Dünyada Yapılacak 41 Şey – Machu Picchu, Peru

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Machu Picchu, Peru 13

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Machu Picchu, Peru

07 İnkaların kayıp kentini keşfet!
Machu Picchu, Peru

“Dünyanın Yeni 7 Harikası”ndan biri seçilen Machu Picchu, İnka uygarlığının 300 yıl sonra bulunan kayıp kenti. Tahrip olmadan korunabilmiş kentin İnka kültüründeki adı “Bulutlar Kenti”. Gerçekten de tepeye tırmanır ve Machu Picchu’ya ulaşırsanız, kendinizi bulutlar katında hissedebilirsiniz.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Machu Picchu, Peru 14

Gezginler İçin Bilgi

  • Başkent : Lima
  • Para Birimi : Sol
  • İklim : Yıl boyunca kuru ve yağışlı olmak üzere iki mevsim yaşanıyor Peru’da. Gezmek için en uygun aylar Ocak-Nisan arası.
  • Din : Halkın yüzde 75’i Katolik. Yerli halk İnka inançlarıyla Katolikliğin ilginç bir sentezini oluşturmuş.
  • Dil : Resmi dil İspanyolca, ancak İnka yerlilerinin Quechua ve Aymara dilleri hala yaşıyor ve büyük bir çoğunluk tarafından anadil olarak konuşuluyor.
  • Saat Farkı : -7 saat
  • Ortalama Uçuş Süresi : 17 saat
  • Vize : Vize alınması gerekiyor.

Nasıl Gidilir?

Machu Picchu, Paru’nun Cusco şehrine 88 km. uzaklıkta. Önce Cusco şehrine ulaşmak gerekiyor. Bunun için Avrupa aktarmalı uçuşlar tercih edebilirsiniz. Cusco’dan Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne (ki harabelere en rahat bu köyden ulaşmak mümkün) bir raylı sistem hattı inşa edilmiş. Bu köyden sonraki 8 km. lik yol, otobüs ya da İnka Yolu tercih edilerek yaya olarak da kat edilebiliyor.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Machu Picchu, Peru 15
UNESCO kenti zarar görmemesi için 2000 olan günlük ziyaretçi sayısını 800’e düşürmeye çalışıyor.

Güney Amerika’daki And Dağları’nın savaşçı kabilesi İnkalar, Cuzco şehri civarında 1438 yılında Kolomb öncesinin en büyük uygarlığı olan İnka İmparatorluğu’nu kurdu. Genişleyen ve zenginleyen imparatorluk, liderleri Pachacutec önderliğinde 15. yüzyılda “Manchu Picchu” olarak bilinen dağda bulutlar içinde bir kent inşa etti. Bu yerleşim merkezi And platosundan başlayarak balta girmemiş Amazon ormanlarındaki Urubamba Nehri’ne kadar uzanıyor. İspanyol saldırıları ve salgın hastalıklar sonucu terk edilen kent, İspanyolların İnka İmparatorluğu’nu ele geçirmelerinden sonra ki 300 yıl boyunca “kayıp” olarak kaldı ve 1911 yılında tekrar keşfedildi.

Kent hakkında aslında çok fazla şey bilinmiyor. Hatta o zaman ki adı bile… Kent, adını bugün yakınlarda olan bir dağ ziervesinden almış.

Machu Picchu’nun döneminde 700’den fazla asil ve din adamına ev sahipliği yapmış olduğuna inanılıyor. “Saklı Kent” adıyla da bilinen şehir, İnkalar tarafından işgale direnmenin bir sembolü olarak da kabul ediliyor. Söylencelerden birine göre kent Güneş Tanrısı İnti’ye daha yakın olabilmek için inşa edilmiş. Bir başka söylence ise güneşe tapan İnkaların burayı Güneşin Bakireleri için inşa ettiği şeklinde…

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Machu Picchu, Peru 16
Kent nüfusunun hanedan ailesi ile onun yakınları ve hizmetkarlarıyla bin kişiye ulaştığı söyleniyor.

İnkalar için kutsal olan Azize Bakire Morena anısına bu tapınaklarda “Güneşin Bakireleri” adında kızlar bulunurmuş. Güneş Tanrısının hizmetine seçilen bu kızların bekaretlerini korumak için çok sıkı önemler alınır, bu kızların yalnız başına dışarı çıkmasına izin verilmezmiş. Bu kızlar, kurban törenlerin sırasında mayalanmış mısır içkisi Chicha’yı hazırlar ve kumaş dokurlarmış. Güneşin Bakireleri, yeni bir imparatorun başa geçmesi, salgın bir hastalığın olması, deprem gibi önemli olaylarda tanrılara kurban edilirlermiş.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Machu Picchu, Peru 17
Binlerce işçi tarafından 50 yılda inşa edilen bu kentte güneşin çocukları sadece yüz yıl kadar yaşayabilmiş.


Dünyada Yapılacak 41 Şey – Machu Picchu, Peru

Machu Picchu terk edildikten sonra büyük bir sessizliğe gömülmüş, ta ki 1911 yılında bölgeye gelen Amerikalı tarihçi Profesör Hiram Bingham’a kadar. 

Profesör Bingham, Machu Picchu’yu tesadüfen bulmuş. Hem de 9 yaşındaki küçük bir çocuğun yardımıyla. Kente dar bir kapı olan İnti Punktu’dan giriliyor. Şehirde içinde 100 den fazla insan iskeletinin bulunduğu 50’nin üzerinde mezar keşfedilmiş. Kent çevresi büyük taş bloklu surlarla çevrili ve her birinin önünde kendi bahçesi bulunan yüze yakın saray ve tapınak kalıntılarıyla dolu. 

Yapıların büyük bir bölümü tek tarafı açık, gökyüzüne doğru giderek daralan büyük taş bloklardan oluşuyor. Antik kenti çevreleyen surların dışındaki eğimli araziler taş duvarlar örülerek teraslara dönüştürülmüş. Bu teraslarda küçük tarlalar oluşturularak kentin gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla patates, mısır ve çeşitli şifalı bitkiler yetiştirilmiş. 

Kentin su ihtiyacını karşılamak için oyma taşlarla yapılmış su kanallarıyla daha yüksekteki dağlardan su getirmeyi başarmışlar. Güneşe taptıkları için yüksek kayalıklara yerleştirdikleri elips şeklinde altından yansıtıcılarla astronomik gözlemler yapmışlar ve önemli tarihleri kutlamayı ihmal etmemişler. Güneşin yıllık döngüsünü inceleyip, en büyük törenlerini yaz gündönümü olan 21 Haridan tarihinde büyük şenliklerle kutladıkları tespit edilmiş.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Machu Picchu, Peru 18

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Machu Picchu, Peru

Rapor

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar