir