Dünyada Yapılacak 41 Şey – Havana, Küba

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 13

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Havana, Küba

02 Fidel’in izinden git!
Havana, Küba

Havana, Karayiplerin muhteşem manzaraları eşliğinde, kolonyel mimarisi, efsane lideri Fidel Castro, Che ve diğerlerinin kentin her köşesine sızmış izleri, melodik salsa ritimleri, romun enfes tadı ve kadınların bacaklarında sardıkları dünyaca ünlü Küba purosunun öyküsüdür… Ve bir de bu yoksul Latin ülkesinin muhteşem insanlarının…

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 14Gezginler için genel bilgi

Başkent: Havana
Para Birimi: Küba Pesosu
İklim: Ülkede subtropik iklim hakim. Yıllık ortalama sıcaklık 26○c. Ocak ayıyla Ağustos ayındaki sıcaklık arasında çok az ısı farklılığı bulunuyor.
Din: Halkın büyük çoğunluğu Hristiyan.
Dil: İspanyolca
Saat Farkı: -8 saat
Ortalama Uçuş Süresi: 14 saat
Vize: Vize almak gerekiyor.

Nasıl Gidilir?
Havana’ya uluslararası havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Fidel’in izinden git!
Havana, Küba

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 15Salsa, mojito ve puronun vatanı Küba yıllardır tüm zorluklara rağmen ayakta kalmayı başarmış sihirli bir ülke ve başkenti Havana sıcacık bir şehir. Kent temel olarak ikiye ayrılıyor: Devlet binaları, turistik mekanların da olduğu merkez (centrol) ve kartpostallarda gördüğünüz eski Havana (Viejo Habana). Bir de evlerin önünde bekleşen yaşlılar, alışverişten dönenler, koşuşturan çocuklar, kapı aralıklarından bozma küçük kafeteryalar ve nereden geldiğini anlamadığınız ama sizi içine çeken müzik. Havana sokaklarında dolaşırken içinizi tarif edemediğiniz bir sevinç kaplayacak..

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 16
Havana; eski Amerikan arabalarının açık hava müzesi gibi.

Kübalıların söyleyişiyle La Habana, hem adanın başkenti, hem de 2 milyonluk nüfusuyla en büyük şehri. İlk bakışta Havana ülkenin uzun süreli yaşam savaşı sonucu bitkin ve biraz da harap görünüyor fakat tüm eskimişliğine rağmen hala göz kamaştırıcı bir etkiye sahip. Küba’da yaşam gün boyu sokaklarda, mhalle aralarında sürüyor. Genellikle öğleden sonraları çocukları ev yapımı toplarla ve oradan buradan elde edilmiş sopalarla beyzbol oynarken görebilirsiniz.

Yine sokaklarda arabasını tamir eden insanları görmek mümkün. Özellikle klasik Amerikan arabaları: Buick’ler, Dodge’lar, Chebroler’ler… Bazen yanlarından minik radyoları, bazen ağızlarında purolarıyla kapı ağzında bekleşen yaşlılar ya da bisikletlerle evlerine dönen insanlar da sıkça rastlanan görüntüler arasında.

Bir köşede domino veya dama oynayan bir grup rastlayabilirsiniz. Bir evin sokağa bakan odasında ev yapımı limonata veya rom içebilirsiniz. Ve müzik… Havana sokaklarında her köşeden Latin melodileri akar kulaklarınıza. Evlerden, kafelerden, restorantlardan ve hatta sokakta oynayan çocuklardan, evet, her yerden müzik ve dans!

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 17
Havana’da restore edilmiş güzel yapılar, şeker kamışı ve tütün aristokrasisinin izlerini taşıyor.

Gezginler için eski kent, Havana’nın asıl çekim noktası. Dar sokaklara bakan yüksek Barok ve klasik üslupta binalar Ciudad Vieja’ya hakim. Eski kent gezisi için en iyi başlangıç noktası Plaza de Armas’tır. Eskiden ana alışveriş caddesi olan Calle del Obispo buradan başlar ve köşeyi döndükten hemen sonra, bir Ortaçağ sahnesini andıran daracık Plaza de la Catedral’e ulaşırsınız. Parque Central, Barok üsluplu Teatro Garcia Lorca ve önünde palmiyelerin dizili olduğu Hotel Inglaterra’da Akdeniz havası hakim.

Küba’nın simgeleri saymakla bitmez. Pura, müzik, salsa ve Fidel! Sokaktaki Kübalı için o Fidel… Arkadaşları kadar yakın hissediyorlar efsanevi liderlerini… Sağlık sorunları yüzünden siyaset sahnesinden çekilse de her Kübalının kalbinde özel bir yeri var Fidel Castro’nun… Ve puro! 1492’den beri Küba en çok purolarıyla tanınıyor. Adanın tropikal iklimi nemle birleşince purolara çok farklı bir tat ve renk katmış.

Özellikle puro fabrikalarında Kübalı kadınların bacaklarında biçim verdikleri puroların meraklısı çok fazla… İsteyenlere puro fabrikası turu düzenleniyor. Genellikle puro işçileri geniş bir salonda müzik ya da yüksek sesle okunan bir kitap eşliğinde çalışıyorlar. Görmek ilginç olabilir!

Havana’dan Bir Kaç Kare

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 18

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 19

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 20

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Havana, Küba 21

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Havana, Küba

Rapor

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar