Dünyada Yapılacak 41 Şey – Petra Antik Kenti, Ürdün

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Petra Antik Kenti, Ürdün 13

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Petra Antik Kenti, Ürdün

04 Zaman yolculuğuna çık!
Petra Antik Kenti, Ürdün

Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında yaşamış olan Nebati halkına başkentlik eden Petra Antik Kenti, dünyanın yeni yedi harikasından biri. Kırmızı kireç taşından oyularak inşa edilen kentte yer alan tapınak, tiyatro ve diğer kalıntılar büyüleyici güzellikte..

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Petra Antik Kenti, Ürdün 14Gezginler İçin Bilgiler

Başkent : Amman
Para Birimi : Ürdün Dinarı
İklim : Kuru çöl iklimi. Batı kısımlarda Kasım Nisan ayları arasında yağmur mevsimi yaşanır.
Din : Sünni Müslümanlar yüzde 92, Hıristiyanlar yüzde 6, diğer yüzde 2.
Dil : Arapça
Saat Farkı : +2 saat
Ortalama Uçuş Süresi : 2 saat
Vize : T.C. vatandaşları için vize gerekiyor.

Nasıl Gidilir?

Petra, başkent Amman’a 200 km. uzaklıkta. Amman’dan düzenli olmamakla birlikte Petra’ya otobüs seferleri var.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Petra Antik Kenti, Ürdün 15
Indiana Jones serisinin “Son Macera’ adını taşıyan filminin önemli sahneleri burada çekilmiş.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ortadoğu çalkantılı tarihi kadar ev sahipliği yaptığı medeniyetlerle de sıra dışı bir coğrafya oluşturuyor. Bu medeniyetler tarih sahnesinden silinseler bile dünya kültür mirasına bıraktıkları izlerle günümüze kadar gelmeyi başardılar. Bu izlerden biri de M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında yaşayan Nabatilerin başkenti olan Petra Antik Kenti..

Ortadoğu ve Roma etkileri taşıyan sıra dışı mimarisiyle göz kamaştıran Petra’nın kuruluş yılları 2700 yıl öncesine kadar uzanıyor. Arabistan’ın kuzeyinde yaşayan ve göçlerle bu günkü Ürdün’e yerleşen Nebatiler’in Petra’yı yurt edinmeleri M.Ö. 2. yüzyıla denk geliyor.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Petra Antik Kenti, Ürdün 16
Siq’ten Hazine’ye açılan yol büyüleyici bir etki yaratıyor.

Göçebe Nebatiler önceleri kervanları yağmalayıp yaşamlarını sürdürürken zaman içinde kervanlara korumalık yapıp vergilendirerek daha çok para kazanacaklarını keşfetmişler. İlk kurulduğu yıllarda, kültürel anlamda bölgeye hakim olan Helenlerden fazlasıyla etkilenen Petra, M.Ö. 106 yılında Romalılar tarafından ele geçirilmiş. Aarp, Helen ve Roma’nın mimari etkileriyle harmanlanıp zenginleşen Petra, Bizans İmparatorluğu döneminde yaşanan Haçlı Saldırıları sonucunda kaderine terk edilmiş.

O günlerden sonra uzun yıllar gözlerden uzak yaşamına devam eden kentin sessizliği, 1812 yılında İsviçreli seyyah Johann Ludwig Burckhardt tarafından bozulmuş. Antik Yunanca’da ‘taş’ anlamına gelen Petra’ya yüksekliği 200 m., genişliği 5 m. olan dar bir kaya geçidinden giriliyor. Yaklaşık 700 metre uzunluğu olan bu geçit boyunca kayalara oyulmuş su kanalları, heykel nişleri ve çeşitli kabartmalar eşlik ediyor Petra ziyaretçilerine.

Bu geçidin adı “Siq” ama asıl çarpıcı sürpriz geçidin sonunda yaşanıyor. Geçit bittiğinde, Petra’nın simgesi sayılan ve “Hazine” adı verilen yapı tüm ihtişamıyla ansızın çıkıveriyor karşınıza. Her ne kadar adı “Hazine” olsa da aslında burası kayalara oyulmuş devasa bir anıt mezar.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Petra Antik Kenti, Ürdün 17

Geçmişte burada define arayanların hayal gücünün ürünü olan bu isim günümüzde de kullanılıyor. Petra’da bulunan Roma Tiyatrosu kayalara oyulmuş yapısıyla benzerlerinden farklı. Tiyatro’nun hemen arasında yükselen kaya bloğu’na oyulmuş mezar odalarının sayısı 40’ı buluyor.

Burası kentin nekropolü, yani mezarlığı. Şehrin ticari merkezini oluşturan sütunlu bir cadde hem anıtsal bir çeşmeye, hem de muhteşem bir tapınağa ev sahipliği yapıyor. Sütunlu revakların arasında uzanan kentin ana caddesi yaklaşık 400 metre uzunluğunda. Caddenin hemen başında yer alan Nymphaeum yani anıtsal çeşmeden geriye pek bir şey kalmamış olsa da caddenin sonunda bulunan Kasr el-Bint Tapınağı görülmeye değer.

Adı “Firavun Kızının Sarayı” anlamına gelen tapınağın aslında ne sarayla, ne de firavunla hiçbir ilgisi yok. Tamamen hayal gücünün ürünü olan bu isim turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Dünyada Yapılacak 41 Şey - Petra Antik Kenti, Ürdün 18

Dünyada Yapılacak 41 Şey – Petra Antik Kenti, Ürdün

Rapor

Yazar Mehmet iPEK

Yükseldikçe küçülen bir uçurtma.
Bilgi güçtür, gücünü göster!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar