Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 15
içinde ,

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador

06 Evrim Teorisi’nin izini sür!
Galapagos Adaları, Ekvador

Charles Darwin’in 120 yıl kadar önce üzerinde çalıştığı “Evrim Teorisi”‘nin ilham kaynağı olarak bilinen Galapagos Adaları Ekvador’un 580 mil kadar batısında, Pasifik Okyanusunda yer alıyor. Bu büyüleyici adalar, sayısız çeşitlilikte olağan dışı su altı ve su üstü canlısına ev sahipliği yapıyor.

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 16

 Gezginler İçin Bilgi

Başkent : Puerto Baquerizo Moreno
İklim : El Nino akıntısı ile soğuk Humboldt akıntısı tarafından düzenlenen Astropikal iklim kuşağındadır. Sıcak ve kısmen yağışlı ile kuru ve serin olmak üzere 2 mevsim mevcuttur.
Din : Hıristiyan
Dil : İspanyolca, İngilizce
Saat Farkı : -8 saat
Ortalama Uçuş Süresi : 20-25 saat
Vize : Vize gerekmiyor.

 Nasıl Gidilir ? 

En pratik ve kısa yol İspanya üzerinden Ekvador aktarmalı Galapagos’a ulaşmaktır.

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 17

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador ! Colon Takımadaları olarak da bilinen Galapagos Adaları toplam 50.000 km2 yüz ölçümüne sahip. Adalar grubu 14 büyük ada, (Isabela, Santa Cruz, San Salvador, Santiago, James, Fernandina, San Cristobal, Floreana, Santa Maria, Marchena, Espanola, Pinta, Senta Fe, Genovesa, Pinzon, Darwin ve Wolf). 8 küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşuyor ve 25 bin kişi yaşıyor.

Galapago, anlamı “eyer” olan eski bir İspanyolca kelimeden türemiş. Adaların sakinlerinden olan dev kaplumbağaların dış kabukları, eski İspanyol eyerlerine benzetildiği için bu isim verilmiş. Galapago Kamplumbağaları, sadece bu coğrafyada yaşayan ve sayıları 200’ü geçmeyen özel hayvanlar…

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 18

Galapagos Adalarının ilk kaşifi 1535 yılında Peru’ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga. Fakat İnka medeniyetinden kalma kimi eserler, aslında Güney Amerika yerlilerinin bu adaların ilk ziyaretçileri olduğunu gösteriyor. Uzun yıllar boyunca korsanların sığınak yeri olarak kullandığı adalar, ancak 1832’de Ekvador tarafından ele geçirildikten sonra yerleşime açıldı. Volkanik bir yapıya sahip olan adalar grubu, içerisinde kendine özgü bir çok biyolojik tür barındırıyor.

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 19
Galapagos Adaları; izole, bakir ve insan tarafından kirletilmemiş doğanın mabedi.

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador ! Üst üste binmiş lav akıntılarından oluşan Galapagos Adalarında bir bölümü hala etkinliğini sürdüren çok sayıda yanardağ var. Adalar grubunun anakarayla hiç bir bağlantısının olmaması adalarda birbirinden son derece farklı bitki ve hayvan çeşitliliğinin oluşmasına yol açmış.

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 20

Galapagos’taki sualtı yaşamı olağanüstü. Deniz aslanları, çekiçkafa köpekbalığı sürüleri, manta sürüleri, kaplumbağalar, balina köpekbalıkları… TTropikal canlılar ile Antartika’ya özgü gibi görünen hayvanların bir arada yaşaması ise inanılmaz. Özellikle dev kaplumbağalar, deniz iguanaları, penguenler.. İlgi çekici olan ise buradaki hayvanların hepsinin dost canlısı olması…

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 21

Darwin, bu durumu hiç bir büyük yırtıcının Galapagos’a ulaşamamış olmasına bağlamıştı. Adanın doğabilim tarihindeki önemine gelince; genç bir doğa bilimci olan Charles Darwin, bilimsel araştırmalar yapmak üzere İngiliz gemisi HMS Beagle ile 5 yıl sürecek bir yolculuğa çıktı. Tarih 27 Aralık 1831’i gösteriyordu.

Bu gezinin tesadüfi duruklarından biri olan Galapagos adaları’na ulaştığında, ilk bakışta çok ıssız görünen bu adalarda, evrimsel uyuma çok iyi bir örnek oluşturan bir çok canlı türü buldu. Bu hayvanlar, Güney Amerika’dakilere benziyordu, ancak onlardan belirli derecelerde farklılaşmışlardı.

Her adada, diğer adalara uçarak ulaşamayan, bir çeşit ispinoz kuşu yaşıyordu. Her kuş, bulunduğu adaya uyum sağlamıştı. Bu, “uyumsal açılım” adı verilen evrimsel kuralın en iyi örneklerinden biriydi. Yine dev kaplumbağaları, iguanaları inceleyerek, her türün evrimle farklılaştığını gözlemledi.

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 22

1836 yılında İngiltere’ye döndüğünde, elindeki malzemeler, yüzyılımızın en önemli olgularından biri olarak kabul edilen “Türlerin Kökeni” kuramına temel oluşturacaktı. Bölge, 1959 senesinde, yani Darwin’in “Türlerin Kökeni”‘ni yayınlamasının 100. yılında, Ekvador’un ilk milli parkı haline geldi. 1978 yılında ise UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı.

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador 23

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Galapagos Adaları, Ekvador

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir